Законопроектът за амнистията, предложен от правосъдния министър Георги Петканов, не срещна разбирането на депутатите от комисията по правата на човека. Те отхвърлиха проекта с 3 гласа "за" срещу 2 "против" и 4 "въздържал се". От НДСВ и ДПС го подкрепиха. Левицата гласува различно - Пламен Славов се обяви "за", докато Георги Анастасов и Трифон Митев предпочетоха да се въздържат. Твърдо против се обявиха от ДСБ и ОДС.
Преди дни самият Петканов обяви, че е разколебан дали предложението му за амнистията ще мине, тъй като голяма част от социалистите не го одобряват.
Законопроектът предвижда амнистията да засегне всички умишлени престъпления, които се наказват с до 3 г. затвор, и тези по непредпазливост, наказвани с до 5 г. затвор. Висящите дела ще трябва да бъдат прекратени. Преди време от БСП обявиха, че няма да подкрепят предложението, ако не се ревизират текстовете, които засягат рецидивистите и висящите дела. Първоначално Петканов се обяви против каквито и да било корекции в закона. Вчера обаче той вдигна ръце и се съгласи депутатите да пипнат каквото искат. Въпреки отстъпките народните представители не бяха убедени да го подкрепят.
Пренаселеността на затворите не е сериозен аргумент за амнистия, актът е ненавременен и няма да има положителен ефект, бяха аргументите на противниците на закона. "Амнистията ще засегне 4600 осъдени на пробация от общо 11 000 пробационни присъди, така ще се облекчи работата на дознателите и районните съдилища", контрира заместникът на Петканов Димитър Бонгалов. Според него ситуацията с пренаселените затвори е взривоопасна, тъй като на затворник се падат по 2 кв. м, а според европейските норми трябва да са 6 кв. м.
----
ОБЛЕКЧЕНИЕ
Георги Петканов призова за законови промени, които да намалят глобите за хората, хванати да пренасят наркотици. Сега глобата е равна на стойността на стоката и често е между 100 000 и 200 000 лв., които затворниците не могат да платят, аргументира се министърът.
|
|