Районният съд в Смолян отхвърли искането на наследниците на Агушевите конаци за възстановяване на около 50 хил. декара гори край Смолян, съобщиха вчера от пресслужбата на съда. Сред потомците на прословутата фамилия е депутатът от ДПС Ариф Агуш.
С решение на съда е отхвърлена жалбата на Сами Ариф Агуш срещу отказа на поземлената комисия в Смолян през 2000 г. да възстанови собствеността върху гори в местностите Чаушевото, Муса ятак, Големия Перелик, Хаджиосманско и Виевско.
Магистратите са приели, че към 1896 г. горите на братята Салих, Решид, Тахир и Мохамед Агуш не са били частни. Четиримата са закупили само правото на владение върху тях. Масивите са били държавни, т.нар. "мирие", уточняват от пресслужбата. Според представените документи по делото имотите са били регистрирани като "мирийски", за което е издадена тапия с императорска тугра. Тя удостоверява, че братята Агушеви имат право на ползване. Фамилията обаче декларирала горите като собствени през 1914 г. С присъединяването им към Царство България през 1913 г. те попадат под действието на българския закон за горите от 1904 г. и са обявени за държавна собственост.
Въпреки че съдът приема, че към 1912 г. имотите са станали частна собственост на братя Агушеви, магистратите отхвърлят иска на фамилията за възстановяването им, тъй като са обявени за държавни със закон през 1927 г., което не попада в обхвата на реституционния закон. Решението на съда не е окончателно и подлежи на обжалване.
"Ще обжалваме", бе категоричен депутатът Ариф Агуш пред "Сега". Според него в решението на съда има много процесуални пропуски. Агуш обясни, че наследници на горите са баща му и още трима негови роднини.
---
КОНАЦИТЕ
Съществува версия, че началото на рода Агуш идва от древен български болярски род, приел доброволно исляма. Според родовата памет обаче нещата стоят по друг начин. През XVIII в. братята Хасан, Пертеф и Салих Агуш са били високопоставени сановници в Османската империя. Хасан е валия на Палестина, Пертеф на Измир. Салих пък е офицер, участвал в неуспешен опит за преврат във Високата порта. За да се спаси, той напуска Истанбул и се установява в Родопите. Салих заживява на територията на сегашния смолянски кв. "Райково". Тук той построява първия си конак. Малко по-късно заедно със сина си хаджи Исен строят летен в махала "Черешево" и известния зимен конак в с. Могилица.
|
|