"Най-хубавото, най-прекрасното нещо е след старта, когато погледнеш отгоре Земята. Тя е като голям син балон, който се рее, а около него всичко е непрогледно черно", разказва пред Ройтерс космонавтът Владимир Дежуров.
Дежуров е живял 21 години в Звездното градче - бившата строго секретна тренировъчна база за космонавти близо до Москва, и е изкарал две смени по четири месеца на Международната космическа станция на 350 км над Земята.
Той не може да си представи никоя друга професия, която би му харесала повече, въпреки факта, че след изстрелването и погледа към родната планета "има само работа, работа и пак работа, денонощно".
Но Дежуров не се оплаква нито от дългите часове работа, нито от носталгията по семейството и приятелите си.
"Най-трудното нещо е връщането на Земята - казва той. - Проблем е не толкова скуката на земния живот - сметките за плащане, купуването на храна, домашните задължения. Мускулната тъкан силно дегенерира. Трудно е да вървиш. Трябва отново да се учиш да ходиш като малко дете."
Астронавтите тренират ежедневно в космическата станция, за да избегнат атрофията на краката, които не се използват много в безтегловността. Нужни са няколко седмици под медицинско наблюдение, за да се възстановят от дългия престой в Космоса.
Звездното градче е сив безличен град от времето на Съветския съюз с 5000 души население. Повечето от сградите му, построени през 60-те, се нуждаят от ремонт, с изключение на няколко красиви бели вили, построени от НАСА за американските астронавти. Достъпът до града е силно ограничен.
Зад големите празни фоайета, украсени с картини в съветски стил, и тъмните коридори има тренировъчни зали и кабинети, пълни с на пръв поглед стара и мръсна апаратура, те крият и някои от най-сложните и надеждни електронни системи в света.
Впечатлението, че в Звездното градче времето е спряло, не е съвсем лишено от основание. Дежуров казва, че след разпадането на Съветския съюз през 1991 г. космонавтите не са изпитали никакви драстични промени.
"Това нямаше особено отражение върху работата ни. Финансирането продължи, може би малко намаля, но ние не сме спирали работа", казва той.
Руските космонавти, които са военни пилоти, инженери или лекари по образование, трябва да се подготвят за физическото натоварване при пътуването в тесен кораб и при живота при нулева гравитация. Те опознават безтегловността в специални самолети, които летят рязко нагоре-надолу в парабола, създавайки центробежна сила, равна на гравитацията, която я неутрализира.
"Преживяването е различно от всичко друго", написа петият космически турист Чарлз Симони в своя блог след тренировъчен параболичен полет през февруари.
При друга тренировка гигантска центрофуга симулира гравитационното притегляне, което изпитва пътник при изстрелването на ракетата и приземяването, което е около 4 G, т. е. космонавтът се чувства 4 пъти по-тежък.
Тези, които могат да си позволят да похарчат 25 млн. долара, могат да преминат обучението, а после да го приложат на практика като гости на космическата станция.
Но някои космонавти се колебаят по въпроса за космическия туризъм.
"От една страна, смятам, че е нередно някой да дойде с пълна торба с пари и да лети по тази причина в Космоса, докато другите жители на Земята да не могат да го направят. Но пък е добра финансова помощ, осигуряваща бъдещето на ред научни проекти", казва космонавтът Генадий Падалка. И философски допълва, че все едно дали човек е професионален астронавт или космически турист, едно е сигурно - всички тупват обратно на Земята.
тайна, майна - марсианците мразят падането на земята
ама гравитацията ги тегли и .... просто падат
мъка