Салинас е на един хвърлей място от Монтерей, където се намира "Улица Консервна" на Джон Стайнбек. В днешно време този район има стабилна селскостопанска слава като производител на марули, ягоди, броколи и гъби. И както навсякъде в Съединените щати, когато стане въпрос за реколта от нещо, което расте по земята, следващата мисъл е: "Хм, нелегални имигранти?" Затова си говорихме с моя приятел Густаво "Попитай мексиканец" Арейано (http://www.ocweekly.com/columns/ask-a-mexican) как е твърде вероятно мнозина от спрените за проверка в Салинас вместо пуйки да получат заповеди за депортиране.
Покрай това Густаво ме изненада, като ми каза, че няма да гласува за Хилъри Клинтън и вероятно няма да гласува за демократ изобщо на президентските избори догодина. Не го очаквах, защото, като цяло знам политическите му възгледи, и те са сравнително либерални (поне както това се разбира в Америка).
Но Густаво обясни, че презира тенденцията на
демократите винаги да шикалкавят
и да се опитват да се наместят в най-изгодната политически позиция, вместо да защитават принципи. Той даде за пример първо съгласието, а после отмятането на бившата първа лейди, настоящ сенатор от Ню Йорк и кандидат-президент, по въпроса за издаването на шофьорски книжки на нелегални имигранти.
Преди около месец губернаторът Елиът Спитцър предложи план, според който десетки, ако не и стотици хиляди имигранти в Ню Йорк, много от които идват от малки селца и градчета в Латинска Америка, поне имаха шанс да научат правилника и издържат изпит по кормуване.
Планът на Спитцър създаваше три нива на сигурност в шофьорските книжки в Ню Йорк: от документи за "проверени" американски граждани без криминални прояви през легитимации за легални имигранти до най-ниското ниво, запазено за онези, които само искат да шофират и по презумпция нямат или не искат да покажат някакви имиграционни документи. (Апропо, неговият републикански колега в Калифорния - Арнолд Шварценегер, засега твърдо отказва да подпише подобен план, предлаган от влиятелен законодател в Лос Анжелис).
Според логиката на бившия прокурор на Ню Йорк шофьор с редовна книжка ще внимава повече на пътя. Това е противно на естествената ми мисъл по въпроса - аз бих очаквал някой без документ за правоуправление на МПС стриктно да спазва ограниченията от страх да не го приберат в полицейското управление за проверка, което може да завърши със среща с имиграционен агент. Докато някой с редовна книжка и да бъде спрян за нарушение, ще се отърве само с глоба, стига да не е видимо подпийнал.
Да, но психолозите твърдят точно обратното, както Малкълм Гладуел написа в една много симпатична книга през 2000 г., наречена "Повратната точка" (The Tipping Point).
На времето предшественикът на Спитцър като щатски прокурор, после кмет на Ню Йорк и сегашен топкандидат за Белия дом на републиканците Руди Джулиани прилагаше т.нар. "теория на счупените прозорци", за да ограничи престъпността в Голямата ябълка. Есенцията на тази теория е, че
дребните нарушения не трябва да остават безнаказани:
счупените стъкла по спирките трябва да се поправят веднага, надрасканото по стените да се чисти, а пресичащите на червено граждани - да се глобяват на място. Така се създава чувство за ред и отговорност, което води до намаляване и на по-тежките престъпления, поне на теория.
Същата е и логиката да се издават книжки на всички, които минат през изпит, независимо от имиграционния статус - ако я имаш, ще държиш на новопридобития си облик като изряден шофьор. Ако я нямаш, защото си нелегален, хич не ти пука как караш, защото и без друго си в издънка спрямо закона.
Не съм сигурен, че само "теорията на счупените прозорци" е достатъчна да се обясни спадът в престъпността по време на кметството на Джулиани (който, не знам защо, много ми прилича на кръстоска между Волен Сидеров и Бойко Борисов, но това е друга тема).
Едно обаче не може да се отрече: Джулиани е последователен в атаките и пристрастията си. Той веднага нападна плана на Спитцър и останалите републикански кандидати не закъсняха да се присъединят към него. Хилари Клънтън отначало изрази подкрепа за Спитцър, но след като видя, че 70% от нюйоркчани са против, а и допитванията в национален мащаб са подобни, реши, че е по-добре да се отметне. Останалите демократи също свиха перките и губернаторът на Ню Йорк, изоставен от всички съюзници, би отбой.
В държава без стандартизиран документ за самоличност (паспортите се използват само за пътуване в чужбина) планът на Спитцър е разбираем, макар и да създава нови проблеми. Да кажем - трябва ли полицията да уведоми имиграционните власти, ако подозира, че някой е нелегален само защото има легитимация от най-ниската категория? Ако да, не рискуваме ли създаването на полицейщина в държава, която традиционно е избягвала съсредоточаването на твърде много власт в ръцете на една силова структура? Ако не, това не насърчава ли нарушаването на имиграционните - и другите - закони?
Сблъсъкът между личните свободи и нуждите на обществената сигурност е ничия земя, в която никой политик освен откровените екстремисти,не иска да стъпи доброволно. Затова не мога да обвинявам Хилари Клинтън - тя просто прави най-естественото нещо за един кандидат-президент: бяга от ъглите, казано на боксьорски жаргон. Същото прави и номер две на демократите в момента - Барак Обама.
На републиканците им е далеч по-лесно в това отношение. И Джулиани, и Мит Ромни - двамата водещи кандидати в момента -
могат да си позволят яростна антиимигрантска реторика,
защото ядрото на партията им, т.е. онези, които ще гласуват на първичните избори след няколко месеца, споделят подобни възгледи. Когато стане време за президентския вот през ноември 2008 г., най-радикалните изказвания ще бъдат забравени, а кандидатите и на двете партии ще се въртят като ветропоказатели, докато налучкат какво мисли мнозинството.
Денят на благодарността е днес, затова до редакционното приключване на броя нямаше как да науча за резултатите от празничната полицейска акция в Салинас. Попитах обаче Густаво, както се бях заканил, когато писах за него за пръв път преди месец, защо мексиканците карат колелата си без светлини?
Той ме погледна и отвърна: "Не знам, но ще се радвам, ако всички мексиканци по тъмно карат колите си с включени фарове и крак на спирачката". И още каза, че ако Хилари Клинтън обещае да направи нещо по въпроса, ще размисли дали все пак да не гласува за нея.
_______________________________________________________________
Авторът приема читателски мнения на ckaradjo@csulb.edu