Десни депутати настояват платеният годишен отпуск да се полага само на служителите, които имат реално отработени дни през годината. През времето на майчинство или дълго боледуване да не се натрупва годишен отпуск, предлагат депутатите от Демократи за силна България Нено Димов, Васил Паница, Димитър Камбуров и Евгений Чачев в законопроект за промяна на Кодекса на труда.
Според мотивите в момента проблемът с платения годишен отпуск, който е на базата на трудов стаж, не е изяснен. Тъй като няма изрична разпоредба по въпроса, сега при спор често се налага законът да се тълкува. Неяснотата пък води до редица противоречия, убедени са вносителите. В случай на неплатен отпуск или майчинство служителят излиза в отпуск, а междувременно за същия период му се натрупват още дни за отдих. Така на практика един работник ползва едновременно 2 отпуски, аргументират се в мотивите си вносителите. Вторият аргумент е, че често се случва на един и същи щат, за едно и също време работодателят да плаща отпуск на 2-ма души. Това се случва, когато заради дълъг отпуск се налага да бъде назначен нов служител по заместване. От една страна, за болния или майката се натрупва допълнително време за полагаем годишен отпуск. От друга страна обаче, назначеният по заместване също има право на дни за почивка, се уточняват вносителите.
Платеният годишен отпуск се дава на работника, за да си почине и да възстанови силите си за работа, аргументират се още вносителите. Същевременно текстовете за промяна запазват признаването на трудовия стаж по време на отсъствия като болест, майчинство, неплатен отпуск.
Целта на предлаганите текстове е да улесни работодателите да планират правилно разходите за работниците, а самите служители - да планират правилно престоя си в отпуск по майчинство, болест и др., пише още в мотивите.
|
|