Местната или централната власт е виновна за строителния бум по Черноморието и невъзможността да се контролира процесът. Това е най-големият спор между черноморските общини и Министерството на регионалното развитие и подопечната му "Дирекция за национален строителен контрол"(ДНСК). От години двете администрации само си прехвърлят отговорността. В това време минават сезон след сезон и се строят хотел след хотел. И заинтересуваните с лекота намират оправдание в нормативната уредба. Красноречив пример за това е спорът между ДНСК и кмета на Варна за строежите в курорта Златни пясъци. Кирил Йорданов е недоволен от липсата на правомощия за реален контрол върху строителството. "Етажността на хотелите, броят на леглата, процентът на застрояване - всичко това е в ръцете на регионалното министерство", каза той. Строителните разрешения се издават от общината, но само за вече одобрени в София проекти.
Кметът няма право да спира строителството на обекти, за които е дал разрешение
Това е в правомощията само на ДНСК. Оттам пък твърдят, че контролът е изцяло в ръцете на общината, а строителната дирекция осъществява последващ административен надзор.
След издаването на строителното разрешение органите на местната власт, които издават това разрешение, приключват участието си в по-нататъшната част на процеса. "Общината се стреми, от една страна, да въздейства - чисто морално, с характер на апел, и, от друга страна, чрез дискусия да окаже влияние върху решаващите органи, какъвто е например е законодателят", каза варненският кмет. В новото Народно събрание неизбежно трябва да се повдигне този въпрос и да предприемат съответните мерки за ограничаване на масовото строителство. Трябва да се даде възможност за реален, ефективен контрол заради интереса, който всички ние имаме туризмът ни да бъде печеливш и доходоносен, казва Кирил Йорданов.
Според ДНСК, когато собственикът на един спрян обект подаде жалба в съда, това автоматично спира действието й. Има голяма вероятност магистратите да отменят заповедите за спиране на строителните работи. Така стана в началото на юни, когато Варненският окръжен съд отмени заповедите на регионалната дирекция за строителен контрол във Варна за спиране на строителните работи на три хотела в Златни пясъци - "Иглика 1", "Иглика 2" и "Джоя парк".
За съжаление, няма големи изгледи този проблем да бъде решен скоро. В предизборната кампания
не се чуха конкретни решения за контрола на строителната експанзия
по Черноморието, а само вяли обещания и политически обвинения. Надежда Михайлова обеща бързо приемане на стратегия за развитието на туризма. "Поради липсата на закон за туризма всеки инвеститор строи какъвто си иска хотел, българският крайбрежен туризъм е пред срив", алармира пък Христо Кирчев от Новото време. Той обвини регионалния министър Валентин Церовски за пълната липса на контрол върху застрояването. "Частният капитал нахлу, а няма никакъв ангажимент към инфраструктурата", посочи още бившият варненски кмет.
За разлика от него водачът на червената листа във Варна Петър Димитров каза, че там, където "се изливат милиарди, държавата не си мърда пръста за пътища". Той обясни, че позицията на БСП била "държавата да се откаже от ролята си на регулатор, а да стане партньор" на частния бизнес в туризма. Строителният контрол трябва да е подчинен на областния управител, заяви предшественикът на Церовски и сегашен водач на БСП-листата в Хасково Костадин Паскалев.
За разлика от тях Мирослав Севлиевски бе категоричен, че държавата трябва да "излезе" от туризма и да го остави на частната инициатива. Където всъщност той е.
Позиция
Трябва ни закон за Черноморието
Това твърди Георги Даракчиев, шеф на дирекция "Строителство" в ДНСК, София
- Г-н Даракчиев, кои са пречките за прилагането на строителния контрол?
- Най-голямата пречка е спирането на строителството през лятото по Черноморието. Това не е регламентирано законово и би трябвало в нормативната уредба да се посочат точни периоди, през които строителството да е забранено - примерно от 1 май до 30 октомври. В закона трябва ясно да се регламентира какво се случва, ако тези срокове не се спазват.
- Но нали в строителните разрешителни има срокове?
- Да, но на Златни пясъци, например, те не се спазват. Освен това в самия Закон за устройство на територията не е регламентирано ясно какво става в такъв случай. Конкретно в Златни пясъци ДНСК предприе всички законови мерки за спиране на строителството - издаде съответните заповеди и някои от тях са обжалвани пред съда. Има и такива, които са отменени от магистратите, примерно за хотелите "Иглика 1", "Иглика 2" и "Джоя".
- Очевидно нещо куца в контрола. Защо не се завишат санкциите?
- Контрол има съгласно закона. Застрояването се определя в подробен устройствен план на съответния район, който се изготвя и одобрява от кмета на общината, а за обекти с национално значение - и от министъра на регионалното развитие. Одобрението на проектите и разрешенията за строителство се издават според подробния устройствен план от главните архитекти на общините. След това те минават за одобрение през ДНСК на база действащи подробни устройствени планове. В сегашната нормативна уредба за незаконен се счита обект, който няма разрешение за строеж. В случая
по Черноморието обектите не са незаконни, а просто не са спазили сроковете в строителните разрешителни.
А след това всички заповеди за забрана за достъп, за спиране на вода и ток подлежат на съдебен контрол. Обжалването в съда в някои случаи спира изпълнението на тези заповеди. И така строителството продължава. Може сроковете за ограничаване на строителството в курортите да се запишат в закона за Черноморското крайбрежие, чието приемане е належащо, а последствията при неспазването им да се опишат в Закона за устройството на територията (ЗУТ). Там може да се добави, че при обжалване на заповедите на ДНСК не спира тяхното изпълнение.
- Кметът на Варна Кирил Йорданов хвърли вината за непрестанното застрояване по Черноморието върху ДНСК. Според него общината издава разрешително за строеж въз основа на одобрени от ДНСК проекти, но контролът е в правомощията на дирекцията.
- Ако говорим конкретно за Златни пясъци, общината трябва да предприеме съответните действия съгласно ЗУТ, където е записано, че във всяка община има служба за контрол по строителството. Тя контролира и констатира нарушение в строителството. Освен това общинските администрации са длъжни да следят дали строителството се изпълнява според подробния устройствения план, разрешението за строеж и протокола за линия и ниво. Общинските администрации упражняват превантивен контрол. Постоянният ежедневен контрол е на строителя и строителния надзорник. Трябва да стане ясно, че ДНСК упражнява само последващ административен контрол. Тя издава заповеди за спиране, забрана за ползване и за премахване на незаконни строежи. Местните власти могат да издават и актове и след това да ги изпращат в ДНСК за издаване на наказателно постановление.
|
|