Емигранти "пазаруват" между враждуващи банди за трафик на хора, за да намерят най-изгодната сделка за нелегално влизане във Великобритания. Това пише "Сънди телеграф", като цитира доклад на Агенцията за борба със сериозната организирана престъпност, който излиза днес. В него се посочват девет града като центрове за процъфтяващата търговия, сред които София и Букурещ.
Агенцията отбелязва, че причината Великобритания да е привлекателна дестинация за нелегалните, е, че е богата социална държава, има силна икономика, установени имигрантски общности и много трудно депортира заловените. Органът е създаден през април и се смята за подобие на американското ФБР. Преди това такива годишни оценки се правеха от Службата за национално криминално разузнаване, която стана един от органите на новата агенция.
"Мащабно засилване на миграцията през следващата година може да предизвика опустошителна криза в услугите в училищата, домакинствата и държавните институции във Великобритания", коментира "Дейли Мейл", позовавайки се на секретен доклад на британското правителство. Според него на всяко министерство е било наредено да отдели помощи в размер на милиони лири за извънредни ситуации, които могат да възникнат заради вълната от имигранти от Източна Европа.
Документът е бил съставен от вътрешния министър Джоан Райън на 19 юли. Това е ден след като тя представи отделен списък на 45 000 "нежелани" имигранти от България и Румъния, които могат да се установят на Острова след присъединяването на двете страни към ЕС през следващата година.
България бе разкритикувана за трафик на хора и в тазгодишния доклад на Държавния департамент на САЩ. Според документа страната ни е източник, транзитна и крайна точка за трафик на хора и не се придържа към минималните стандарти за елиминирането му. В него бяха отправени критики и за защитата на жертвите на трафик, които сътрудничат на полицията, събирането на статистически данни за борбата с този вид престъпление, както и за корупцията сред граничните полицаи и митничарите.
Критиките от САЩ и от Великобритания идват в момент, в който България провежда преговори за премахване или поне за облекчаване на визовия режим с двете страни.
|
|