След като управляващите се съгласиха с почти всички искания на протестиращите таксиметрови шофьори миналата седмица, вчера стана ясно, че са на път да го сторят и за акциза за домашната ракия. Ракиджии и пенсионери се смесиха в митинг-шествие, организирано от депутата Яне Янев вчера.
Председателят на парламента Георги Пирински обяви, че ще се търси механизъм за промяна на директивата на ЕС, която урежда режима за облагане на производството на домашна ракия след среща с протестиращи. "Акцизът не може да бъде премахнат, тъй като това ще бъде нарушение на договора за присъединяване на България към ЕС. Имаме обаче всички основания да поискаме от представителите на европейските институции да се промени режимът", обясни Пирински.
Според него до 5-6 месеца ще е ясно дали има шанс за това. От 1 януари ракията се облага с 2,20 лв. на литър за количество до 30 литра и с 4,40 лв. над 30 л. Производителите се оплакаха, че така цената й се вдига поне с 8 лв. на литър.
"Варенето на домашна ракия е процес на специфична социализация и в тази връзка не е обикновен психологически и социален феномен, а е форма на идентичност и посягайки на човешката идентичност, последиците са непредсказуеми", пише в декларация на Сдружение "Радостта на народа", което също участва в протеста.
Исканията обаче се разпростряха и върху други области - минимум 30% увеличение на пенсиите, рязко вдигане на заплатите и радикална реформа в здравното осигуряване. Протестиращите настояха парламентът да спре всякакви други законодателни инициативи и да се занимае приоритетно с поставените от тях проблеми. Другата седмица Георги Пирински ще обсъди с депутати от опозицията, участвали в протеста, кои от исканията могат да бъдат разгледани приоритетно от комисиите на НС.
Митинга на Яне Янев подкрепиха от СДС, БЗНС, ВМРО и "Гергьовден". "Става въпрос за законодателни промени, внесени от депутати от опозицията, свързани с акциза на ракията, пенсионната политика и здравната реформа", уточни Янев. Той предупреди, че това е последният мирен протест. Ако не бъдат изпълнени исканията, щяло да има последващи действия.
----
АБСУРД
Сдружение "Гражданско участие" събрало над 3000 подписа с искане референдум да предхожда всяко решение на правителството и парламента, предаде БГНЕС. Яне Янев обясни пред "Сега", че част от протестиращите са поискали поправки в закона за референдумите, които да дадат право на определен брой граждани или малък брой депутати да инициират допитване до народа. Той смята, че искането за референдуми преди всяко решение на НС и МС не е осъществимо.