Работодатели и синдикати сами ще договарят колко процента ще се дава към заплатата за прослужено време, условия на труд и професионални качества, обяви вчера зам. социалният министър Горан Банков. Досега се обсъждаше държавата да наложи минимални и максимални граници за всяка добавка - основното възнаграждение да бъде 70-80%, между 5 и 20% да се дават за условия на труд, а до 10% да е влиянието на професионалния опит.
Идеята е отпаднала, защото има голяма разлика в условията на труд в различните браншове и предприятия. "В наредбата вероятно няма да остане надбавка, формулирана като "клас", но хората няма да загубят средствата, които им се полагат за това", уточни зам.-министърът. Ще има и гаранции, че професионалните качества ще носят по-високо възнаграждение. Засега обаче не е известно как ще бъдат формулирани тези гаранции в наредбата.
"Процентите ще се решават по пътя на колективното трудово договаряне или индивидуално, на едно място те може да са 50 на сто, а на друго - 100%", уточни зам.-министърът.
"Никъде по света държавата не се меси във формирането на заплати, пазарът решава кой какви пари при какви условия да взима", защити идеята зам.-председателят на БСК Дикран Тебеян. И той подчерта, че правата на наетите ще бъдат гарантирани във вътрешните правила на всяка компания, където изрично ще бъде посочено колко процента се дават за трудово изпълнение, за условия на труд и за производствен опит. "Всеки работодател сам обаче трябва да прецени на кой от елементите каква тежест да даде", обясни Тебеян.
КТ "Подкрепа" заяви, че няма да се съгласи с такава наредба. Сега всяка година заплатата нараства минимум с 0,7% по линия на класа и това няма как да се договори, коментира вицепрезидентът Димитър Манолов. Той подчерта и че няма гаранции, че синдикатите ще успеят сами да защитят интересите на служителите.
Размерът на доплащанията може да бъде определян на браншово ниво или във всяка отделна фирма, но по-важното е видовете доплащания да бъдат законово гарантирани, коментира зам.-председателят на КНСБ Пламен Димитров.
Най-после.
Добре че е Европейският съюз, за да тропне по масата и да се случат отделни реформи.
-----------------------------------------
Блогът за икономика
http://economics.blog.bg/