Всеки пети на държавна работа е готов да гласува за сочената за победител политическа сила независимо какви са личните му предпочитания. Това показват данните от майското национално представително изследване на НЦИОМ. Всички социологически агенции пък изтъкват за победител в изборите на 25 юни БСП.
13 на сто е конформисткият вот в момента, обяви шефката на НЦИОМ Лидия Йорданова. Освен сред чиновниците той е силно застъпен най-вече сред хората между 30 и 40 г., които иначе имат най-разнообразни политически предпочитания. Социолозите обясняват това тъкмо със спецификата на възрастта, свързани с грижи за дом, семейство и кариера. И тези хора се чувстват по-зависими от останалите от политическата конюнктура.
Ако БСП има лек скрит резерв в конформисткия вот, НДСВ може да се радва на малък бонус от т. нар. престижен вот. 30 на сто от българите смятат, че хората са по-склонни да гласуват за партията, която е на власт, отколкото за опозиционна.
53 на сто от избирателите са твърдо решени да гласуват, 8% ще гласуват, но още не са решили за кого, а 15% се колебаят дали да участват. До урните няма да отидат 24%.
Най-често още нерешилите за кого да пуснат бюлетина се колебаят между БСП и НДСВ, от една страна, и между НДСВ и ОДС, от друга. Но след изявлението на премиера, че НДСВ няма да се коалира с БСП, гласовете на нерешилите в най-голяма степен могат да си поделят НДСВ, ОДС и БНС.
При по-ниска избирателна активност (НЦИОМ очаква тя да е 63%) и по-малко десни партии в парламента БСП има шанс и за абсолютно мнозинство. Мъжете, хората в активна възраст и избирателите на ДСБ най-много се притесняват от червено управление.
В редица региони червени и жълти са на една линия - като в Благоевград, където БСП води пред НДСВ с 29%:28%. В Русе популярната кметица Елеонора Николова е харесвана от 2/3 от избирателите и не прелива рейтинг към ОДС. Подобен е и случаят с Найден Зеленогорски в Плевен.
|
|