Ректори на големи държавни университети поискаха държавата да осигури субсидия за студентите от Европейския съюз. От тази година гражданите на ЕС трябва да се обучават у нас при същите условия като българите и трябва да заплащат многократно по-ниски такси.
Промяната в закона за висшето образование е приета още през 2005 г., но сега се оказа, че подготовка за въвеждането й не е извършена и бюджетите са калкулирани със старите такси. Поправката влиза в сила от 1 януари 2007 г. Така за първия семестър на тази академична година студентите по медицина от Гърция например плащат 2000 евро, а за втория таксата им пада на 230 лв. Подобна драстична разлика има и при останалите специалности.
Просветният министър Даниел Вълчев е изпратил писмо до всички ректори на държавните висши училища, с което им напомня, че трябва да спазват разпоредбата на закона за висшето образование и да събират по-ниските такси за обучение. Таксите за чуждите студенти обаче се водят собствен приход на висшето училище. За чужденците държавата не дава субсидия, както прави за българските бакалаври и магистри. Така излиза, че обучението им трябва да е за сметка на самия университет.
"Въпросът е много сериозен, тъй като имаме 180 студенти от Гърция и загубите ще са около 900 000 лв. Не можем да преживеем тази загуба и трябва някой да ни осигури сумата", коментира ректорът на Медицинския университет в София проф. Владимир Овчаров. Според него щом ще плащат такси като българите, чужденците трябва да полагат и кандидат-студентски изпити. Сега те нямат изпити, но ако не знаят български, задължително минават подготвителна година, която за медицината например струва 2700 евро.
Нямаме намерение да компенсираме загубите от нашия бюджет, коментира и зам.-ректорът по учебната дейност от Софийския университет "Св. Кл. Охридски" доц. Димитър Гюров. Според него промяната трябва да се отложи за септември и кандидатите от ЕС да държат конкурсен изпит. Ректорът на МУ-Варна проф. Анелия Клисарова добави, че така се получава неравноправие между българските студенти и колегите им от ЕС, защото за едните държавата дава субсидия, а за другите - не.
Ще се съобразим с изискването на закона, но сме пратили запитване до министерството за допълнителни указания във връзка с прилагането му, коментира зам.-ректорът по учебната дейност на УНСС доц. Маргарита Атанасова. Тя уточни,че в момента в икономическия университет се учат 9 студенти от ЕС. За бакалаври от чужбина годишната такса е 3000 евро, а за магистри - 4000 евро. Сега вече ще плащат по 200 лв. годишно. Надявам се, че с подходящи действия МОН скоро ще отговори на въпроса какво става с държавната субсидия за студентите, които досега са плащали, посочи зам.-ректорът на УНСС.
СМЕТКИ
Ректорът на Техническия университет-София проф. Камен Веселинов заяви, че няма да претърпят особени загуби от промяната на таксите. В момента там се обучават около 50 студенти от държави - членки на ЕС. Сума между 50 и 100 хил. лв. не е кой знае какво, при положение че държавната ни субсидия е 25 млн. лв., а бюджетът възлиза на общо 40 млн. лв., посочи той. Проф. Веселинов обаче заяви, че ще настояват в следващия бюджет да се предвиди държавна субсидия и за студентите от ЕС.
|
|