:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,708,951
Активни 424
Страници 19,881
За един ден 1,302,066

Революционерът от Венеция

Пътешествието на Марко Поло промени завинаги възприятията на Европа към Азия
"Пътешествия" на Марко Поло се ражда в една затворническа килия в Генуа през 1298 г. Няколко години по-рано венецианецът се завръща от епично пътуване, продължило 24 години. Пътешественикът е заловен в една битка между Генуа и Венеция и хвърлен в зандана. Там се запознава с Рустичело от Пиза - писател и колекционер на рицарски романи. Плод на съвместната им работа става книга, която за пръв път предлага на Европа поглед към Близкия и Далечния изток и разкрива съществуването на най-голямата империя в историята на човечеството с цивилизация, превъзхождаща всички постижения и представи на Стария континент.

Съвременните издания на "Пътешествия" са компилации и преводи от копия на оригинала, които на свой ред са били пренаписвани и разкрасявани. Това може би обяснява защо в книгата са описани места и случки, които венецианецът не би могъл да види, както и защо са пропуснати забележителности като Великата китайска стена и обичаи като стягането на ходилата и храненето с клечки. Според скептиците Марко Поло никога не е стъпвал в Китай и е ползвал разкази от втора ръка, предимно на арабски търговци. Разбира се, няма сигурни исторически доказателства, че Марко Поло е посетил всички места, за които говори. Това обаче не променя факта, че пътеписът му е бил най-подробният разказ за Азия на своето време.

"Пътешествия" е революционна книга, която радикално променя представите на Европа за Азия, принуждавайки я да осъзнае съществуването на далеч по-напреднала цивилизация от нейната собствена. Разказите на Марко Поло завинаги отпечатват в европейското съзнание идеята за екзотичния Изток.

Марко Поло слага началото на това, което и днес разбираме като ориентализъм - възприятието на Запада за Изтока. За разлика от сега обаче "Пътешествия" придава много по-позитивен ореол на Азия. В Средновековието Европа е измъчвана от неспособни и корумпирани владетели, християнски фундаментализъм, заблудени кръстоносни походи и Черната смърт. Докато семейството на Марко Поло процъфтява във Венеция, простолюдието води борба за оцеляване с тежък труд, бедна храна и лоша хигиена. На тази сурова действителност венецианецът противопоставя хан Кублай - образцов държавник, който мъдро управлява империя, неколкократно по-голяма от Европа; градове, пред които Венеция изглежда дребна и недодялана; фантастични палати, претъпкани със злато; напреднали технологии, транспорт и търговски системи; подправки, плодове, скъпоценни камъни, коприни и платове от злато; жизнени поданици с достатъчно време за лов, разходки из романтични езера с позлатени лодки и разкошни пиршества.

Венецианецът буквално променя представата на Запада за света. По онова време географските карти се правят по библейски тълкувания и класическата митология. Йерусалим е центърът на Земята. В полетата картографите рисуват чудовища и диваци, защото там - далеч от пъпа на света, се вярвало, че и самата природа е дива и чудовищна. Но се появява книгата на Марко Поло и отмества Йерусалим от политическия и географския център, описвайки великите цивилизации на Изтока. Това премоделиране на света в по-динамично и многопластово пространство е първата стъпка към онова, което днес наричаме глобализация.

"Пътешествия" е издавана многократно през ХV и ХVI век. Христофор Колумб е притежавал едно от ранните издания и си е водил бележки в полетата. По-късно той ще се озове в Америка, докато търси западен път за Марко-Половия Китай. Ще го последват португалските мореплаватели като Бартоломео Диас и Васко да Гама, които на свой ред се отправят в дирене на несметните съкровища, описвани от Марко Поло. Неговите разкази за великолепието на Изтока в крайна сметка ще разгорят и колониалните амбиции на Европа, полагайки основите на империализма.

И въпреки това в книгата на венецианеца няма и следа от империалистични намерения. Това е разказ за либералния, просветен хуманизъм. Никой не може да отрече възхвалата на природата, географията и преди всичко човека. "Пътешествия" е тържество на почудата и радостта от непознатото. Расите са разграничени, но не и подредени една над друга. Обичаите се посрещат с любопитство, а не с предразсъдъци. Разказите на Марко Поло дават урок на средновековна Европа - нека разнообразието и толерантността заменят разделението и ксенофобията - урок, който днес е също толкова уместен, колкото е бил и във времето на венецианеца.



Заб.: Авторът преподава пътешественическа литература от Марко Поло до съвременността в университета на Хонконг.
4598
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД