Едва 4%, или 3500 души си погасяват редовно разсрочените здравни дългове, съобщиха от Националната агенция по приходите. Останалите 83 000 души, които получиха шанс да разсрочат плащанията си, не са редовни. Те ще загубят здравните си права от януари 2007 г., ако не платят всичките си борчове до Нова година. Това означава, че от януари ще си поемат сами лечението, ако им се наложи да ползват медицинска помощ.
До края на миналата година гражданите имаха възможност да разсрочат дълговете си за здраве, като запазят здравните си права. Условието беше разсрочените суми да се платят до края на 2006 г. Вероятно ниската мотивация на длъжниците да погасяват борчовете си се дължи на многото дадени възможности за разсрочване в последните години.
Броят на хората с прекъснати здравноосигурителни права е 1 025 205 души към 10 октомври, показва справката на НОИ. По закон гражданите, на които липсват повече от 3 осигуровки за последните 15 месеца, губят право на лечение, поето от здравната каса. Правилото важеше и миналата година, но част от лечението в болниците се плащаше от здравно министерство и покриваше лечението на всички, независимо от осигурителния статус.
Наскоро директорът на здравната каса д-р Румяна Тодорова отново алармира за големия брой на неосигурените. От началото на т.г. те нямат право на безплатна медицинска помощ. Тодорова обясни, че тенденцията е хората, които не си плащат здравните вноски, да се увеличават. През февруари например броят на неосигурените е бил към 917 000 души, т.е. с около 100 000 души по-малко от сега. Според Тодорова сега отново е настъпило успокоение по отношение плащането на здравни вноски.
Според директора на НАП Мария Мургина обаче тенденция към увеличаване на неосигурените няма. "Напротив, дори има подобряване на събираемостта", отбеляза наскоро тя. Към 31 август приходите в здравната каса са били с 26 млн. лв., или 6.7% повече в сравнение със същия период на м.г.
ПЛАЩАНЕ
Дори да са пропуснали няколко плащания, хората с разсрочени вноски могат да ги внесат накуп до края на годината, уточниха от пресцентъра на НАП. Плащането може да стане във всяка банка на сметката на съответния офис на агенцията по постоянен адрес или в самия офис на НАП, където също има банкови гишета. Вноските могат да се платят също по интернет или чрез пощенски запис.
|
|