Още на другия ден след срещата на високо равнище на ЕС в Хемптън корт, която трябваше да възстанови разбирателството между европейските държавни и правителствени ръководители чрез заглушаване на спорните теми, наново избухна несъгласието между 25-те по един от най-трудните въпроси в дневния ред на Европейския съюз: преговорите за либерализация на търговията в рамките на Световната търговска организация (СТО), и по-специално в селското стопанство.
Франция се захвана здраво с този спор,
като отхвърли предложенията, направени преди две седмици от Европейската комисия, и я обвини, че превишава пълномощията си.
Конфликтът навлезе в особено оживен етап, когато Париж поиска и получи съгласие за извънредна среща на външните министри на 18 октомври, за да се опита да постави под контрол европейския комисар по външната търговия британеца Питър Манделсън. Оказала се в малцинство, Франция заплаши да блокира споразумението със СТО, ако Комисията продължи да упорства. Пред тази заплаха Комисията, изглежда, реши да успокои играта. Контакти между Париж и Брюксел създадоха впечатлението, че може да бъде намерено помирително решение.
Нищо подобно не се случи. Новото предложение, направено в петък от Питър Манделсън, което отива по-далеч дори от предишното, може да отрови спора.
Засега Франция се задоволява просто да заяви по дипломатически път, че продължава да е против предложенията на Комисията. Тя смята, че френската позиция е изразена ясно в декларацията в Хемптън корт на Жак Ширак, според която Франция отказва да направи "още една крачка". Тази видима сдържаност не може да скрие блокажа, който парализира Европа.
Тони Блеър, който първоначално призова 25-те да преразгледат европейския социален модел, после се отказа, за да не задълбочи разединението между изразителите на различни концепции. Той извади също от дискусиите двете големи теми, по които
Европейският съюз удари на камък
през пролетта: ратификацията на конституционния договор и приключването на преговорите за бюджета. На срещата 25-те не се разбраха дори по дребното предложение на Комисията за създаване на фонд за приспособяване към глобализацията.
По всичко изглежда, че съвземането на Европа не е на дневен ред. Разединението между държавите членки е твърде голямо, за да се очаква нов подем. Примирието от Хемптън корт ще бъде кратко. Европейският съюз чисто и просто е в криза по всички въпроси, като се започне от селското стопанство. Дори и да избегне разрив, ЕС ще трябва да постигне нещо повече от компромиси в последната минута, за да установи, както желае Тони Блеър, "стратегически консенсус" за бъдещето си.
|
|