:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,921
Активни 424
Страници 17,851
За един ден 1,302,066
Справедливост

За равен труд - различни пенсии

Възрастните, прекратили работа преди 2000 г., незаслужено са ощетени
Снимка: "Сега"
Пенсионната реформа от 2000 г. измени традиционната формула за определяне на индивидуалните пенсии, с което ги намали наполовина. От 1 януари 2000 г. всички пенсии бяха преизчислени като една стотна от произведението на средния осигурителен доход, индивидуалния коефициент и трудовия стаж. През следващите години пенсиите се актуализират с ежегодно определяни коефициенти. Новите пенсии обаче продължиха да се определят на основата на осигурителния доход за предходната година. А ръстът на осигурителния доход значително надвишава коефициента на актуализация и така се получи парадоксът, че пенсионери с еднакъв трудов стаж и еднакъв индивидуален коефициент получават различни пенсии в зависимост от годината на пенсионирането.
Особено ощетени са пенсиониралите се до 2000 г. В таблицата е показана в проценти разликата при индивидуалните пенсии според различната година на пенсиониране. За 100% е приета пенсията от 2000 г.

---------
година\
година на пенсиониране20002001200220032004
2000100110117124131
2001121128136144
2002135143152
2003144153
2004156
--------

Как би могло да се отстрани това неравенство? Радикалното решение е еднократно или на етапи, в зависимост от привлечените средства, пенсиите да се преизчислят, а след това да се актуализират и изчисляват от обща основа.
Авторът постави този въпрос пред държавните институции и всички отговориха, за което им благодаря. Ведомствата от изпълнителната власт отричат, че тази система е несправедлива, а също така и направените предложения. Мотивите на специалистите от тези ведомства са два типа: икономически и политически. Икономическите мотиви в резюме са следните:
1. Увеличаването на всички пенсии на база осигурителния доход от предходната година не е актуализация, а преизчисление. Няма основание отпуснатите вече пенсии да се преизчисляват на база осигурителния доход от следващи години, тъй като след пенсионирането си лицето няма принос в увеличаването на този доход. Преизчисляване може да се извърши, ако лицето представи допълнителен стаж и/или доход след отпускането на пенсията.
2. Пенсията следва да е резултат от участието в осигурителния процес през целия трудов живот, а не през три най-високо платени години. Лица с по-високи нови пенсии имат по-голям принос за формирането на по-голям осигурителен доход, защото са внасяли осигуровки от по-големи суми.
3. Ако на пенсията се гледа като на част от създадените обществени блага, тя трябва да е толкова по-голяма, колкото по-голям е приносът на човека в създаването им.
В тези мотиви ясно личат вътрешните противоречия, което е естествено, тъй като тази недомислица на пенсионната реформа е незащитима по принцип. Това, че пенсионерите нямат непосредствен принос към ръста на осигурителния доход след пенсионирането, е най-малкото странен довод. При разходно-покривната система на финансиране на сегашните пенсии работещите плащат пенсиите на пенсиониралите се колеги и очакват същото при своето пенсиониране. Приносът им, докато работят, е основата, на която продължава да се развива икономиката и след тяхното пенсиониране. А принципът "за равен труд - равно възнаграждение" би следвало да важи и за пенсионерите.
Мотивът за отчитане на цялата трудова дейност, а не само на три години, по принцип е основателен. Тези три години обаче са от последните 15, а какъв е бил приносът преди това е спорен въпрос. Разгледан заедно с тезата за пенсията, като част от създадените обществени блага, този мотив става още по-неубедителен. При бюджетното финансиране на пенсиите приносът на "старите" пенсионери, който специалистите приемат априори за по-малък, бе достатъчен за финансирането на пенсионната система и оставаха средства, които държавата влагаше в други дейности, в това число капитално строителство. Сегашният "по-висок" принос не достига само за пенсиите.
Тук не бива да се спекулира с броя на пенсионерите, който надхвърли 2 милиона още през 1980 г. Липсата на средства е вина не толкова на пенсионерите, колкото на тези работещи, на които ще се спрем при обсъждането на политическите мотиви. Един прост пример показва несъстоятелността на сегашната система на актуализиране. Можем ли да приемем, че приносът на пенсиониралия се през първата половина на 2005 г. е с 15% по-голям от приноса на пенсиониралия се през втората половина на 2004 г.? Тъкмо толкова е разликата в техните пенсии.
Изборно време е и всички политически сили обещават в близките години средни заплати от 600-700 лв. Отчетите от 2000 г. насам показват, че средният осигурителен доход е практически равен на средната заплата. Ако (дано!) тези обещания се изпълнят, разликата в пенсиите при равни други условия ще стане двойна. Очевидно тази система е негодна и трябва да бъде заменена с по-реалистична и справедлива. Едва ли обаче това има шанс да се случи, защото и сега институциите имат "здрави" политически контрадоводи:
1. Не биха могли да се защитят претенциите за еднакви по размер пенсии, независимо от годината на отпускането им, тъй като са се изменили макросредата и обществено-политическият климат. През годините на социализма под формата на привилегии е въведено зачитането на трудов стаж през време, което няма нищо общо с осигурителния процес.
2. Как се изчисляват, осъвременяват и увеличават пенсиите е въпрос на политическо решение и на програмните намерения на спечелилата властта политическа сила. Решаващо значение има наличието на политическа воля да бъдат отделени нужните финансови средства, включително от неизползвани досега странични приходи, както и чрез по-справедливо разпределение на обществените разходи.
Никоя политическа сила досега не е поела конкретни ангажименти към пенсионерите, освен стандартното "подобряване". До изборите има още време някоя да прегърне каузата на справедливите пенсии и да се надяваме, че, ако дойде на власт, няма да я забрави.
12
1862
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
10 Юни 2005 03:57
*****


