В здравната каса тази година влизат средства, които са равни на сумата, която би се събрала, ако здравната вноска беше увеличена на 8 на сто. "2% скок е равен на сегашната субсидия, която се дава на касата от бюджета", обяви финансовият министър Пламен Орешарски.
През 2007 г. за пръв път от създаването на здравната каса държавата отпусна субсидия, за да се покрият разходите по лечението на осигурените. Приходите от вноски за т.г. са 1.181 млрд лв., а разходите на НЗОК - 1.464 млрд. лв. За да покрие дефицита, хазната даде 282 млн. лв. Реално субсидията също се плаща от гражданите, тъй като парите са събрани от данъци.
Досега не се налагаше помощ от републиканския бюджет, тъй като през м.г. касата използва пари от резерва си в БНБ, а в предни години плащаше само част от лечението в болниците и приходите й бяха достатъчни.
Тази година и НОИ има рекордна субсидия от държавата - 1.4 млрд. лв., с които да се покрие дефицитът за плащане на пенсии. По тази причина от НДСВ обявиха, че държавата е национализирала НОИ.
"Възможно е догодина здравната вноска да стане 8%, но това ще е за сметка на бюджетната субсидия", каза още Орешарски. Така реално парите няма да се увеличат спрямо сега. Това обаче е политическо решение, което трябва да се вземе от тройната коалиция. От ДПС вече се обявиха за 10% вноска, но за сметка на пропорционално намаляване на други данъци или осигуровки. НДСВ искат 8 на сто вноска, а БСП държат да се запази сегашното ниво от 6%.
От лекарския съюз за пореден път обявиха, че здравеопазването е в криза, и поискаха повече пари за системата. Освен увеличение на здравната вноска съсловната организация настоява и да се ползват бюджетният излишък, останалите около 300 млн. лв. в резерва на касата и да се въведе доплащане.
"Съветвам да се говори за разходи, а не за приходи. Таванът на разходите е гласуван от парламента и трябва да говорим за оптимално разпределение на наличните пари. Системата се нуждае от преструктуриране и оптимизиране, имаме твърде голям брой клиники", каза още финансовият министър.
|
|