Едва ли са много туристите, които биха предпочели почивка във Ванкувър пред Бахамските острови. След няколко десетилетия обаче класацията може и да се обърне. Международен екип от икономисти прогнозира, че до края на този век глобалното затопляне ще напече твърде много сегашните "горещи точки" на световния туризъм, докато други, наказани по настоящем с неблагодарен климат, ще добият нова привлекателност.
До 2030 г. традицията хората да мигрират на юг за лятната ваканция може да е в историята, прогнозира доклад на банка Халифакс, цитиран в британските медии. Вместо на Карибите много британци ще предпочитат да си останат в родината или пък да почиват на север в Норвегия или Швеция.
"Промените в климата ще сменят посоката в туризма към по-високи надморски височини и по-северни ширини", твърдят учените. Възможно е туризмът в по-студените страни дори да се удвои, докато в по-топлите ще падне с до 20%.
Големите губещи ще бъдат Гърция, Италия, Испания и Карибите. Потокът туристи към Средиземноморието и по на юг ще се обърне към Прибалтика, Южна Швеция, Великобритания, високите планини като Алпите.
Сред най-печелившите ще бъде Канада. При нея прогнозата е чуждестранните туристи да се увеличат с 220% до 2100 г. За Русия се очаква 174% ръст, а дори известната със суровия си климат Монголия ще увеличи притока на туристи със 122 на сто.
Най-голям отлив моделът прогнозира за Мавриций, където според учените туристите ще спаднат с 60%. С 59 на сто по-малко чужденци ще дръзват да почиват в Мали, 58% ще е намалението за Бахрейн.
Швейцария не губи време и вече се подготвя да посреща повече туристи. Всъщност Берн твърди, че ефектът от климатичните промени вече е налице. "Глобалното затопляне си има и добри страни - по-високи температури, по-сухи лета. Това води повече хора в Алпите", казва Роджър Зайфриц, шеф на туризма в Гщаад. Този юли например е бил най-топлият, откакто се води статистика. С повишаването на температурите над 30 градуса продажбите на билети за лифтовете са се увеличили с 20%, а резервациите в местните хотели - с най-малко 5%. Това според швейцарския туристически шеф са хора, които бягат от жегите. Подобна тенденция е отбелязана и в сухото и горещо лято на 2003 г.
Очакваното повишение на морското равнище със 72 мм пък наглед може да изглежда нищожно, но според прогнозите на Халифакс е в състояние да потопи много любими места за събиране на тен като Ибиса и плажовете на Флорида. Затова след 30 години може би ще гледаме съвсем спокойно на варианта да ходим на море в Швеция и на зимна ваканция по Средиземноморието.
|
|