Социалният министър Емилия Масларова вчера за пръв път призна, че увеличението на пенсиите ще е за сметка на намаляването на осигурителната тежест за бизнеса. "Нужен е баланс на исканията на пенсионерите и на бизнеса", заяви Масларова. При добри постъпления в бюджета осигуровките можели да бъдат намалени с 1% или 1.5%, вместо със заложените в закона за ДОО 3%.
Само ден преди това леви депутати уверяваха, че вдигането на пенсиите с 10% от 1 юли няма да е за сметка на осигуровките. Шефът на бюджетната комисия Петър Димитров твърдеше, че едното няма общо с другото, тъй като разходите от 35 млн. лв. за скока на пенсиите ще са много по-малки от тези за намаляване на осигуровките, които ще са около 220 млн. лв.
"Няма основание за притеснение, че лявата партия ще взриви бюджета", увери Масларова. Тя прогнозира, че от 1 юли в НОИ ще има и повече постъпления от осигуровки, защото от тогава е предвидено увеличението на бюджетните заплати с 10%. На обвиненията на НДСВ, че левицата не е предоставила разчети за вдигането на пенсиите, Масларова отвърна, че то е предвидено чак за юли.
От НДСВ заявиха по-рано, че все още не са запознати с разчетите на социалистите за 10-те процента. "Да се предприема подобен ход по това време на годината, когато е стартирал бюджетът и още никой не може да предвиди размера на приходите, е леко авантюрен ход", обяви говорителят на партията Станимир Илчев.
Експерти на НДСВ умували над варианти за 15-20%-ен скок на парите за старост, но не точно сега. Това било напълно осъществимо при три условия - обективен анализ, съгласието на финансовия министър и най-вече общо коалиционно решение. А първата възможност за подобно увеличение щяла да се появи, когато се увеличат приходите от приватизация. Според НДСВ цифрата от 10% е напълно необоснована.
"Очакванията сред българските пенсионери не бива да са аргумент за прибързани действия на когото и да било", заяви Илчев. Царистите ще питат БСП какво става с т.нар. "сребърен фонд", в който трябваше да се събират пари от приватизацията за нуждите на пенсионната система. Фондът е залегнал като ангажимент в тристранното споразумение.
Христина Христова пък възропта срещу всяка административна намеса в пенсионноосигурителната система у нас. А тъкмо това се опитвали да направят социалистите с идеята правителството да определя на кого колко да даде. В понеделник леви депутати коментираха, че увеличението на ниските пенсии ще е по-голямо от това на високите.
След първоначалните резерви ДПС рязко промени позицията си по този въпрос. "Адмирирам идеите на БСП в социалната политика и след като бъдат обсъдени в съвета на коалицията, ще вземем решение", заяви заместникът на Доган Йордан Цонев.
пенсионния фонд да се раздели средно аритметично на пенсионерите т.е.всички пенсии да са равни бюджетния излишък от 2 млрд да влезе в пенсионния фонд и да се раздават пенсии докато има от него
данъците на фирмите да се увеличат и депутатите администрацията и бизнесмените да се возят на коли произведени в българските автомобилни заводи построени от българските пенсионери и т.н.