С огромно мнозинство депутатите си гласуваха безплатна агитация по държавните медии в последния ден на 39-ото Народно събрание. От 240-те депутати на работа дойдоха едва 199. 195 от тях гласуваха тържественото закриване да се излъчва пряко по БНТ и БНР. Така политиците стъпкаха два закона - за избиране на народни представители и за радио и телевизия.
Речите на всички партийни лидери изобилстваха от предизборни лозунги, а лидерът на Новото време Борислав Цеков направо изчете икономическата част от програма на партията си. Законите изрично посочват, че времето, в което БНТ и БНР могат да излъчват предизборни послания, е строго регламентирано.
Шефът на ПГ на НДСВ Станимир Илчев обаче изтъкна консенсуса като условие за пряко излъчване в ефир заради опасенията, че е възможно СЕМ или ЦИК да бъдат сезирани. От ЦИК обясниха, че двете национални медии не могат да носят отговорност, защото са длъжни да излъчват заседанията на НС. От СЕМ препратиха казуса към ЦИК. Изборната комисия отвърна, че не контролира парламента.
В последните си часове мнозинството се похвали, а опозицията критикува и представи себе си за алтернатива на властта.
Илчев обясни как България вече е по-стабилна икономически, финансово и във вътрешнополитически план. Той не пропусна да наблегне на заслугите на мнозинството за намаляване на безработицата, ръста на инвестициите и др.
Основните атаки на опозицията към управлението на НДСВ и ДПС бяха най-вече срещу укриването на кабинета и премиера от парламента, нарушаване на законите и конституцията, концесията на магистрала "Тракия", провалената приватизация на "Булгартабак", предизборната томбола.
"Коефициентът на полезна дейност на този парламент е около 1/3. Само до юни 2004 г. бяха обещани 489 закона, от които 209 изобщо не се появиха, а 15 закона са променяни над 5 пъти", каза соцлидерът Сергей Станишев. Рекорд държат Законите за ДДС и за отбраната - 12 пъти. После обясни, че на 25 юни ще има промяна в управлението и обеща диалогичност с всички партии и усилена работа по евроинтеграцията.
Зам.-шефът на ДПС Лютви Местан предупреди, че бъдещият кабинет не бива да е еднопартиен, защото това ще отложи членството на България в ЕС. Той призова за широка коалиция, намеквайки за задължителното участие ДПС в нея.
ДСБ по традиция насочи стрелите си към тандема Сакскобургготски-Доган и представи себе си като алтернатива. Екатерина Михайлова не пропусна да нападне и БСП. Закриването на парламента уважиха само половината министри, липсваше и премиерът, който е в Брюксел. В залата бяха президентът и патриарх Максим.
|
|