Парламентарните фракции на четирите най-големи партии в Германия поискаха предпазни клаузи за България още при влизането й в ЕС, съобщи БТА, като цитира електронното издание на сп. "Щерн". Еврокомисията веднага отхвърли призива, предаде Ройтерс. Според говорителката й Кристина Над би било грешка София и Букурещ да бъдат изключвани от съдебното сътрудничество.
Групите на Християндемократическия съюз (ХДС) и Християнсоциалния съюз (ХСС), Германската социалдемократическа партия (ГСДП), Германската свободна демократична партия (ГСвДП) и Зелената партия се споразумяха за текста на съвместна декларация. Той ще бъде обявен днес при продължаващото обсъждане на закона за ратификация на Договора за присъединяване на България и Румъния.
Според непубликувания още документ Германия няма да приема постановените от български съдилища присъди и решения по гражданските и наказателните дела, ако до края на годината страната ни не реформира съдебната си система. Същите мерки ще важат и за Румъния.
Германската канцлерка Ангела Меркел обяви на закрито заседание на правителството, че ще настоява от ЕК за налагането на съответни мерки и правила в тази насока. Еврокомисарят по разширяването Оли Рен обеща, че Брюксел ще се съобрази с изразеното от Берлин желание, твърди Петер Рамзауер от ХСС.
Лидерът на ХСС и премиер на Бавария Едмунд Щойбер също призова за предпазни клаузи, пише в. "Ханделсблат". Той заяви, че иска германците да бъдат предпазени от корупцията и престъпността в България и Румъния.
Четирите фракции изтъкват недостатъчните усилия на България и Румъния в борбата с корупцията, в управлението на земеделските фондове от ЕС и в контрола върху хранителните продукти и авиацията. Решението дали ЕС да наложи предпазни клаузи трябва да бъде взето най-късно през декември на срещата на върха, писа електронното издание "ЕЮ Обзървър".
Искането обаче противоречи на политиката на Еврокомисията, която иска да задейства клаузите на по-късен етап, ако проблемите със съдебната система и корупцията си останат на същото равнище, отбелязва "Ханделсблат". По-меката позиция на Комисията бе одобрена от външните министри от ЕС през миналата седмица, включително и от германския първи дипломат Франк Валтер Щайнмайер.
Това е и удар срещу комисаря Оли Рен, който миналата седмица произнесе реч пред немския парламент, за да убеди скептичните депутати да не настояват за такава радикална мярка.
Увереност
Министърът по европейските въпроси Меглена Кунева е уверена, че България ще се справи с изискванията на ЕС и няма да се наложи налагане на предпазни клаузи, съобщи БТА. Кунева каза това пред български журналисти преди участието си заедно с румънската си колежка Анка Боаджиу в извънредно заседание на Комисията по европейските въпроси на Бундесрата - горната камара на германския парламент. Депутатите обсъждат начините за преодоляване на трудностите в присъединителния процес и наличните предпазни мерки, в случай че двете страни не изпълнят поетите ангажименти. "Няма да изградя своята позиция на базата на отбранителност. Напротив, има места, в които аз имам всичкото основание да настъпвам, и то не само заради България", увери Кунева в интервю за БНР.