:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,699,534
Активни 335
Страници 10,464
За един ден 1,302,066

Вълчев урежда учителите с лаптопи за 1000 лева

Обсъждат 15 дни по-дълга учебна година за организиране на извънкласни дейности
Лаптопи по 1000 лв. с ДДС на лизинг ще се опита да издейства просветният министър Даниел Вълчев за учителите. Идеята е педагозите да могат да се възползват от договорената ниска цена при поръчката за купуване на лаптопи за всички училища и да вземат на изплащане техника на същата сума, обясни на среща със 100 учители по физика Вълчев.

997 лв. с ДДС за лаптоп с вградено DVD, с микрофон и колонки успя да договори МОН при обществената поръчка за училищата. Не е ясно обаче дали фирмата ще се съгласи на тази цена и за учителите. Пазарната стойност за подобна конфигурация на същата фирма е около 1500-1700 лв. в зависимост от параметрите на компютъра.

2 седмици по-дълга учебна година обсъжда просветното министерство, обяви още министърът. Идеята е началото на учебната година да се измести на 1 септември, а допълнителното време да се използва за организиране на извънкласни занимания. Това би се равнявало на от 44 до 62 учебни часа допълнително.

Тепърва обаче ще се обсъжда как да бъде разпределено допълнителното време през годината. Има няколко възможности - извънредните 2 седмици да се фиксират на национално ниво в точно определени дати - в края на учебната година или по една седмица през първия и втория срок. По-гъвкав е вариантът директорите сами да определят в рамките на всеки срок 1 седмица, заделена изцяло за извънкласни занимания. Няма пречка и 30-те часа на срок да се интегрират равномерно в седмичните разписания на учениците и така в даден учебен ден децата да приключват 2 часа по-рано и в останалото време да посетят музей например.

Не е ясно и как точно ще се финансира допълнителното учебно време. Възможно е водените от даден учител като извънкласна дейност часове да влизат в норматива за минималната му годишна заетост. Не е ясно и дали училищата ще могат да искат задължително от родителите децата им да се включат в дадена извънкласна дейност, свързана с разходи, като например учебна екскурзия.

МОН ще проведе тестове по всички предмети сред представителни извадки за четвъртокласници в края на учебната година.



МОТИВИ

Идеята за удължаване на учебната година бе първоначално лансирана от здравния министър Радослав Гайдарски. Според него това може да облекчи учениците по линия на натоварването, защото часовете ще се разпръснат върху повече седмици. Просветното министерство пък изтъква, че България е една от страните с най-къса учебна година, с голямо натоварване в рамките й и една от най-дългите летни ваканции. Това няма да е прецедент в историята на образованието у нас - от 1885 до 1921 г. учебната година е стартирала от 1 септември.
16
2369
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
08 Октомври 2006 23:05
Тия бандити няма ли да спрат да ни харчат парите за жалки комисионни? И да помислят как поне малко да са полезни на народа си? За какво му е лаптоп на учителя? Един лаптоп е равен на два стационарни компютъра - за училище и за в къщи. Ама лаптопите не се сглобяват у нас. (Или поне не "марковите". Ако толкова иска да си изкара комисионните Вълчев, нека да плати за разработване на софтуеър за обучение. Или за стипендии за даровити деца. А преносимите компютри лесно се крадат. Басирам се, че още при приемо-предавателния протокол ще "изчезнат" куп лаптопи. Както стана при ред други търгове.
08 Октомври 2006 23:38
И още - ДВД от години не е екстра, а идват и големите флаш памети...
1 000 лв са 3 заплати у нас и 1/4 в ЕС - министърът да осигури достойни заплати, пък каквото им трябва, учителите ще си купят...
Учителите и сега не могат да си ползват отпуските, та ако и от 1 септември започват...

Редактирано от - редник на 09/10/2006 г/ 11:06:02

08 Октомври 2006 23:59
Джей_Джей, изпускаш един важен ефект. Форумното присъствие ще се допълни с един бюлюк даскалици с лаптопи. Аз много обичам да чета другарките.
09 Октомври 2006 00:43
Вече коментирах. Не са нужни лаптопи а заплати наистина.........
09 Октомври 2006 06:52
olo, похотливецо!
Много обичаш другарките да ти правят лап - топ, или дори лап - кон. Аз съм съгласен и да ми приложат хода лап-пешка или май обърках гласната?
09 Октомври 2006 09:03
За какво са им?
Още един министър в мафията на николай василев
така ще бъде ... докато няма наказания а само опревдания че... няма данни за престъпление.
какво ще правят с тях учителите? защо не им дадат парите, вместо лаптопи? Ясно защо - отработена схема за точене на пари и за огромни (вероятно и пвесонални) комисионни.
Та затова.
Ако се съберат всички такива нечисти печалбари - "държавни чиновници" - от 17 години насам и да се наредят до стената и да се пуснат само ако оставят награбеното, може и да престане този грабеж.
09 Октомври 2006 09:06
пвесонални - персонални
09 Октомври 2006 09:53
Всички коментират нуждата или не от лаптопи и никой не се дава мнение по нещо толкова значимо като идеята за удължаване на учебната година с 2 седмици и старта и от 1 септември! Не е нужно да напомням вица за английската ливада и традициите! Ние си имаме една традиция-първи учебен ден на 15-ти септември и аз съм твърдо за това да я спазваме!!!
09 Октомври 2006 10:47
Дайте им достойни заплати и те сами ще си купят лаптопи, па били те и над 200 лв... А после искай от тях качество на работа и гони некадърните.... Вълчев, Вълчев, кой те излъга, че можеш да си министър на образованието???!!!
09 Октомври 2006 11:05
Обаче от увеличаване на заплатите няма КОМИСИОННИ
09 Октомври 2006 14:34
То хубаво като сте решили да обзавеждате учителите с компютри, ама що пък точно с лаптопи, а не с компютри деск, -хем-по евтино, хем далаверата в тях не е толкова голяма и по-ще можете да скриете комисионните си..Това търгове, обществени поръчки, доставчици..ами, ами .те не са за България, те са само за бунаците от Евросъюза, дето си правят прозрачни сделките..тука-ти на мене, аз пък два пъти на тебе и така земята се върти и далаверат си върви с пълна пара / с ударение на второто А/
09 Октомври 2006 15:26
Най-голямата порнография с поръчката на компютърна техника е, че договарянето на цената за конфигурация се прави сега (според закона за обществените поръчки), а доставката може да е след 1 година. Всички от форума могат да си направят сметката каква ще е печалбата на фирмата след 1 година. Пък след това нямало комисионни - аз бих участвал и с по-малка стойност от пазарната (в България), само да спечеля.

P.S. Колко печелят българските фирми, които сглобяват компютри у нас: много. Пример 1: Лаптоп Asus, 3 гигахерца, 1 гигабайта памет, 21" екран (HD, cristal tech TFT), записващо DVD, 80 GBytes HDD, и всички други, в обикновен магазин на германия, струваше 990 евро преди 2 месеца.
Пример 2: Монитори, 23" екран (HD, TFT), в Австрия и Германия излизат под 320 лв, а 21" са под 200 лв.
Пример 3: Една плочка с процесори P4 с честота 2 гигахерца, доставена с DHL от Китай, излиза (при опаковка с 8 процесора) по 5-6 долара на процесор.
09 Октомври 2006 15:33
Това българите сме забележително племе. Само да се пусне слуха, че някой някъде, нещо ще получи и веднага закипяват бурни анти страсти. Най-добре е никой нищо да не получава и нищо да не прави, най вече за да не дразни околните.
Иначе съм напълно съгласен, че училищата ни в момента май имат по-належащи нужди от лаптопите. Например - от проектори за представяне на разработени уроци. Друг пример: наистина е добре да се плати за разработване на мултимедийна среда по различните предмети, която спокойно може да се представя и в съществуващите компютърни кабинети.
09 Октомври 2006 17:49
Не е нужно да се заклеймява и/или отричат идеите - трябва да се види дали са приложими при съществуващите условия, пари и нужди.
1. Училищата, след като е неотменимо компютъризирането им, имат нужда преди всичко от хубави монитори, защото очите на децата бързо се развалят (хигиенната норма 1 до 2 часа на ден, но не повече от 30 мин. непрекъснато).
2. Ако става дума за прожектори: много са добри, но изискват непрекъснат консуматив (лампи), които при 6 часа на ден за една учебна година са отишли. Все пак цената им е много висока - до 50 % от цената на прожектора. Затова във ВУЗ има доста такива машинки, но много малко от тях са работещи.
3. Мултимедията - много модерно, но е изключително скъпо изработването. Освен това няма мултимедия, която да е подходяща за всички училища: за езиковите трябва да е на съответния език; за математическите и други с повишено изучаване на някои предмети - материалът е различен спрямо обикновените училища. Идеята е много хубава, но трудно реализуема със средствата сега. Просто поредния фишек колко сме модерни.
09 Октомври 2006 22:14
мдам

09 Октомври 2006 22:21
Кво ще правиат с тях?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД