Социалната комисия отхвърли ветото на президента Георги Първанов по поправките на Закона за интеграция на хората с увреждания.
Основният мотив за ветото на Първанов беше, че текстовете отнемат правото на помощи за част от инвалидите. "Не мога да се съглася, че посоченият в мотивите на вносителите ефект - да се разшири достъпът на хората с увреждания до добавките за интеграция, е постигнат", аргументира се президентът. Той се позова на конституцията, според която държавата поема под особена закрила хората с увреждания и възрастните без близки, които не могат да се издържат от своето имущество.
По принцип с поправките в закона се изясняваха критериите, по които инвалидите получават добавки за транспорт, интернет, лекарства, наем с цел интеграция в обществото. "Мотивът на комисията е, че добавките трябва да се дават според индивидуалните нужди, а не на всички. В противен случай те се превръщат в социални помощи", обясни председателят на комисията Хасан Адемов.
850 000 са хората с над 50% увреждания у нас, съобщи преди време и социалният министър Емилия Масларова. Сметките показват, че ако един инвалид получава и 7-те добавки - бюджетът трябва да му дава по 60.50 лв. месечно, а това ще струва на държавата към 600 млн. лв. "Рядко се случва човек с увреждане да взема всички добавки, но често получават по 2-3", уточни Адемов. За тази година отделените пари за добавки са 126 млн. лв.
Ако в пленарна зала законът получи подкрепата на 121 народни представители, в 7-дневен срок президентът ще публикува приетия закон. Ако законът не получи такава подкрепа, ще бъде върнат отново за обсъждане в комисия.
|
|