Стефан Софиянски няма имунитет като евродепутат за трите дела, които се водят срещу него в България. Това стана ясно вчера от изказване на главния прокурор Борис Велчев. "Но това в крайна сметка решава съдът, пред който е висящо делото. Ако спре производството заради наличие на имунитет, ние ще трябва да преценим дали да го искаме сега, или да изчакаме търпеливо изборите за евродепутати и тогава да мислим", обясни обвинител № 1. Той все пак допълни, че вероятно ще поиска имунитета на бившия столичен кмет, ако съдът реши, че той се ползва с него. Процедурата обаче е доста тромава и отнема около година.
Висши магистрати обясниха пред "Сега", че в Европарламента Софиянски има единствено функционален имунитет, който го пази при действията му като депутат, но не го спасява от делата му в България. Други експерти обаче твърдят, че Софиянски не само има имунитет, но и не може сам да се откаже от него както направи в България. Те припомнят как ЕП свали имунитета на чешкия евродепутат Владимир Железни. Срещу него има разследване, че е ощетил с 350 млн. долара Чехия, която бе осъдена от международен арбитражен съд, че не е защитила американски инвестиции в ТВ "Нова". Испански съдия пък поиска сваляне на имунитета на заседаващия в ЕП бивш италиански премиер и медиен магнат Силвио Берлускони. Той и още един италиански евродепутат - Марчело Дел'Утри, са обвинени в подправяне на документи и незаконно притежаване на дял в испанска телевизионна станция. През лятото и главният прокурор на Кипър поиска имунитета на кипърския евродепутат Мариос Мацакис, който е заподозрян в корупция.
Две от делата срещу Софиянски - за "Милениум център" и за "Бизнесцентър Гурко 1", висят пред Софийския градски съд. След като подсъдимият положи клетва като член на ЕП, и двете бяха отложени - първото за 1 февруари, а второто за 29 март. Тогава съдиите трябва да се произнесат по казуса има ли Софиянски имунитет или не. Дело за Халите се запъти към ВКС, след като долните две инстанции го оправдаха.
|
|