:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,699,610
Активни 485
Страници 10,540
За един ден 1,302,066

10 000 осиновители чакат за 2200 деца

43% от изоставените са ромчета, най-много българчета има в домовете за деца с увреждания
Едва 2299 (23.5%) от изоставените деца в социални домове могат да бъдат дадени за осиновяване, съобщи зам.-директорът на Агенцията за социално подпомагане Силвия Цанова. Те са вписани в регистрите, защото биологичните им родители са дали изрично разрешение за това. В същото време в социалните домове са настанени общо 9776 деца. През последните 2 г. са осиновени само 1731, а кандидат-осиновителите са 10 000 двойки.

Едва 1.8% от децата в институции са пълни сираци, а 8.5% имат един починал родител. Родителите изоставят децата си най-често заради бедност. 38.6% от децата в домове са на самотни родители. 23% от непълнолетните са от многодетни семейства, а 14.8% са подхвърлени. Безработни са родителите на 3151 деца от институциите. 12% от родителите на изоставените имат хронични и психични проблеми. 223 от настанените деца са родени от непълнолетни майки.

Наскоро социалното министерство предложи промяна в Семейния кодекс, която да даде шанс на повече деца да намерят семейства. Екипът на Емилия Масларова предлага, ако оставено дете в дом не бъде взето обратно от родителите до 1 година, да се дава за осиновяване. В момента по закон съдът има право да даде за осиновяване само деца, непотърсени от родителите си 6 месеца. Това на практика стопира процеса, защото много семейства формално посещават децата си на 3-4 месеца за по 15 минути.

В домовете у нас има най-много ромчета - 43% от всички настанени. 37% е делът на изоставените българчета, а най-малко са децата от турски произход - 7 на сто. Произходът на 12% от изоставените е неопределен. Единствено при изоставените деца с увреждания положението е по-различно - 57% от тях са българчета. Децата престояват в институциите средно по 3 години.

С 22.5% е намалял броят на изоставените деца в институции спрямо 2001 г. В същото време на места условията още не отговарят на всички критерии за качествени грижи. 1/2 от домовете за деца с увреждания са далече от населеното място, инфраструктурата в района е незадоволителна. "Социалните заведения, които не отговарят на критериите, ще бъдат закривани, реформирани или преструктурирани", съобщи Валентина Симеонова, директор "Стандарти и анализи" към агенцията. 88 от 144-те проверени от агенцията за социално подпомагане институции за деца не отговарят на критериите, сочат данни на агенцията. Предстои закриването на 6 дома.
2237
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД