:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 168
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Фирми злоупотребяват с отворения код

Йесус Виласанте, ръководител на направлението за софтуерни технологии в Генералната дирекция по информационното общество и медиите към ЕК, стартира словесна атака към няколко големи американски технологични фирми, обвинявайки ги, че искат твърде силно да повлияят върху общността на отворения код. Според Виласанте големите компании като IBM, HP и Sun се възползват от общността на отворения код, за да извличат ползи за себе си, а не за да насърчават развитието на независими комерсиални продукти. "Ако IBM попита клиента "Какъв софтуер искаш, собственически или с отворен код", и ако той иска отворен код, компанията казва "ааа, искаш отворен код от IBM, добре" - възмущава се комисарят. "Винаги отвореният код е или от IBM, или от HP, или от Sun". Всичко това той изрече по време на Холандската конференция за отворен код преди дни.

Коментарите на Виласанте като че ли стреснаха останалите говорители от същия презентационен панел, сред които бе и Джеймс Бати - главен архитект на Sun ONE Consulting. Всички експерти до този момент твърдяха, че големите корпорации като IBM са направили "съществен принос", подкрепяйки софтуера с отворен код и са спомогнали за това бизнесът и ИТ професионалистите да повярват, че софтуерът с отворен код е стойностна алтернатива на собственическия софтуер.

Бати не отговори директно на обвиненията на Виласанте, но коментира, че компании като неговата имат голяма отговорност спрямо общността на отворения код. "Компанията ни допринася за развитието на множество проекти с отворен код, сред които и приложението OpenOffice.org".

Виласанте използва речта си, за да изрази загриженост относно европейската софтуерна индустрия. "Европа няма софтуерна индустрия днес - единствената, която е налице, е тази на Америка. В бъдеще може би ще има и на Китай или Индия, но ние трябва да решим дали искаме да имаме наша софтуерна индустрия занапред", заяви комисарят. Той подчерта, че отвореният код е жизненоважен за развитието на европейската софтуерна индустрия, но той бива подложен на натиск от страна на разни лобисти, защитаващи интелектуалните права и традиционната софтиндустрия.
493
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД