Който е чел "Летопис на смутното време", според мен най-добрият роман на Вера Мутафчиева, знае значението на думата - "плячка", "грабеж". В книгата се описва как еничарският корпус тръгнал на поход срещу Видин, крепостта на размирния валия Осман Пазвантоглу, как армиите на султана били деморализирани и озверели заради все по-липсващите завоевателни успехи и как - за да успокои узрелите за бунт духове на войската, техният предводител им разрешил "ягма", сиреч мор, сеч, грабеж, издевателства и насилия над покорените територии. На такава безпощадна ягма е подложен Константинопол, когато на 29 май 1453 година пада под могъщите удари на султан Мехмед I, наречен Фатих (Завоевателя). Между другото, за да се увенчае с успех обсадата на цитаделата на православния християнски свят, огромно значение има и участието на един унгарски майстор - християнин и католик, изработил огромните топове, с които били разбити крепостните кули на града - християнски и православен. Голямата разлика обаче между константинополската ягма и тази, която описва Вера Мутафчиева, е, че за пръв път се дава право на армиите да безчинстват на османска територия. Християни, мюсюлмани, арменци, цигани, евреи, власи - всички минават под ножа, ако и да са под сянката на падишаха. Властта ягмосва/плячкосва собствените си поданици.
Ако решим обаче, че това е прерогатив на "дивите османски орди", както би се изразил някой вманиачен български националист, ще се излъжем. Не е така,
историята е красноречива и непреклонна:
най-първите стъпки на славянските и прабългарски племена на Балканския полуостров са стъпки на нашественици, грабители, насилници. На плячкаджии. Днес преравяме тракийските могили и се хвалим пред света със златните съкровища на първите жители на полуострова, обаче не си даваме сметка, че те са били заравяни дълбоко в земята вероятно заради тези непрестанни нахлувания на другите наши прадеди, завоювали с огън и меч правото си да живеят на Балканите. Въобще баналността "кръстопътна земя" определя в достатъчна степен изложеността на Югоизточна Европа на най-различни нашествия, съпроводени с грабежи, насилия и убийства. И доколкото може да се каже, че историческите събития не минават безследно през паметта на народите, това означава, че всичките тези нападения са оставили трайни белези там. Обаче не единствено върху им като жертви, но и като палачи. С други думи, да се плячкосват земите, на които днес живее българското племе,
си е традиция изконна и непрекъсваема,
дълбоко залегнала в съзнанието на местните жители. Които, като нямат какво да плячкосват, самоплячкосват се. България - страна на ягмаджии и жертви, само дето едните си сменят местата с другите. В някаква степен тук никой няма желание за стабилно управление, всяко управление тук е управление на грабители и насилници.
В психологическата наука тези исторически белези се назовават "архетип". Терминът е създаден от швейцарския психиатър, блестящ последовател на Фройд, но и неговото най-силно разочарование, Карл Густав Юнг. Тъкмо заради изнамирането на архетипите в колективното безсъзнателно Фройд обвинява своя бивш съмишленик в мистицизъм. За преклоняващия се пред разума австрийски евреин теорията на Юнг наистина може да звучи като мистицизъм, но за Балканите и конкретно в България тя си е най-истинска истина. Особено след 1878 г., когато плячкаджийските стереотипи на българите се прехвърлят върху изградената от тях държава, която сама става плячкаджийска и грабителска. Една от огромните изненади на вече свободните от властта на Високата порта поданици на Княжество България е, че данъчната тежест се покачва неимоверно.
Вместо джазието и хараджа (десятък) -
солидно количество такси, налози, вземания, лицензирания, разрешителни режими и т.н., които освен всичко се искат и в пари, а не в натура. Тегобата е толкова непосилна, че довежда до Шабленските бунтове и до изоставения от Андрешко в блатото съдия-изпълнител. Държавата се е превърнала в най-големия плячкаджия, в най-големия обирджия, а нейните граждани са не достойни за обслужване, а са стадо за стригане. Развитото и не толкова развито социалистическо общество само интензифицира тия навици на българската държава - от плащането на ергенски данък през различните доброволни самооблагания до задължителните суми членски внос за БКП, БЗНС, ОФ и профсъюзите. След взрива на демокрацията пък тия ягмаджийски нагласи се разпищолиха съвсем - тук властта се гони не да се управлява, тук властта се гони, за да се краде. Политиката тук не е полисно, а плячкаджийско действие. Като жертвите не правят изключение - падне ли им случай, веднага се преобразяват в алчни грабители.
Това е големият проблем на българската държава: тя е образувание не за да е в услуга на своите граждани; тя съществува, за да може заемащите най-различни постове в нея да плячкосват безнаказано същите тези граждани. Един социален феномен, който си е самодостатъчен: колко пъти сте имали чувството, че влизайки при някой държавен чиновник, нагло сте съсипали неговото свещено спокойствие? Той няма нужда от вас, вие единствено му пречите. И едничкото оправдание да ви има, е, че в противен случай няма да има кой да осигурява средствата, които той, чиновникът, харчи на воля.
Казвам, следвайки Авторханов, макар той да ограничава това си твърдение само до сталинската диктатура: ако по тукашните земи съществува някаква борба, това не е борбата между класите, това е
борбата на държавната бюрокрация с нейните съграждани
и на гражданите с тяхната държавна бюрокрация. Една непрестанна битка на гражданина да не бъде сдъвкан, изсмукан и изплют от социалната форма, която - по всички закони на историческата и социалната наука, сам той е изградил и която се нарича "българска държава". Една съпротива именно на гражданското да не се превърне в поданическо и да не бъде приемано единствено и само като поданическо. Тук нещата са обърнати: не трябва да се пита какво ти си направил за своята държава, трябва да се пита какво си направил за своите (съ)граждани. Защото колкото повече гражданското нараства, толкова повече ягмаджийското се свива... Докато дойде ден съвсем да го няма.
Този ден обаче мнозина от нас май няма да доживеят.
Плячкосването е характерно за Балканите по три причини:
Първо - Балканите са най-богатата и подходяща за живот, от климатична гледна точка, европейска земя.
Второ и поважно - Балканите са кръстопът по пътя на номадите от централноазиатските степи и предна Азия към Европа.
Трето- Балканите са били близо 3500 години цивилизационен център на света. Като се започне от Ранноминойското общество, мине се през въхода на елинската цивилизация, елинистическия период и се свърши, от символична гледна точка, с падането на Константинуполис през 1453 г. и с това на Трапезундската империя през 1460г., която малко или много е приемственик на византийската такава.
Най-големите разорявания на Балканите са били от нецивилизованите полухора, полуживотни участвали в Кръстоносните походи, обобщено наричани от великата историчка Анна Комнина "франки", а от съвременниците й просто "кучета", и, разбира се, от нецивилизованите отомански пълчища.
Не е необходимо да се търсят някакви скрити архетипове и прочее. Това само замазва истината и създава почва за словоблудство.
Редактирано от - Костас_Симитис на 06/9/2007 г/ 01:04:12