След като преди година наложиха забрана за разпоредителни сделки и промяна на предназначението на зелените площи, депутатите са на път да защитят от реституция и отчуждаване терените, определени за спортни обекти.
Промяната е залегнала в предложението за изменение на Закона за физическото възпитание и спорта, внесен наскоро в Народното събрание от Министерския съвет. Той ще бъде изцяло подкрепен от левите депутати, реши парламентарната група на БСП на семинара си в Белмекен.
Проектът забранява разпоредителните сделки с държавни и общински терени, определени за строителство на обекти за спорт и социален туризъм, към който се включват и хижите. Забранява се и реституцията на съществуващите спортни обекти и съоръжения на основание на действащите реституционни закони. Промяната в предназначението на държавните спортни обекти ще става след съгласуване с председателя на Държавната агенция за младежта и спорта (ДАМС).
Спортните съоръжения, които са публична държавна или общинска собственост, ще могат да се предоставят за възмездно ползване на спортни организации и клубове за 10-годишен срок при пряко договаряне, предвижда още законопроектът. За отдаване на спортни обекти частна държавна или общинска собственост срок няма, но пак е предвидено пряко договаряне. Ползвателите обаче няма да могат да ги преотдават на трети лица, включително и чрез договори за съвместна дейност. Общините пък ще трябва да предоставят на ДАМС публичен регистър на спортните си обекти най-късно 1 месец след обновяването му.
КОНТРАПУНКТ
Футболните шефове в България алармираха на кръгла маса, свикана от президента на ЦСКА Александър Томов, че чакащият приемане нов закон за спорта не позволява строителство на територията на спортните бази. Причината е, че в него не са специално упоменати спортните съоръжения, а други държавни обекти. Клубните президенти сигнализираха и за недоразумение - преди няколко години клубовете бяха принудени от държавата да станат АД-та, а чл.51, ал.4 от обсъждания закон забранява на АД-та да получава собственост в спортни обекти.
Изпълнителният директор по финансовите въпроси на ПФК "Левски" АД Константин Баждеков направо призова да се спре разглеждането на закона от парламента, защото мнението на футболните клубове въобще не е потърсено. Баждеков подчерта, че "Левски" е чакал 2 г. за разрешително за построяване на общежитието си за млади таланти близо до "Герена", а накрая таксите са излезли близо 400 000 лв.
|
|