Семейна снимка на участниците в неформална среща на европейски либерални лидери, която се провежда в резиденция "Царска Бистрица". Домакин е председателят на НДСВ Симеон Сакскобургготски. |
"Желанието ми е да видя България като член през 2007-а, но мой дълг като пазител на договора е да гарантирам и да бъдат намерени начини и средства, за да бъдат защитени интересите на общността след присъединяването ви", каза Рен. Той разкритикува страната ни, че не е постигнала необходимия успех в реформата на съдебната система, борбата с корупцията и организираната престъпност. Това става точно 25 дни преди окончателния мониторингов доклад на ЕК. Световните медии веднага разпространиха критичната оценка на еврокомисаря.
"Въз основа на предварителните данни от доклада... може да се заключи, че има сериозен напредък в няколко области на техническата подготовка, но има нужда от по-нататъшни подобрения в ключови области," каза Рен. Изявлението му бе разгласено от няколко световни агенции и от електронните издания на влиятелни вестници като излизащия в Париж американски "Интернешънъл хералд трибюн". На дипломатичен език това означава, че законите са факт, но не се прилагат, обясниха анализатори. При предишното си посещение у нас веднага след публикуване на критичния доклад през май Оли Рен обясни, че Брюксел очаква от България да даде ясни сигнали за решителна борба с корупцията. Сергей Станишев се похвали вчера, че правителството му е постигнало значителен напредък и че той и министър Кунева са запознали с него еврокомисаря Рен.
"Черноморската държава има по-малко от четири седмици, за да убеди ЕС, че е готова да се присъедини догодина и че не е необходимо прилагането на възможността за едногодишно отлагане, която е упомената в договора за членство", отбеляза Ройтерс.
Оли Рен изтъкна в София, че ЕС трябва да бъде сигурен не само че се извършват бързи реформи, но също така в тяхната "необратимост и продължаване". По този начин той намекна, че съюзът може да наложи известно ограничаване на правата на членство в областите на правосъдието и вътрешните работи. Преди ден датският премиер Расмусен предупреди, че дори да ни бъдат наложени предпазни клаузи, България и Румъния трябва да погледнат положително на това.
В момента се пише заключителният мониторингов доклад за България, но той е в работна фаза и затова Рен отказа коментари по него. Вчера той се обърна към премиера Станишев доста фамилиарно: "Благодаря ти, Сергей", каза Рен, поканен да вземе думата на пресконференция в МС. От своя страна Станишев обяви, че тази година правителството му е установило доста делови и близки партньорски отношения с ЕК и особено с еврокомисаря Оли Рен.
Рен се включи вчера в срещата на лидери от либерални европейски формации, които се събраха в резиденция "Царска Бистрица" по покана на лидера на НДСВ Симеон Сакскобургготски. На обяда бе и премиерът Станишев, който разговаря в неформална среда с румънския си колега Търичану, с Рен и с еврокомисаря по научните изследвания Янез Поточник.
ПРИЯТЕЛСКИ
"Германия няма намерение да забавя членството на България в ЕС", увери вчера председателят на Бундесрата Петер Хари Карстенсен, който последователно се срещна с президента Първанов и премиера Станишев. Карстенсен бил категоричен, че на 1 януари 2007 г. България ще стане пълноправен член на съюза. Гостът подчертал, че срещата на премиера с федералния канцлер Ангела Меркел, планирана непосредствено след обявяването на мониторинговия доклад, е доказателство за непредубедените приятелски отношения между двете страни. "Необходимо е да отворите прозорците, за да се види какво правите, а ние да отворим врати, за да влезете в европейския дом", казал още Петер Хари Карстенсен.
Петер Карстенсен е поканил президента Първанов при следващата си визита в Германия да посети провинция Шлезвиг-Холщайн. Там имали желание да видят тракийските златни съкровища.