Посланикът не можа да изброи професиите от втората вълна, защото списъкът още не е получен от Париж. Веднага щом това стане, списъкът ще бъде качен на сайта на посолството, обеща Етиен дьо Понсен. При всички случаи това са професии, за които е налице недостиг на работна сила във Франция.
Според обяснението му решението на френското правителство за етапно отваряне на разрешените професии е последица от политиката на Париж за равноправно третиране на 10-те страни, влезли в ЕС през 2004 г., и на България и Румъния, приети в съюза три години по-късно. Посланик Дьо Понсен уточни, че страната му се придържа към поетапно отваряне на трудовия си пазар - за разлика от други държави от ЕС, които отвориха този пазар, а сега умуват как да го затворят или ограничат. На въпроса кога да се очаква следващият френски списък с отворени професии Етиен дьо Понсен заяви, че това ще стане, след като се проучи ефектът от сегашното отваряне. За България и Румъния пълната либерализация на френския пазар трябва да стане през 2012 г.
Дипломатът уточни, че сключването на договори ще става в самата Франция и съгласно нейното законодателство. Според закона, ако един френски работодател иска да назначи чужденец, той трябва да се обърне към специализирана агенция, която проверява дали за дадената професия няма безработни французи. Чужденецът може да бъде назначен само ако няма такива френски граждани. Това изискване обаче отпада за 150-те отворени професии. Минималната заплата във Франция е 1200 евро.
ПАЗАР
Румъния и България страдат от липса на работна сила, констатира "Файненшъл таймс". При 2 млн. работещи в чужбина румънци и бърз икономически растеж трудовият пазар в страната все повече се стеснява. Безработицата в Румъния спадна от 7% през 2003 г. до 5,2% в края на 2006-а, а днес е 4%. Заплатите пък са скочили с близо 20% годишно след 2002 г. Така не е изненада, че строителите в Букурещ се оплакват от липса на работна ръка. България е същият случай. Безработицата е паднала от 19,5% за 2001 до 8,9% в края на 2006 г., пише изданието.