Лаптопи по 1000 лв. с ДДС на лизинг ще се опита да издейства просветният министър Даниел Вълчев за учителите. Идеята е педагозите да могат да се възползват от договорената ниска цена при поръчката за купуване на лаптопи за всички училища и да вземат на изплащане техника на същата сума, обясни на среща със 100 учители по физика Вълчев.
997 лв. с ДДС за лаптоп с вградено DVD, с микрофон и колонки успя да договори МОН при обществената поръчка за училищата. Не е ясно обаче дали фирмата ще се съгласи на тази цена и за учителите. Пазарната стойност за подобна конфигурация на същата фирма е около 1500-1700 лв. в зависимост от параметрите на компютъра.
2 седмици по-дълга учебна година обсъжда просветното министерство, обяви още министърът. Идеята е началото на учебната година да се измести на 1 септември, а допълнителното време да се използва за организиране на извънкласни занимания. Това би се равнявало на от 44 до 62 учебни часа допълнително.
Тепърва обаче ще се обсъжда как да бъде разпределено допълнителното време през годината. Има няколко възможности - извънредните 2 седмици да се фиксират на национално ниво в точно определени дати - в края на учебната година или по една седмица през първия и втория срок. По-гъвкав е вариантът директорите сами да определят в рамките на всеки срок 1 седмица, заделена изцяло за извънкласни занимания. Няма пречка и 30-те часа на срок да се интегрират равномерно в седмичните разписания на учениците и така в даден учебен ден децата да приключват 2 часа по-рано и в останалото време да посетят музей например.
Не е ясно и как точно ще се финансира допълнителното учебно време. Възможно е водените от даден учител като извънкласна дейност часове да влизат в норматива за минималната му годишна заетост. Не е ясно и дали училищата ще могат да искат задължително от родителите децата им да се включат в дадена извънкласна дейност, свързана с разходи, като например учебна екскурзия.
МОН ще проведе тестове по всички предмети сред представителни извадки за четвъртокласници в края на учебната година.
МОТИВИ
Идеята за удължаване на учебната година бе първоначално лансирана от здравния министър Радослав Гайдарски. Според него това може да облекчи учениците по линия на натоварването, защото часовете ще се разпръснат върху повече седмици. Просветното министерство пък изтъква, че България е една от страните с най-къса учебна година, с голямо натоварване в рамките й и една от най-дългите летни ваканции. Това няма да е прецедент в историята на образованието у нас - от 1885 до 1921 г. учебната година е стартирала от 1 септември.
|
|