Президентът Първанов и столичният кмет Бойко Борисов за пръв път влязоха в явен конфликт. Привидният повод бе писмото на Борисов от вторник до държавните институции да ограничат ползването на трасето за специален режим "Мизия" в пиковите часове. Кметът имаше предвид да не се движат с предимство, за да не правят задръствания.
От писмото му, разпратено до премиера, парламента и президента, се засегна Първанов. Вчера той отговори също епистоларно и обвини Борисов, че си прави пиар. По данни на службите от 1 октомври до 20 ноември т.г. президентът е ползвал трасето 78 пъти, като само 12 пъти в пиковите часове сутрин. Затова пък Борисов го е правил 84 пъти. Единственото официално посещение на чужд държавен глава било това на френския президент Никола Саркози, което продължило по-малко от 6 часа и не повлияло драстично на трафика в София. Президентът декларира готовност да подкрепя Столичната община в защита на интересите на нейните граждани.
Бойко Борисов на свой ред нападна президента, че го атакува не заради трасето "Мизия", а заради позицията му по законопроекта за Държавната агенция за национална сигурност. Според кмета не президентът, а премиерът трябва да назначава ръководството на новата структура.
На въпрос на "Сега" защо е променил доскоро приятелското си отношение към Първанов, Борисов отговори: "То е много добро, нищо не се е променило. Считам обаче, че не е прав премиерът да носи цялата отговорност. Президентът уж има само представителни функции, а държи всички конци в държавата", обясни столичният кмет.
Според него управляващите се страхуват от разрастването на ГЕРБ и от възможността на следващите парламентарни избори да има мнозинство в парламента. Затова се опитвали да изземат най-важните лостове на властта като борбата с корупцията. Борисов даде за пример Висшия съдебен съвет, който се напълнил с хора на тройната коалиция. Близки на Първанов оглавили важни постове в съдебната система, той имал министър в лицето на Ивайло Калфин, други негови хора станали посланици. Шефът на ДАНС също трябва да бъде назначен от президента по предложение на МС. "Ние вече сме президентска република. Така се подменя конституцията", констатира Борисов.
Кметът обвини държавния глава, че се опитал да се намеси и в кметските избори чрез комитет "Съзидание", който така и не подкрепи генерала за втори мандат. "Дружбата и приятелството са едно, но те нямат нищо общо с партийното строителство. Аз нося отговорност за стотици хиляди хора, които вярват на ГЕРБ", категоричен беше Борисов. Той се обиди, че никой не го е питал за агенцията за сигурност.
Борисов обясни, че не знае за тези 84 пъти, когато е ползвал специален режим на движение, тъй като достъп до информацията на НСО имал само Първанов. Кметът се охранява от НСО и затова също минава по трасето "Мизия". Той обаче нямал представа как се ползва в пиковите часове, тъй като ходел на работа в 7 ч. "Един ден ми се наложи, връщайки се от ВМИ от инжекции, да пътувам към 9 ч. Тогава чух по радиостанцията на момчетата, че ни вместват между Първанов и Пирински. Веднага викнах зам.-кмета Велизар Стоилов и му възложих да прати писмото", разказа Борисов пред "Сега". Той е разпоредил на охраната си да ползва трасето само в много крайни случаи. Освен това Столичната община ще обявява предварително заради коя институция се затруднява движението.
-----СПОР-----
Кой да разследва материалите на ДАНС е сред основните спорове във вътрешната комисия на парламента, която още обсъжда законопроекта за създаване на агенцията на второ четене. По предложение на шефката на работната група Татяна Дончева в закона трябва да се запише, че по материалите на ДАНС разследването се извършва от прокурори, които евентуално могат да го възложат на следователи, разказаха леви депутати. Другият вариант е то да се прави от следователи под контрола на прокурора. Още е спорен и статутът на Агенцията по финансово разузнаване, която ще запази относителна самостоятелност в рамките на ДАНС. Това се налага заради специалните правомощия на шефа й да може да проверява банкови сметки без разрешение на съда.