Министър Кабил обясни, че е "приятно впечатлен от работата на компетентните органи", защото до 1 седмица от връчването на призовката на Асен Друмев Софийският районен съд е започнал делото. |
На 5 март Софийска районна прокуратура привлече Друмев като обвиняем за извършването на две престъпления. През 2005 и 2006 г. той е наел от частни лица офиси за регионалните поделения на Разплащателната агенция в Пловдив и Разград за 10 години. В Разград фонд "Земеделие" е предплатил наема за 7 години. Според съда така е нанесена вреда на фонда за над 1 млн. лв., като деянието е квалифицирано като особено тежък случай. Ако вината на Друмев се докаже, го заплашват от 1 до 10 години затвор.
Кабил, който е разрешил на Друмев още във вторник да си вземе 60 дни платен отпуск, заяви вчера, че е "приятно впечатлен от работата на компетентните органи", защото до 1 седмица от връчването на призовката Софийският районен съд вече е насрочил делото. По думите му то е стартирало, без да се изчака крайният срок за внасянето на 5000 лв. гаранция като мярка за неотклонение. "Ще съм доволен за такава бързина спрямо производствата на лицата, източили 7.5 млн. евро от САПАРД", каза министърът. Той категорично подчерта, че въпросът за отстраняване на Друмев от управата на фонд "Земеделие" изобщо не стои.
Кабил е свикал спешно в сряда вечерта целия управителен съвет на фонда, на който е взето решението за отпуска на Друмев. Веднага след заседанието той написал писмо до вътрешния министър Румен Петков, с което изразява готовност да съдейства за максимално бързото приключване на досъдебното производство. От Сметната палата е поискан извънреден одит на всички договори, сключени за териториалните звена на фонда и неговата Разплащателна агенция. Кабил се е срещнал и с главния прокурор Борис Велчев, за да обсъди варианти за превенция на злоупотреби, защото "само след месеци европарите у нас ще нараснат значително".
Земеделският министър каза, че е притеснен от момента, в който се повдига обвинението - сега се финализира одобряването на проекти по САПАРД и започват да се усвояват субсидии за обработвана земя, които ни отпуска ЕС. Парите ще минават именно чрез териториалните звена на Разплащателната агенция.
Магистрати обясниха пред "Сега", че помещението в Разград е наето от ЕТ "Асотекс", собственост на Хамза Чакър. Бизнесменът е член на ръководството на регионалното поделение на ДПС. Цената е 7.29 лв. за квадрат с ДДС за помещение от 1256 квадрата.
Според председателя на Национално сдружение "Недвижими имоти" Орлин Владиков наемите в Разград са доста ниски поради липсата на каквото и да е търсене. Цените обикновено варират около 1-2 евро за квадрат и само за изключителни обекти могат да стигнат 3 евро.
В Пловдив пък били платени авансово над 1 млн. лв. на ООД, чието име засега не се оповестява. По делото има експертизи, които обосновават неизгодността на сделките.
Вчера стана ясно, че и на други места в страната Разплащателната агенция е наемала помещения предимно от частни лица.
----
ОБЯСНЕНИЕ
През пресцентъра на земеделското министерство Асен Друмев обясни, че законът не го задължава да обявява обществени поръчки за наемането на регионални офиси. Той разполагал с писма от областните управители до фонд „Земеделие", в които те пишат, че нямат възможност да подсигурят подходящи сгради за офиси на Разплащателната агенция. Направени били авансови плащания, за да направят собствениците ремонти, които са документирани и приспаднати от общия размер на наемите.