Цената на няколко сравнително малки части от радиочестотния спектър на страната, разиграни в два търга, достигна общо 28 млн. лв. Вторият търг, който продължи седем дни и се провеждаше за 3 лицензии, приключи вчера на цена 6,172 млн. лв. за лиценз при първоначална цена от 672 000 лв. По толкова ще платят "Орбител", БТК и "Некском България". До оставането на тези три фирми се стигна, след като по обед вчера от наддаването се отказа "Мобилтел".
"МТел" счита, че достигнатата цена в наддаването за технологията "точка към много точки" надмина реалната стойност на лиценза и затова компанията реши да потърси по-добри и по-ефективни в ценово отношение решения", обясниха вчера от "Мобилтел".
Преди две седмици Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) организира търг за други два такива лиценза, които стартираха с по-висока първоначална цена, защото предвиждат по-голям честотен ресурс. Наддаването стигна до 5,044 млн. лв. и двата лиценза придобиха "Кабелнет" и "Транстелеком". За общо 84 мегахерца те плащат с около 1 млн. лв. по-малко, отколкото сега за 63 мегахерца ще платят БТК, "Орбител" и "Некском".
Тогава БТК се отказа още на 4 млн. лв., "Некском" - на малко по-голяма сума, а "Орбител" изобщо не се яви.
Лицензията е за изграждане и опериране на мобилни мрежи от типа "точка към много точки", при които се използват радиочестоти за едновременно предаване на високоскоростен интернет, телефон и кабелна телевизия. Използването на ефира за тази цел улеснява предимно активните малки алтернативни фирми, които иначе трябва да използват кабелите на БТК срещу заплащане или да полагат свои, за да стигнат до крайните клиенти.
Цената на българските лицензи надмина тази на аналогичните в Австрия и Норвегия - единствените западноевропейски страни, в които досега е имало такива търгове. В Австрия например през септември 2004 г. един такъв лиценз е струвал 476 000 евро, и то за двойно по-голям честотен спектър. В Норвегия през ноември м.г. такъв лиценз е оценен от участниците в търг на 6,4 млн. евро, но за тройно повече честоти, т.е. за три пъти по-големи възможности за развитие на такъв пазар.
ПРОВЕРКА
Заради зачестили случаи на подозрителен трафик БТК започва съвместна проверка с "Орбител", за да се изясни дали е извършено нарушение на договора за взаимно свързване. Това може да доведе и до неговото прекратяване, съобщиха от БТК. Съмненията са за подмяна на данните на номера на търсещия абонат, като така международен трафик може да бъде представен за селищен разговор. От "Орбител" заявиха, че компанията ще направи необходимото, за да разсее неоснователните съмнения на БТК и ще потърси съдействие по случая от Комисията за регулиране на съобщенията и КЗК.
Услуга
"Вивател" изгради информационен център за обслужване на клиенти, в който на една смяна ще работят 110 служители. Те ще отговарят на обаждания на телефон 123 от мрежата на третия GSM-оператор, когато той стартира.
Ицо, не е за парче въздух, а за правото да ти правят главата да трепти с честота няколко гигахерца.