Пловдивският онкологичен диспансер, който е единствен в Южна България, дължи над 7 млн. лв. на доставчиците на лекарства, съобщиха от ръководството. Една от фармацевтичните компании - френската "Авентис интерконтинентал", е завела иск в окръжния съд в Пловдив. По закон доставчиците имат право да поискат запор на банковите сметки на длъжниците.
Онкодиспансерът обслужва пациентите на 29 общини, посочи директорът му д-р Георги Райчев. Само за 2004 г. през стационара са преминали 11 500 пациенти, а през поликлиниката - 62 000. На учет се водят близо 40 000 болни, а всяка година броят на раково болните в региона нараства с 3600 до 4000 души. Според директора осигуряваните от държавата средства са недостатъчни, но дори и те биват превеждани с огромно закъснение. Поради тази причина в България не лекуваме онкоболните според всички световни изисквания, казва д-р Райчев.
Дългът на онкодиспансера в Пловдив към "Авентис интерконтинентал" се трупа от 2003 г. Всъщност той е към софийската фирма "Магинед", която по-късно фалира. Французите са изкупили задълженията й и са завели иск за 2,681 млн. лв. по главницата и 113 070 лв. лихви.
Вчера в окръжния съд трябваше да се даде ход на делото, но в последния момент адвокатът на французите Рени Цанова е изпратила факс, че компанията ще внесе нов, по-голям иск заради натрупани лихви. Нямаме пари, за да платим, каза д-р Райчев. За издръжка на диспансера, лекарства и консумативи годишно са нужни около 20 млн. лв. За 2004 г. обаче били отпуснати едва 3,2 млн. лв.
Другият проблем е със скъпо струващите лекарства, които се плащат от държавата, но се бавят. Лекарствата, които липсват и които е необходимо да бъдат чакани с месеци по държавната поръчка, се появяват в някои частни аптеки, обясни д-р Райчев. Преди дни се разбра, че пловдивчанка е осъдила МЗ за това, че не й е осигурило пълна терапия със скъп препарат.
|
|