Без гореща вода може да останат през лятото цели квартали и дори градове, които са на централно топлоснабдяване. Вчера "Булгаргаз" заплаши топлофикациите, че ще започне да им затваря кранчето на синьото гориво. Те формират близо половината от общия дълг за неплатен природен газ, който надхвърля четвърт милиард лева. От 120-те млн. лв. борчове на топлофикациите, 80 млн. са на софийското дружество.
"Ако топлофикационните дружества не погасят до края на април по-голямата част от задълженията си към "Булгаргаз" за този отоплителен сезон, газовата компания вероятно ще ограничи подаването на природен газ към тях, използван за подгряване на топлата вода", заяви шефът на управление "Икономическо" в компанията Димитър Гогов. "Булгаргаз" предупреди, че ще прибегне и до запори на сметки, изпълнителни листове и завеждане на дела за фалит.
Същевременно Гогов отчете повишена събираемост на дълговете от топлофикациите - от 65% за миналата зима на 83 - 84% за тази.
Вчера енергийният регулатор обсъди с "Булгаргаз" искането на компанията отново да увеличи цената на природния газ с 2.11% от 1 април. Окончателно решение Държавната комисия за енергийно и водно регулиране ще вземе на 27 март. Регулаторът вече позволи 7.3% поскъпване на синьото гориво от 1 януари т.г.
Неотдавна от комисията признаха, че няма да могат повече да задържат исканията на топлофикациите за по-високи цени заради поскъпналия газ, тъй като техните тарифи не са мърдали от октомври м.г. Според експерти 10% по-високи цени на газа означават около 5% повишение за парното и топлата вода.
Бизнесът не се притеснява толкова от новото ценово искане на "Булгаргаз", колкото от плановете за преструктурирането на компанията. Това неминуемо ще предизвика поскъпване на цената на синьото гориво за вътрешния пазар, коментира пред Дарик радио изпълнителният директор на "Агрополихим" Васил Александров.
КАРЕ
Подкрепа
Проблемите на топлофикационните дружества вече ще се решават и от омбудсмана чрез експертна работна група, подпомогната от ДКЕВР. За това се договориха вчера председателят на енергийния регулатор проф. Константин Шушулов и общественият защитник Гиньо Ганев.
