Въпреки дадените уверения от естонска страна, на 20 юни парламентът на Естония прие закон за ратификация, съдържащ неприемливи положения, съобщиха от руското МВнР. По-специално депутатите вкараха текстове от прекратилия действието си Тартуски мирен договор от 1920 г., както и на декларацията на естонския парламент за възстановяване на държавната власт от 1992 г. В тях се говори за "агресия на Съветския съюз срещу Естония" пред 1940г., "десетилетия години окупация" и "противозаконно" включване на Естония в състава на СССР.
МВнР на Русия смята за напълно неприемливо цитирането на вътрешни документи в международни спогодби. Властите в Русия отказват да признаят окупацията на балтийските държави от СССР. На посланика на Естония в Москва бе връчена нота по повод създалата се ситуация около договорите за границата между двете страни, съобщи говорителят на руското Външно министерство Александър Яковенко. В нотата се посочва, че МВнР на Русия е принудено да инициира вътрешнодържавни процедури съгласно международното право за отмяна на задълженията на Русия, произтичащи от подписаните договори за границата с Естония. "Това означава, че проблемът за международно-правното оформяне на териториалното разграничаване на Русия и Естония ще остане открит и в тази връзка ще бъдат необходими нови преговори", каза източникът.
Позицията на руската страна предизвика очудване в естонското МВнР. "Аз не виждам никакви основания за подобни протести. Парламентът на Естония ратифицира граничния договор и призна границата в такъв вид, каквато е описана в договора", заяви външният министър Урмас Пает в интервю за естонския в. "Постимес". Според него са безпочвени твърденията, че новите текстове в договора ще позволят на Естония да иска "обезщетения" от Русия за "окупацията". "Нашите юристи и историци ще продължат да обсъждат този въпрос, ратифицирането на договора не значи автоматично искане на обезщетения", каза Урмас Пает. Той допълни, че никой в Европейския съюз и НАТО не се съмнява, че Естония е била окупирана от СССР през 1940-1941 г.
КАЗУС
Думата в Русия ще пристъпи към ратифициране на договора за границата на Естония едва след щателна юридическа експертиза. Това заяви за Интерфакс председателят на комитета на Държавната дума, отговорен за международните работи, Константин Косачев. "Русия е заинтересована да приключи с тази тема веднъж завинаги, но не е ясно дали новите поправките да създадат юридическа основа за предявяване на претенции към Русия", каза Косачев.