Страницата е обновена за последно на 31 януари, но се сверява всеки ден дали отговаря на действителността. В нея се посочва още, че пътищата в страната са в ужасно състояние, че са неосветени и без маркировка. "Избягвайте да се карате с агресивни шофьори, може да са въоръжени. Ако можете, пътувайте с кола само през деня", съветва още Форин офис и уточнява, че в България повечето представители на полицията и местната власт не говорят английски език.
Освен тези неприятности, когато британските граждани са в страната ни, са съветвани да се пазят от младите джебчии, особено в центровете на градовете, автобусите, влаковете и други обществени места. Те трябва да държат паспортите и ценните си вещи в хотела или където са отседнали.
Главните групи на организираната престъпност са особено активни в казината и нощните клубове. Сериозните престъпления са рядкост и хората, които нямат връзка с тези групи, не са обект на нападенията им, въпреки че винаги има риск от инциденти, пише още на сайта на британското външно министерство.
България е заплашена от международния тероризъм също толкова, колкото и останалите европейски държави. Нападенията могат да бъдат извършени срещу който и да е цивилен обект. Ведомството на британската външна министърка Маргарет Бекет допълва, че България все още остава територия, през която минава голям поток на нелегален трафик на хора. Както и територия, от която се "изнасят" хора, въпреки усилията на властите и ЕС тази практика да бъде спряна.
Не е пропусната и информацията за представителите на ромското малцинство, чиято практика да продават децата си в чужбина стана особено актуална напоследък.
Английски туристи разглеждат центъра на София. |
Предупреждение
Британското МВнР също така предупреждава, че всеки пътуващ за България не трябва да носи валута, която да е повече от 8000 лева, тъй като в подобен случай трябва да я декларира. Ако не стори това, може да бъде задържан и обвинен, а парите - конфискувани. Българските власти много сериозно се отнасят към престъпления, свързани с наркотици, както и към сексуални нарушения. Мерките срещу пиянство, неприлично поведение и хулиганство са дори по-строги, отколкото на Острова. Форин офис препоръчва британците да сключват медицински застраховки за времето, докато са в България, тъй като повечето болници у нас са "старомодни" в сравнение с Великобритания. Медицинските стандарти са приемливи, но е вероятно да няма възможност за специално лечение и повечето от персонала не говорят английски.