:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,700,002
Активни 648
Страници 10,932
За един ден 1,302,066

Болниците започват да се отчитат онлайн

Радослав Гайдарски
От март 154 болници ще могат да се отчитат към здравната каса по интернет, съобщи зам.-директорът на НЗОК Александър Огнянов. В момента лечебниците предават отчетите си на дискети или CD. Очаква се в края на годината онлайн документация да могат да предоставят всички болници у нас. Промяната е възможна заради софтуер, който се разработва по проект с финансиране от Световната банка.

Болниците ще получават програмите безплатно. Ще има първоначален преходен период, през който клиниките се могат да се отчитат и онлайн, и на дискети, но след това отчетите през интернет ще станат задължителни, допълни зам.-шефът на касата.

Обмисляме от догодина възможност за онлайн отчети да имат и останалите договорни партньори на касата - личните лекари, специалистите, зъболекарите, лабораториите, допълни Огнянов. Сега над 90% от джипитата и 100% от аптеките и лабораториите се отчитат на електронен носител. Единствено при специалистите има повече медици, които още предават документите си на хартия.

Въвеждането на подобен софтуер в болниците ще облекчи отчетите и ще позволи на здравната каса да следи по-добре как се харчат парите по клинични пътеки. Системата ще прави автоматичен отчет на разходите, който се следи както в самата болница, така и в НЗОК. Това ще помогне и за определяне на по-точни и реални стойности на клиничните пътеки, обясни Огнянов. По-лесно ще се засичат дублирани дейности, за които сега касата плаща по няколко пъти.

Информационната система на здравната каса трябва да е готова през юни 2008 г., припомни пък здравният министър Радослав Гайдарски. Това ще е и стартът на електронното здравеопазване, което ще е част от електронното правителство. Предвижда се да се разработят електронни досиета на всички граждани, електронен здравен портал и развитие на телемедицината, каза Александър Огнянов.



ПИЛОТЕН ПРОЕКТ

Вчера беше даден стартът на проект за въвеждане на електронни здравни карти в Сливница. 7 лични лекари, 4 аптеки и 1000 хронично болни ще получат карти, с които ще могат да се изписват електронни рецепти. Медиците и фармацевтите ще получат и безплатно оборудване за връзка в реално време с районната здравна каса. На картите на пациентите ще има информация за здравните им вноски и на кой лекар са пациенти. Проектът ще трае 8 месеца. Той е тест за въвеждането на електронни здравни карти в цялата страна. В бъдеще картите ще осигуряват достъп и до електронните досиета и електронния здравен портал, обясни Огнянов.
6
1808
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
22 Февруари 2007 11:47
... и да лекуват аутлайн ...
22 Февруари 2007 14:20
Гайда-рски
22 Февруари 2007 15:14
В ИЗРАЕЛ няма направления. Има си лична карта, здравна, която при показване дава всички права за лечение. У нас има здравна карта, която за нищо не става.
22 Февруари 2007 19:08
Не аутлай, а онлайн. Старшински езикови неволи.
22 Февруари 2007 19:17
Докога в доболничната помощ ще се дублира инфото на хартийни носители със същото на електронни ? За какво бяха накарани ОПЛ да имат компютри ? За да се улесни работата им , или за да се удвои ?
22 Февруари 2007 22:18
Тия лекари на снимката - защо не виждам един без побелели коси?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД