:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,699,535
Активни 340
Страници 10,465
За един ден 1,302,066
Перспективи на деня

Европейци, овчари, нобелисти

Бъдещ нобелист.
Напоследък по нашите медии много вървят обидени коментари за близкото ни европейско бъдеще, по-специално за участието ни на трудовия пазар. Най-много се сърдим на Англия, че се откри към предишните десет новоприети членки, а за нас и Румъния - само частично. Останалите страни-членки още по не пускат аванта на трудовите си борси, но това го пропускаме. Беше провъзгласено, че ставаме "овчарите на Британия".

Тая работа не е за сръдня. Щото и от овчар до овчар има разлика - един ще я свърши като лъжливото овчарче, друг обаче може да стане голяма работа. И като стане голяма работа, ще въздиша и ще си припява известната народна песен как, когато бил овчарче, било безметежен кеф и въобще: "И днес, когато видя овчарче малко аз,/ не знам защо завиждам и пъшкам си без глас."

А пък един овчар - британски възпитаник, взе Нобел за литература миналия век. Предлагаме на читателя малко данни из забележителния живот на Патрик Уайт.

Той се ражда през 1912 година в Лондон, но детството му протича в Австралия - родителите му са австралийци. После завършва колеж в Англия, но 1930-1932 г. работи като овчар в Нов Южен Уелс, Австралия. По-точно - работи като джакару (jackaroo). Това е австралийски неологизъм от "Джак" и "кенгуру" - така там казват на младшите скотовъди. Твърди, че този период от живота му бил кажи-речи най-важният. Докато се занимавал с овцете, написал 4 романа, от които само един видял бял свят, и то много години по-късно. После се връща в Англия, изучава чужди езици в Кингс колидж, Кеймбридж. По време на Втората световна война служи в британското разузнаване, по тая линия се запознава с Близкия изток и Гърция. След войната се връща в Австралия, занимавал се с фермерство, докато станал професионален литератор. Неговото творчество разбива мита за провинциализма и ограничеността (да ви звучи познато?) на австралийската литература. 1973 г. става Нобелов лауреат, умира през 1990-а.

Поука: бъдещи български нобелисти, не се оплаквайте, ами грабвайте гегите и марш към Англия.
3
1905
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
31 Октомври 2006 01:40
I am agree, грабвам гегата и към ламанша.Ама там като "самонает" ли ше се водя, или нема стане тая щото аз ше водя уфтсете?
31 Октомври 2006 04:31
И ний си имаме такъв исторически овчерин - Захарий Стоянов--- Ама по невого време не е имало Нобел.
В по-ново време също - Иван Хаджимарчев и "Овчарчето Калитко". Но не са го предложили за Нобел, дорде е бил жив.
Баси държавата!



31 Октомври 2006 11:45
Смешни предствави за английските овчари. Да поясня: там овцете се пасат на частни ливади, оградени отвсякъде. Периодически се сменя ливадата. Няма овчар да ги пасе, пускат кучета вечерта да ги прибират в кошарата. Не ги доят, само ги стрижат.
Така, че едва ли търсят овчари... Щото не им трябват
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД