Министър Николай Василев показа брошурата, в която се изясняват възможностите пред българските граждани след членството в Европейския съюз. |
От финансовото министерство обаче контрираха, че за вота напролет са заложени 8 млн. лв., 13 млн. лв. пък са предвидени за местните избори. Подчинените на Василев признаха, че такива суми може и да има, но те ще претърпят корекции след приемане на закона и план-сметката за изборите.
Местният вот през 1999 г. излязоха 9 млн. лв., а през 2003 г. - 12 млн. лв. През последните години обаче разходите нарастват значително. Институциите поискаха за президентските избори м.г. двойно повече - около 26 млн. лв., похарчени бяха под 20 млн. лв.
Освен успешното провеждане на изборите т.г. приоритети на държавната администрация са максималното усвояване на пари от еврофондовете, чуждоезиковото обучение на чиновниците и въвеждането на единен фиш по ГКПП.
Към 12 000 служители, които са ходили на курс по английски език, т.г. ще се прибавят нови 9000. Над 22 000 чиновници ще бъдат обучени по информационни технологии. Така програмата максимум всички служители да се квалифицират ще бъде изпълнена, обобщи Василев.
Вчера министърът представи визитната картичка на България, която е на диск и ще бъде раздавана на служители, които са част от делегации при посещения в чужбина. "Визитката" по идея на Симеон Сакскобургготски е глътнала 20 000 лв. Други 20 000 лв. са дадени на "Отворено общество" за брошурата "Моите нови права след 1 януари 2007". Тя ще се раздава в общините и областните управи. "Българин може да бъде избран за зам.-кмет, но не и за кмет във Франция", е едно от обясненията в наръчника. "Петициите на гражданите могат да се внасят в постоянната комисия на ЕП, но не могат да задължат институциите на ЕС да предприемат действия. Ако българин работи в Холандия и по това време се инвализидира, той ще получи инвалидна пенсия само от там, защото размерът й не зависи от осигурителни периоди", пише в брошурата още.