Мнението е редактирано поради

- използване на транслит (български език с латински букви)

Натиснете тук

Редактирано от - bot на 10/6/2005 г/ 10:49:20

10 Юни 2005 07:53
пенсйонния фонд се дели на броя на пенсйонерите и всички получават по равно нали за безкласово общество са се борили
10 Юни 2005 08:52
Последна грижа на десните управленчески режими са пенсионерите и техните пенсии. Те се грижат по презумпция за богатите и преуспяли хора да забогатяват повече за сметка на всички социални слоеве в т.ч. и пенсионерите.
Най-трудно преодолимата грешка на т.н. Преход е, че нито едно правителство не създаде държавен пенсионен фонд извън бюджета с приходи от осигурителните вноски и целеви вноски от бюджета при необходимост или излишъци в него. Този фонд трябва да обслужва само получилите право на пенсия за внасяни осигурителни вноски и трудов стаж. Всички останали подпомагания на старите хора не трябва да се наричат пенсии и трябва да се изплащат от други финансови източници!
Сега от парите на добросъвестните и заслужили по-високи пенсии се хора се отнема и се раздава на кой ли не старик с лека ръка.
10 Юни 2005 09:28
Геноцида , намаляването на продължителността на живота с 8 години , четри пъти увеличената детска смърност и демографската криза-доказват друго.
Първа крижа на десните партий е , , добруването на народа".И понеже са силно вярващи го изпращан, народа, да живее по добре-по висинете, в РАЯ.
А те като , , патриоти" се мъчат на грешната ЗЕМЯ.
10 Юни 2005 10:17
За равен труд - равни пенсии, това просто няма как да стане. Да не би за равен труд да се получава равна заплата, даже и ако работят в една фирма по едно и също време? Иначе по принцип автора е прав - не би трябвало случайната икономическа обстановка за даден период да влияе толкова силно върху размера на пенсиите. Наистина би трябвало да се вземат някакви показатели, които да отразяват какво е било през годините на трудовия му стаж и да се получи някакъв коефициент, който да се прилага към текущите дадености. Но тук май нещата стоят по друг начин - политиците ни добре отчитат, че с всяка измината година възможностите на даден пенсионер да влияе на обществото ни намаляват значително и спокойно могат да изземат пенсиите, които им се полагат. С други думи - геноцида над пенсионерите продължава.
10 Юни 2005 10:23
CopCop, обясни как точно така наречените "десни" партии се грижат за богатите и преуспяли хора? Да не би да са им намалили данъците, или да са им създали някакви по-добри условия за развиване на бизнес?
Всъщност партиите в България се грижат основно за своите интереси и за свързани с тях тесен кръг от хора - но това не е дясна политика, а шуробаджанащина.
10 Юни 2005 11:28
Някой тук се правят че не знаят , че има места където като вложиш 5 лв. примерно на Морето- е едно и много по различно от това да ги вложиш в някое блато.
В локвата е разликата.
И затова на едното място петте лева стават 500 , а на другото 5 ст.
Затова на едното място се стоят дворци –а на другото колиби.
И даже се правят биволи-който незнаят коя локва е по добра и къде е по добре да се въргалят.

Десните не плащат по големи данъци-а заемат места където се извличат паразитни печалби.Финанси, туризъм, транспорт , търговия и подбрани сектори от икономиката.
Затова са шуробаджанашки партии и шуробаджанащината е в парите и чрез парите.
Чрез тях се решава от коя локва си топиш задника.
10 Юни 2005 11:48
От 1. януари 2000г влезе в сила Кодексът на труда и това, което удари пенсионерите, беше чл. 70, ал. 2
-----
Чл.70. (1) Размерът на пенсията за осигурителен стаж и възраст се определя, като доходът, от който се изчислява пенсията, се умножи със сумата, образувана от: по един процент за всяка година осигурителен стаж и съответната пропорционална част от процента за месеците осигурителен стаж.
(2) Доходът, от който се изчислява пенсията, се определя, като средномесечният осигурителен доход за страната за предходната година се умножи по индивидуалния коефициент на лицето.
---
Някой ще ми обясни ли за предходната година на кое? На великата отечествена? На основаването на българската държава? На кое?
На брането на крушите сигурно.
Изтълкуваха го като предходна година на влизането накодекса в сила по абсолютно никаква логика, освен удобната на тях и прецакващата пенсионерите.
И да се заведе дело, докато стигне последна инстанция, ще минат години, а пенсионерите ще са зели-дали.
Това е мръснишка държава, управлявана от мръсници.
10 Юни 2005 13:15
Kaily,
Това е :
, , средномесечен осигурителен доход за страната за последните 12 месеца преди месеца на отпускане”
Проблема за двойното намаляване на пенсиите се крие в друга хватка.
Процесите до 97-свързани с голямото обезценяване на парите.
До Жан Виденов-това стана за 7 години-500 пъти.Ако 1 лв. се вземе равен на 1 долар.
А ако се вземе черният курс-това е 170 пъти.
Кризата 95-96 направи това обезценяване още по 5 до 6 пъти.

Всички пенсии изчислени до 97 год.-се префасонираха-на нива на който е успокоено огромният грабеж.Индивидуалният коефициент е индивидуален коефициент.
Съществено е , че средномесечния осигурителен доход за тези пенсии при тяхното осъвременяване -се взе за 97 год.-
Той е нисък.Два пъти по нисък от днешните нива.това е ниво на прага на излизането от абсурда.Тогава 180 лв.Днес 360 лв.
И е пораснал два пъти защото предишната ситуация е била доведена до малаумие.
Тази ниска база-непосредствено след една умишлено водена криза до 97 год. включително намали пенсиите наполовина.
Ще възразиш с годишните повишавания.
След въвеждането на валутен борд , пари без цени е сметка без кръчмар.
И да ти вдигнат пенсията с 6% когато инфлацията е 4 %-това е само 1%-ръст.
А когато пенсията покрива само тези неща чрез който оцеляват пенсионерите-вдигането е 5% , намаляването е 10%.
Мръсният геноцид върху хората от третата възраст е държавна политика.

10 Юни 2005 13:50
За всички пенсионирани преди 97 год. се въведе осъвременяване с обща база 97 год.-като средно осигурителен доход за страната.
Спрямо тази база днес при еднакъв труд пенсиите са два пъти по малки.
Като намаляване на реалните пенсии –като пари и покупателна възможност -това е над 3-4 пъти.
------------------
За всички пенсионирани след 97 год. се въведоха два периода
До 97 год.И след 97 год.
Съставката за 97 год. се изчислява по един и същи начин.
Съставящата за след 97 год. се изчислява по друг начин.Вече за целият период след 97 се изчислява ИК.А средно осигурителният доход е за последните 12 месеца преди пенсионирането.
Двете съставки се събират и се получава пенсията.
-----------------

Имаш ли съставка в пенсията преди 97 год.-си обречен на огромно ограбване.
Когато тя е по малка и колкото по голям е периода след 97 год.- намалява размера на ограбването-без да се прекратява това фрапиращо ограбване.
Това ограбване след този период пък се гарантира и с повишаването на изискването за трудов стаж.Така че може пенсия да се получава само няколко години.В най добрият случай.
И пак всичко отива в ненаситното гърло на провеждащите геноцида в страната.На мръсната олигархия която го осъществява.
10 Юни 2005 13:53
хунвейбин
Като прибавим криминалната приватизация, ликвидацията на селското стопанство, здравната и образователна реформа - картината е ясна. Не знам кой ни надяна тази примка , но "буренцето" под краката ни го ритат политиците. Мога ли да гласувам за палачите си?!
10 Юни 2005 15:18
Къде изчезнаха призивите за гласуване?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД