Национално звено от горски стражари ще помага на колегите си в районите с най-много бракониери. Звеното, което все още се състои само от 8 стражари, е оборудвано с най-модерна техника и предпазни средства, съобщи вчера началникът на Националното управление по горите (НУГ) Илия Симеонов. До колко човека ще се разрасне то, зависи от финансирането от бюджета.
По думите на Симеонов най-големите нарушения се извършват в районите на Самоков, Ихтиман и Благоевград и усилията на националните горски стражари ще бъдат съсредоточени там. Предимството им е, че са външни и местните не ги познават. Регионалните служители по охрана на горите в тези райони се страхуват за сигурността си. Симеонов даде за пример, че в неделя вечерта в лесничейство Самоков е направен опит да бъдат задържани над 70 нарушители. На стражарите е оказана въоръжена съпротива, нарязани са гумите на автомобилите им. Прокуратурата е сезирана за инцидента.
Аграрното ведомство ще въведе безплатен 24-часов телефон за подаване на сигнали за незаконен добив на дървесина. Той ще стартира до 10 дни.
Разглеждат се няколко варианта за преструктуриране на управлението на горите, съобщи зам.-министърът на земеделието Стефан Юруков. Ако то остане към земеделското министерство, НУГ ще се раздели на изпълнителна дирекция и на държавно предприятие. Дирекцията ще има контролни функции за всички видове гори - държавни, общински и частни. Предприятието ще осъществява стопански функции само за държавните гори.
Другият вариант е създаване на самостоятелна държавна агенция извън аграрното ведомство. Крайното решение ще се вземе от управляващата коалиция, допълни Юруков. Преди дни стана ясно, че при този вариант шефът на агенцията ще е от квотата на БСП, като за поста се спрягат имената на самия Юруков и на депутата Васил Калинов.
Междувременно Калин Симеонов, председател на браншовата дървопреработвателна камара, коментира пред Дарик радио, че създаването на самостоятелна агенция ще осигури повече средства за инвестиции в горите, но няма да спре незаконната сеч, защото тя винаги е била свързана с приближени на управляващите фирми.
КАРЕ
Статистика
През 2005 г. са извършени над 300 000 проверки на превозни средства, лица и обекти, свързани с ползването, преработката и търговията с горски, дивечови и рибни ресурси. Хванатата незаконно изсечена дървесина е 39 030 куб.м. Задържани са 323 МПС, 962 каруци, 9 бр. незаконно и 66 бр. законно притежавано оръжие. Наложени са санкции за 5.331 млн.лв., от тях са събрани 307 хил. лв.
|
|