Сръбският президент и лидер на Демократическата партия Борис Тадич (в центъра) e вдигнал тост заедно със съпартийци след обявяването на резултатите от изборите. |
За Сръбската радикална партия (СРП) са гласували най-много избиратели в неделния вот - 28,7 на сто. Това показват данните, базирани върху 90% преброени бюлетини. Сръбските националисти ще имат 81 места в 250-местната Скупщина. Според изборните резултати в първата тройка влизат още Демократическата партия (ДП) на президента Борис Тадич с 22,9 на сто, Демократическата партия на Сърбия-Нова Сърбия на премиера Воислав Кощуница с 16,7 на сто. Петпроцентният праг прескочиха още партията Г-7 с 6,8 на сто, Социалистическата партия на Сърбия с 5,9 на сто и Либералнодемократическата партия с 5,4 на сто. От партиите на малцинствата в парламента влизат трима унгарци от Съюза на Войводина, двама бошняци от Партията на демократичното действие и по един ром от Сдружението на ромите на Сърбия и от Ромската партия. Остава да се види след окончателното преброяване на бюлетините дали "Коалицията на албанците от долината Прешево" ще има достатъчно гласове да спечели 1 мандат за влизане в Скупщината. За пръв път след 10-годишен бойкот във вота участваха албанците от Южна Сърбия, които се явиха с обща кандидатска листа.
Избирателната активност надхвърли 60 на сто, най-високата от изборите през 2000 г., довели до падането на покойния вече Слободан Милошевич. В Скупщината обаче не влезе Сръбското движение за обновление на популярния политик Вук Драшкович, който сега е външен министър.
Неформалният лидер на ДП Борис Тадич заяви, че партията му ще преговаря за ново правителство с искането да получи поста премиер, предаде радио Б-92. Той отчете като положителен факта, че партиите от демократичния блок са спечелили 2/3 от местата.
(Анализ - на стр. 14)
Позиции
Анализаторите са единодушни, че формирането на новото правителство ще бъде труден процес. Спечелихме изборите, но нямаме партньор за коалиция, заяви зам.-председателят на СРП Томислав Николич. Открити сме за диалог при сформирането на ново правителство, каза лидерът на Демократическата партия на Сърбия Кощуница. Лидерът на Г17 плюс Младжан Динкич посочи, че партиите с проевропейска ориентация имат 132 от 250 депутатски мандата, което е достатъчно да сформират коалиция на "демократичното единство". Но лидерът на Либералнодемократическата партия Чедомир Йованович заплаши, че няма да прави компромис с политиката на Кощуница. Следващият кабинет ще има кратък живот заради недоверие между Демократическата партия и Демократическата партия на Сърбия, смята сръбският анализатор Владимир Гоати.
Соцлидерът Ивица Дачич заяви, че неговата партия "няма основания" да подкрепи което и да е правителство на малцинството.
Соцлидерът Ивица Дачич заяви, че неговата партия "няма основания" да подкрепи което и да е правителство на малцинството.