Българите едва ли ще се зарадват на извода на Евростат за евтината храна - цените ни може да са 50% по-ниски от европейските, но доходите ни са едва една трета от средното за ЕС ниво. |
Като цяло цените на храните и безалкохолните напитки у нас през 2006 г. са били едва 56% от средното за Европейския съюз ниво. Със същия процент е и съседката Македония, докато Румъния е на 71%, Турция - на 84%,а Гърция с 98% почти докосва златната среда. Обядът и вечерята излизат най-скъпо в Дания, която превъзхожда с 42% средното равнище на ЕС.
Според Евростат България държи два безспорни рекорда по евтиния - за хляба и месото. У нас цените на двете храни миналата година са били съответно едва 41 и 48% от средното европейско ниво. В рамките на ЕС най-скъпите пържоли и хляб са слагали на трапезата си датчаните.
Ирландия е най-неподходящото място за пазаруване на уиски и водка - там те струват с 81% над евронивото. За любителите на чашката раят е в Македония и България, където цените са под 70% от средните за континента. Нашите пушачи обаче определено не са сред най-облагодетелстваните. Цигарите излизат по-евтино в доста други страни - не само в Македония, но и в членки на ЕС като Кипър, Полша, Естония, Румъния. Правителствата на тези страни за разлика от нашето не бързат да качват акцизите, за да настигнат минималните ставки в ЕС.
Въпреки че България е най-бедната държава в ЕС, още миналата година някои цени у нас вече почти са достигнали средното ниво на съюза - олиото и маслото ни например са само с 5% под него. В същото време домакините в Чехия, Полша, Естония и дори в Испания плащат доста по-малко от българките за тези стоки. Най-евтините мазнини за готвене са в Холандия - с цели 34% под средното за ЕС ниво.
Цените на българските плодове и зеленчуци са точно наполовина от европейските. По-солено ни излизат обаче млякото, сиренето и яйцата, сочи статистиката за 2006 г. Същите продукти струват по-малко в трите прибалтийски държави, в Полша, Словакия и Холандия.