В България има около 30 000 млади мъже и 10 000 млади жени, които проявява интерес към работата в армията. Това сочат данни от национално представително проучване на агенция "Медиана", представени вчера.
23,4% от младите хора не знаят, че армията търси войници, съобщи изпълнителният директор на "Медиана" Кольо Колев. Изследването е проведено през месец декември 2006 г. сред 1118 души между 15 и 35 години. Проучването показва още, че 55,3% от младите хора не са запознати как и къде могат да кандидатстват за кадрови бойци.
Това е първата анкета, която засяга армията, и се прави от независима социологическа агенция. Досега за анализиране на процесите сред войската се грижеха социолозите, които са на заплата в изпълнителната агенция "Военни клубове и информация".
Независимо от работата на военната телевизия, в. "Българска армия" и 52-та военни клуба в страната, хората се оказват неинформирани за професионализацията на войската. До края на годината трябва да бъдат избрани и назначени около 4000 кадрови бойци. За сравнение - за миналата година са били назначени на щат около 2000 мъже и жени.
Около 15 процента от участниците в проучването не изключват като възможност за бъдещата си реализация работата като професионални войници. 52,9 процента отговарят на този въпрос отрицателно, а други 31,7 процента не вярват, че това би могло да стане.
Към професията се ориентират предимно млади хора със средно образование, сочи проучването. 72 на сто от анкетираните имат средно образование, 13, 7 на сто - висше, 12 на сто - основно.
"Българската армия все повече се превръща в един своебразен социализиращ и образователен фактор", заяви министърът на отбраната Веселин Близнаков. Той съобщи, че се обмисля възможността за създаване на сержантски колеж, където обучението ще бъде задочно или дистанционно.
Бъдещите сержанти ще получат допълнително обучение по военна подготовка, чужд език, лидерство и други.
Ще се предлагат и различни граждански специалности, които ще дадат по-големи възможности на обучаващите се за реализация на пазара на труда, след като напуснат армията.
МОТИВИ
"Интересът към професията е чисто прагматичен, в мотивите да я изберат няма романтични елементи", посочи Кольо Колев. Анкетираните посочват и възможността да изкарват прилични пари, да се ползват с уважение в обществото, да получат добро образование и квалификация. Към професията се ориентират предимно млади хора със средно образование, сочи проучването. Тези дни МО започва да излъчва клип по БНТ и БНР, с който да привлича нови хора.