Цистерните, които довеждат млякото от фермите до мандрата, поддържат необходимата температура за качество на суровината. |
Още на 22 януари ЕК прати свои експерти първо да проверят 60-те наши фирми, които запазиха правото си да продават на общия пазар. От тях до евроситото нашите ветеринари допуснаха едва половината. Точно там европейските експерти направиха обстойни проверки. Една от одобрените мандри е на фирма "Мегле Ем Джей" ООД в София. От 20 февруари фирмата вече ще се казва "Mай дей " ЕООД и вече е еднолична собственост на Джозеф Джабра, ливанец, развиваващ бизнес у нас от 2000 г.
"Проверките на евроветеринарите не бива да се приемат като нещо стряскащо. Те са си един одит, през какъвто предприятието ни е преминавало доста пъти досега", твърди Джабра. Оказва се, че фирмата му е била инспектирана в рамките на един ден, като преди да влязат в цеховете, евроекспертите първо препитали нашите ветеринари. Органите на ДВСК обяснили как контролират хигиената в цеховете, какви са забележките, които са имали до момента, и показали писмените си предписания. Целта очевидно е била евроекспертите да свършат двойна работа - хем да проверят дали фирмата е изпълнила предписанията, хем да проверят компетентността на българския контролен орган.
"Това, че предприятие получава някакво предписание, не е трагедия. Ние не работим в музей, а в завод и е нормално от време на време да изкачат някакви несъответствия. По-важното е да имаш опит, да си вградил системи за контрол на продукцията, така че да можеш да отстраниш пропуските максимално бързо", категоричен е Джабра.
Тестът започнал от проследяемостта на добрите хигиенни практики - ежедневната хигиена на битовите съоръжения, персонала, измиването на машините, проверките за ръжда и др. "Не видях картинки като описваните в медиите - да искат стълба, за да проверят дали най-отгоре по тръбите няма прах", добавя собственикът.
Качеството на суровините било друга важна част от инспекцията
В мандрата всеки ден идва сурово краве мляко, изкупено от 35 ферми, за които ветеринарите ни са установили, че спазват нормите на ЕС за бактерии. "Контролът всъщност започва още при изкупуването на млякото от фермерите. Нашите шофьори са обучени да правят бързи тестове на млякото, които до 5 минути отчитат наличието на антибиотици, масленост, плътност и др. в суровината", казва Емил Петров, мениджър по изкупуването. При антибиотици над нормите млякото не се купува. Тези тестове струват на мандрата до 7000 лв. месечно.
След като влезе в предприятието, млякото преминава и през лаборатория. Там се измерва и броят на бактериите в него. При самата преработка мандрата е доказала на проверяващите, че гарантира успешна "пастьоризация" или "стерилизация" на млякото. Използваната технология се прилага само в още две предприятия в страната. Пастьоризираните млека могат да се консумират от 3 дни до 2 месеца след производството си, ако се съхраняват при температура от 2-3 градуса. Пастьоризираните млека са и по-евтини, защото могат да се пълнят във всякакви опаковки.
Суровината при стерилизираните пресни млека се обработва при доста по-висока температура, която убива бактериите, и затова тези продукти са годни до 6 месеца, ако се съхраняват до 23 градуса. Те обаче се поставят в трипластови кутии, което допълнително оскъпява продукта.
След производството на млякото то отново се проверява. Започва да тече "карантинен период" от 15 дни, едва тогава то тръгва към потребителите. Докато тече срокът на годност, мостри от продуктите се наблюдават. Така при оплаквания на потребители мандрата може да засече дали и при други опаковки от партидата има проблеми с качеството, или продуктът просто не е съхраняван при нужната температура в магазина.
Но тъй като пред млечния бранш
стои остро въпросът за липсата на качествена суровина,
евроветеринарите са изискали от "Май дей" да изгради до 20 февруари и втора линия, на която да се преработва некачествената суровина. Продуктите от нея могат да се продават само у нас до края на 2009 г. Все още няма яснота дали стоките, направени от некачествената суровина, ще могат да се изнасят за трети страни. Мандрата традиционно изнася сметана и сирена за арабските страни и държави от Африка. Сметани от растителна мазнина - преработено палмово и кокосово масло - се изнасят и за ЕС.
Според Джабра не е вярно, че вносното сурово мляко от страните-членки на ЕС заедно с транспортните разходи излиза по-изгодно от българското. Но все пак разликата е незначителна - 3-4 стотинки на литър. Той е внасял вече пробно суровина от Германия - "концентрирани" млека в цистерни от 25 тона. Сравнително ниските цени на немската суровина се дължат обаче на субсидиите, които получават производителите там.
Според мениджъра по изкупуването Емил Петров, за да си гарантира качеството на суровината, предприятието два пъти в месеца избирателно взема проби, които се изследват в лаборатория на ДВСК. Ако има отклонения, освен контролния орган реагира и мандрата. "Правим посещения във фермите с препоръки как да се преодолее проблемът, посочваме им нужните дезинфектанти и как да се подобри доенето. На всяка от тях се изготвя план за развитие и съвместно със собственика се реализират проектите", добавя Петров.
За да изпробват обратната проследяемост на продуктите,
евроекспертите поставили преработвателите в ситуация от практиката
Те заявили, че в техен продукт са намерили отстатъци от лекарства и от търговската мрежа трябва да бъдат извадени всички продукти, които го съдържат.
Чрез кода върху бутилките предприятието засякло в кои магазини са продадени стоките от тази партида и се справило успешно. "Сега" също реши да изпробва как работи системата и си избра бутилка пастьоризирано прясно мляко "Май дей" с огромно червено сърце, пуснато специално за деня на влюбените "Св. Валентин". Поискахме да разберем откъде е дошла суровината за направата му.
Ключът се съдържа върху кода, който потребителите могат да открият върху всяка капачка. На избраната от нас бутилка първите три цифри бяха "L040". Те показват деня от началото на годината, когато е произведено млякото, който се оказа 9 февруари. Справка в производствения дневник показва маслеността и киселинността му, както и постъпилото сурово мляко през този ден във фабриката. Следващите няколко цифри показват поредния литър мляко, използван при преработката на съответния продукт. По записите в дневника може да се установи и каква част от общото мляко, постъпило в този ден, е използвана за производството на този продукт и каква част е преработена за други продукти. Последната проверка в приемния дневник по пристигането на млякото в завода показа откъде е дошло млякото в тази бутилка. Оказа се, че това е ферма в Пловдивско.
--------------------------------------------
"S" класа
ЕС изисква суровото ни краве мляко да не съдържа повече от 100 000 бактерии и 400 000 соматични клетки за милилитър. За да покрие този праг, страната ни трябва постепенно да смъква батериите до началото на 2010 г. У нас евронормата е постигната само в част от фермите. В дворовете с по 1-2 крави броят на бактериите през летните месеци скача с пъти над летвата на общността.
Последните тенденции в ЕС са за премиране на суровото мляко, което съдържа едва 10 000 бактерии за милилитър, което е известно като "S" класа. То се постигало, когато хладилната камера е на не повече от 5 метра от доилната зала и млякото много бързо след доенето попада в нея. ЕС отпуска по 4 евро цента премия към изкупен литър от това мляко.