:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,713,108
Активни 692
Страници 24,038
За един ден 1,302,066

Държавата няма да регулира парите за клас

Бизнесът и синдикатите сами ще договарят добавките за стаж и вредни
Работодатели и синдикати сами ще договарят колко процента ще се дава към заплатата за прослужено време, условия на труд и професионални качества, обяви вчера зам. социалният министър Горан Банков. Досега се обсъждаше държавата да наложи минимални и максимални граници за всяка добавка - основното възнаграждение да бъде 70-80%, между 5 и 20% да се дават за условия на труд, а до 10% да е влиянието на професионалния опит.

Идеята е отпаднала, защото има голяма разлика в условията на труд в различните браншове и предприятия. "В наредбата вероятно няма да остане надбавка, формулирана като "клас", но хората няма да загубят средствата, които им се полагат за това", уточни зам.-министърът. Ще има и гаранции, че професионалните качества ще носят по-високо възнаграждение. Засега обаче не е известно как ще бъдат формулирани тези гаранции в наредбата.

"Процентите ще се решават по пътя на колективното трудово договаряне или индивидуално, на едно място те може да са 50 на сто, а на друго - 100%", уточни зам.-министърът.

"Никъде по света държавата не се меси във формирането на заплати, пазарът решава кой какви пари при какви условия да взима", защити идеята зам.-председателят на БСК Дикран Тебеян. И той подчерта, че правата на наетите ще бъдат гарантирани във вътрешните правила на всяка компания, където изрично ще бъде посочено колко процента се дават за трудово изпълнение, за условия на труд и за производствен опит. "Всеки работодател сам обаче трябва да прецени на кой от елементите каква тежест да даде", обясни Тебеян.

КТ "Подкрепа" заяви, че няма да се съгласи с такава наредба. Сега всяка година заплатата нараства минимум с 0,7% по линия на класа и това няма как да се договори, коментира вицепрезидентът Димитър Манолов. Той подчерта и че няма гаранции, че синдикатите ще успеят сами да защитят интересите на служителите.

Размерът на доплащанията може да бъде определян на браншово ниво или във всяка отделна фирма, но по-важното е видовете доплащания да бъдат законово гарантирани, коментира зам.-председателят на КНСБ Пламен Димитров.
4
1298
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
02 Септември 2006 00:42
Най-после.
Добре че е Европейският съюз, за да тропне по масата и да се случат отделни реформи.

-----------------------------------------
Блогът за икономика
http://economics.blog.bg/
02 Септември 2006 09:03
С други думи "класовете" отпадат или както е модерно да се казва напоследък - Синдикатите "клекнаха" на национално отговорните "бизнесмени"
02 Септември 2006 19:21
Жива латифундия , а някой си говорят за капитализма с човешко лице... Нито дума за мутросчетоводствата , в които е натикано отношението "работодател-трудополагател"... Гювеча за "някой" , за останалите "кур-капан"... Ако искаш...

03 Септември 2006 09:39
Тя държавата май вече с нищо не иска да се занимава, освен да събира данъци и такси колкото повече толкова по добре.Политиците ни са станали вече рентиери за наша сметка и да се занимяават с нещо полезно за народа си е под тяхното достоинство.Вервайте ми.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД