Шефът на външната комисия Соломон Паси осигури медийна трибуна на иракския посланик Хайдер ал Барак точно в деня, когато парламентът гласува решението за удължаване на мисията ни в Ирак. |
Мисията от април до декември т.г. ще глътне 8,5 млн. лв., които са предвидени в бюджета. Охранителната рота ще е от 120 бойци плюс национален поддържащ елемент до 35 души. Предвижда се срокът на новата мисия да е 12 месеца от момента на готовност за изпълнение на мисията. По план се очаква тя да стартира в края на май.
Военният министър Веселин Близнаков призна, че има опасност от минохвъргачен обстрел на лагера, както и от диверсионно проникване в случай на военна операция срещу Иран. Шефът на МВнР Ивайло Калфин пък допълни, че в момента иракското правителство се опитвало да обедини в един лагер умерените кръгове от различните етнически групи, които желаят стабилизирането на страната. Конфликтът вече не бил шиити срещу сунити, а умерени срещу екстремисти. Затова трябвало да помогнем.
Бившите и настоящите атакисти бяха най-активни в дебатите. Всички те изтъкнаха нарасналата несигурност в Ирак и промяната в отношението към тази операция на американския конгрес и британското правителство, което вчера съкрати силите си там. Павел Чернев попита какво точно правят българските войници в Ирак. "От една страна, ни убеждават, че момчетата ни са на място, сходно с плаж, а, от друга, ни уверяват, че мисията ще развие бойните им умения. Кое от двете е вярно?", запита той. Павел Шопов изчисли, че с парите за контингент от 150 души могат да се издържат 3000 бойци в България. Колегата му Димитър Стоянов припомни на БСП, че само преди години организираше протести срещу войната в Ирак и че сегашният завой ще я доведе до челен сблъсък с електората й.
Жълтият Илко Димитров от лагера на ястребите изтъкна, че България трябва да помогне за възстановяването на Ирак, което вървяло успешно - заплатите скочили 30 пъти от началото на войната, а раждаемостта в Ирак се увеличила въпреки терора. Христо Кирчев от ОДС за пореден път заяви своята американофилия. "Ако не беше тая Америка, щяхте да блъскате печати в някоя канцелария и да ходите на манифестации на 9 септември", провикна се той към депутатите.
Юнал Лютфи от ДПС също подкрепи удължаването на мисията, защото разпадът на Ирак на три отделни части щял да доведе до сътресения на Балканите. Димитър Стоянов от "Атака" го заподозря, че защитава интереса на Турция, която се бои от появата на кюрдска държава в Северен Ирак.
Да подкрепи решението в парламента дойде и иракският посланик Хайдер ал Барак. Формалният повод бе среща с шефа на външната комисия Соломон Паси. Барак заяви, че страната му се нуждае от българските части, и припомни, че нашите фирми ще имат предимство при участието във възстановяването на Ирак.
---
СТРАТЕГИЯ
Великобритания съкращава с 1600 души контингента си в Ирак следващите месеци, обяви премиерът Тони Блеър в Камарата на общините. Контингентът ще бъде сведен от 7100 на около 5500 военни. В Ирак той ще остане до края на 2008 г. Дания ще изтегли 470-членния си състав до август, съобщи премиерът Андерс Фог Расмусен. САЩ приветстват решението на Блеър. "Виждам, че Ирак се утвърждава като държава, където нещата вървят добре", заяви вицепрезидентът Дик Чейни в интервю за телевизия Ей Би Си.