:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,699,705
Активни 596
Страници 10,635
За един ден 1,302,066

Ректорите не си дават приходите от чужди студенти

Големите университети губят сериозни постъпления от намаляването на таксите за европейци
Даниел Вълчев
Ректори на големи държавни университети поискаха държавата да осигури субсидия за студентите от Европейския съюз. От тази година гражданите на ЕС трябва да се обучават у нас при същите условия като българите и трябва да заплащат многократно по-ниски такси.

Промяната в закона за висшето образование е приета още през 2005 г., но сега се оказа, че подготовка за въвеждането й не е извършена и бюджетите са калкулирани със старите такси. Поправката влиза в сила от 1 януари 2007 г. Така за първия семестър на тази академична година студентите по медицина от Гърция например плащат 2000 евро, а за втория таксата им пада на 230 лв. Подобна драстична разлика има и при останалите специалности.

Просветният министър Даниел Вълчев е изпратил писмо до всички ректори на държавните висши училища, с което им напомня, че трябва да спазват разпоредбата на закона за висшето образование и да събират по-ниските такси за обучение. Таксите за чуждите студенти обаче се водят собствен приход на висшето училище. За чужденците държавата не дава субсидия, както прави за българските бакалаври и магистри. Така излиза, че обучението им трябва да е за сметка на самия университет.

"Въпросът е много сериозен, тъй като имаме 180 студенти от Гърция и загубите ще са около 900 000 лв. Не можем да преживеем тази загуба и трябва някой да ни осигури сумата", коментира ректорът на Медицинския университет в София проф. Владимир Овчаров. Според него щом ще плащат такси като българите, чужденците трябва да полагат и кандидат-студентски изпити. Сега те нямат изпити, но ако не знаят български, задължително минават подготвителна година, която за медицината например струва 2700 евро.

Нямаме намерение да компенсираме загубите от нашия бюджет, коментира и зам.-ректорът по учебната дейност от Софийския университет "Св. Кл. Охридски" доц. Димитър Гюров. Според него промяната трябва да се отложи за септември и кандидатите от ЕС да държат конкурсен изпит. Ректорът на МУ-Варна проф. Анелия Клисарова добави, че така се получава неравноправие между българските студенти и колегите им от ЕС, защото за едните държавата дава субсидия, а за другите - не.

Ще се съобразим с изискването на закона, но сме пратили запитване до министерството за допълнителни указания във връзка с прилагането му, коментира зам.-ректорът по учебната дейност на УНСС доц. Маргарита Атанасова. Тя уточни,че в момента в икономическия университет се учат 9 студенти от ЕС. За бакалаври от чужбина годишната такса е 3000 евро, а за магистри - 4000 евро. Сега вече ще плащат по 200 лв. годишно. Надявам се, че с подходящи действия МОН скоро ще отговори на въпроса какво става с държавната субсидия за студентите, които досега са плащали, посочи зам.-ректорът на УНСС.



СМЕТКИ

Ректорът на Техническия университет-София проф. Камен Веселинов заяви, че няма да претърпят особени загуби от промяната на таксите. В момента там се обучават около 50 студенти от държави - членки на ЕС. Сума между 50 и 100 хил. лв. не е кой знае какво, при положение че държавната ни субсидия е 25 млн. лв., а бюджетът възлиза на общо 40 млн. лв., посочи той. Проф. Веселинов обаче заяви, че ще настояват в следващия бюджет да се предвиди държавна субсидия и за студентите от ЕС.
 Проф. Владимир Овчаров
10
2581
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
22 Февруари 2007 01:54
"Загубите" на МУ могат да се приспаднат от премиите, които получават, като раздадените по над 1000 лв. за Коледа. А сега като сложат изпит на български за гражданите от ЕС, ще им останат само турците да им пълнят джобовете, като им продават дипломи. Вече в Студентски град може да се чуе колкото българска, толкова и турска реч......
22 Февруари 2007 08:28
Поредната политическа глупост! Това което се иска от българскиъе университети е просто - да са на супер ниво, да правят наука, да обучават всеки които поиска и т.н. а и най-важното - ако може без пари! И как при таз ситуациа по конюктурните специалности да не се превърнат в пеюатници за дипломи?!
22 Февруари 2007 09:50
Таксите за обучение в европейските университети също паднаха няколко пъти. Дали там няма да загубят от обучението на чуждестранни студенти?
22 Февруари 2007 10:22
Хехе, това само показва що за дебили са начело на университетите. Имали са две години да актуализират бюджетите си, да намалят приема на чуждестранни студенти през 2006/2007, ама кой да мисли... Сега ще сърбат попарата, която сами са си надробили.
22 Февруари 2007 15:22
Re Руританец ,
ами това са професори / от голямото добро утро, при това / , а не презрени счетоводители . Преди, в едно предаване по соц. време Сендов, беше крайно възмутен, че дребнавите " книжни плъхове " му правели сметка на разходите .
И ако за инжИнерите / "Богопомазани" подобно на еврейте / от ТУ ми е понятно, то за некомпетентността на УНСС нямам обяснение .
Та нали УНСС-то е "ковачницата" на икономически кадри ?
22 Февруари 2007 16:40
Биолчев сигурно ще получи криза, нали СУ няма пари да си плати парното и държавата е виновна....странно обаче как в годината, в която няма кинти за топло има пари за новата ректорска Е-класа, за преасфалтиране на целия паркинг и за слагане на нови бариери + цялостно измазване на вътрешната фасада на Ректората. Но това са интелекуалците като Биолчев, сигурно ще намерят някое умно обяснение защо стояхме на студено 2 месеца и защо няма пари при положение, че се взимат по 3000 Евро????!!! (няма правописна грешка!) на семесър от чуждите студенти. Но това са те интелектуалците, сигурно философски трябва погледнем на нещата и на корупцията в СУ, която за момента е доста прикрита но не отстъпва по мащаби на прословутите такси "под масата" в УНСС... Така че да не реват, а да спазват закона!!
22 Февруари 2007 16:55
Ако теглим чертата дотук и преценим плюсовете и минусите на приемането ни в ЕС ще излезе, че минусите са с много по-голяма тежест.Защо в която и да е сфера на икономиката, образованието, здравеопазването прилагаме норми и изисквания, които не са в полза на страната ни, а правата ни никакви ги няма?
Тези ¨ глави¨ , които отваряхме и затваряхме на различните етапи през годините и нацията получаваше информация за да вика ¨ ура¨ е трябвало да се популизира в детайли, а не сега да получаваме по¨ лъжичка¨ само горчилка.
НО влаковете заминаха, а за нас няма място дори и на последните вагони.
22 Февруари 2007 18:26
22 Февруари 2007 20:56
Orlinst,
Тепърва предстои да се разкриват далаверите на Биолчев. Имам чувството, че няма да му се размине.
22 Февруари 2007 21:09
Kordova,
Зависи как гледаш на нещата. Според мен натискът над хранителната промишленост, например, е изцяло в отвън на страната. И едва ли ще убедиш някой млад човек, който иска да следва в Париж или Лондон, че изравняването на таксата му с тази за останалите граждани на ЕС не е в негов интерес.
Досега българските университети приемаха чуждестранни студенти, които никъде другаде не биха могли да изкарат диплома и затова си я плащат тук. При новите условия това вече няма да им бъде изгодно, ерго ще преустановят приема на такива студенти. Оттук би трябвало да се качва полека и нивото на образованието, защото десет тъпи платежоспособни студенти са способни да съсипят курс от сто души.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД