:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,705,106
Активни 403
Страници 16,036
За един ден 1,302,066
Диалог

Новото забатачване около мита Батак

Какво ни казва тази случка шест месеца по-късно?
Снимка: Юлиян Савчев
На 16 май президентът Първанов бе гост на Батак за честването на 131-ата годишнина от Априлското въстание. Тогава се проведе и дискусия "Батак в българската национална идентичност. Мит и/или реалност", предизвикана от опита на Мартина Балева и проф. Улф Брунбауер да организират симпозиум, свързан с историята на Батак. На снимката - заедно с президента в града бяха и Антон Дончев, Любомир Левчев, Иван Гранитски и Николай Овчаров. Комитет "Съзидание" още не съществуваше.
Миналата седмица стана известно, че главният управител на медийната група ВАЦ - Бодо Хомбах, се е извинил на изкуствоведката Мартина Балева и на проф. Улф Брунбауер, автори на проекта "Митът Батак", който през април т.г. стана причина за шумен медиен скандал. Тогава в двете ВАЦ-ови издания българката беше агресивно упрекната в най-тежки грехове - нихилизъм, родоотстъпничество, светотатство и т.н. Инерцията, подета и от други медии, възроди лексика и патос, характерни за едно уж изживяно вече минало. В една от многото публикации на тази тема проектът беше определен като проява на "ибрикчийски възторг", "ибрикчийство" и "ибрикчийски манталитет", към което бяха добавени и думи като "кюлхане", "майкопродавство" и "отцеругателство", а авторката беше наречена "инфузория"* и "бледа спирохета"**. Чуха се и гласове в защита на академичната свобода на интерпретация, но те поради характера на своя изказ (не достатъчно гръмогласен), както и поради естеството на аргументацията (академична, а не емоционално цветиста), се оказаха разбираеми за ограничена и затворена среда. Заради тази медийна реакция планираната научна конференция с изложба се провали, но явно това не е бил краят на проекта "Митът Батак". Логично беше да се очаква някакво развитие. Все пак включването на България в ЕС не означава само прикачане към еврофондове, но и приобщаване към известни стандарти на публично размишляване и говорене.

Какво ни казва тази случка шест месеца по-късно? Ако до април предмет на изследователски интерес в проваления проект е бил механизмът, чрез който едно ясно документирано историческо събитие може да се превърне в невралгично (а това значи и митологично) място на националната памет, то шест месеца след скандала самите медийни реакции могат да бъдат предмет на нов изследователски интерес и тяхното изследване би констатирало не особено приятни истини за българското общество.

В априлските и майските публикации на тази тема ясно пролича, че водещи български журналисти, интелектуалци и държавници се придържат към едно съвсем ограничено и примитивно разбиране за мита като измислица (или измишльотина).



Високата обществена позиция на тази първосигналност буди тревога,



която явно е прескочила домашните граници. Митът, дори когато се разминава с историческата действителност, не е измислица. Той има свойството да конструира реалности много по-мощно, отколкото историческият факт. В този смисъл митът може да бъде генератор на хиперреалност. За разлика от историческия факт, който е еднократен акт в линейното историческо време, митът се случва постоянно, той работи непрекъснато, моделира нагласи и ценностни ориентации, мотивира поведения и т.н. Чрез тези свойства на мита функционират религиите и идеологиите, а също и много рекламни стратегии. (Наскоро с рекламна цел елегантно и много успешно за пореден път беше експониран митът Азис.) И това е така за всички митове, а не само за някои, които не засягат невралгични места от националната памет. Да се твърди обратното е все едно да се каже, че две и две прави четири между три и пет следобяд, но не и в друго време.

Нека обясним казаното с няколко примера и за повече яснота ще започнем от Батак. През пролетта на 1876 г. в Батак са избити няколко хиляди души. Това е исторически факт, документиран по неоспорим начин в множество извори от различно естество - устни, писмени и материални. Година по-късно в Стара Загора след отстъплението на ген. Гурко са избити значително повече хора и тяхната трагична смърт не е била по-различна - били са клани, изгорени, застреляни, насилвани, както е станало и в Батак. Това също е исторически факт, документиран не по-зле от Баташкото клане. В същото време в националната памет името на Стара Загора не носи онзи ореол на национален трагизъм, с който е свързано името на Батак. Коя е причината за това? Явно има нещо, което действа като трансмисия между историческия факт и националната памет. Това нещо е образът. Хората възприемат света по-често чрез образи, а не чрез факти. Стара Загора не е имала своя Иван Вазов или Захари Стоянов, или художника Пиотровски, които да превърнат трагичния исторически факт във въздействащ художествен образ, а всеки художествен образ е един мит. Това, според мен достъпно обяснение, което не поставя под съмнение нито трагизма и сакралното място на Батак в националната памет, нито властта на художествения образ над историческия факт, беше поднесено някак сбито в полемиките около скандала и остана заглушено от общата патриотична възбуда.

Преди петнайсетина години Димитър Панчовски в книгата си "Последните дни на Васил Левски" на основата на анализ на историческите извори поднесе солидна аргументация, оневиняваща поп Кръстю Никифоров като предател. Този факт обаче сам по себе си не може да заличи въздействието на Вазовите стихове за същия поп Кръстю, моделирали в продължение на десетилетия неговия образ в масовото съзнание. Нека ги припомним.



Тоя мръсен червяк, тоя низък роб,

тоз позор за бога, туй пятно за храма

Дякона погуби чрез черна измама!

....................

и кого родила една майка луда,

който има равен в ада само Юда,

фърли в плач и жалост цял народ тогаз!

И тоз човек йоще живей между нас!



Художественият образ не подлежи на фактографска верификация, но от друга страна, когато нещо е добре или ефектно казано, не следва, че то непременно е и вярно. Всеславянската слава Крали Марко в светлината на историческите факти е един балкански колаборационист от края на XIV век. (Загива в битка срещу влашкия войвода Мирчо, в която се сражава като турски васал.) В епоса на балканските народи обаче неговият образ е съвсем различен. Примерите от този род са толкова много, че понякога е трудно да се каже дали историята се конструира повече от факти или от митове. И дали фактът е по-важен за историята, или неговото трансформиране в мит чрез образа. Тази тема отдавна е проблематизирана в историографията и в този смисъл екстравагантният проект на Балева и Брунбауер не е оригинален.

Така 131 години след Априлското въстание



Батак отново стана нарицателно



и по някаква странна ирония потвърди името си. (Едно от значенията на турската дума "батак" е "объркани сметки".) Тъй като всяка криза съдържа в себе си и своето разрешение, нека се опитаме да видим и евентуалните обществени ползи от този скандал.

Вероятно вече е станало ясно защо на една академична теза, колкото и тя да изглежда предизвикателна, би трябвало да се отговаря първо от академични, а не от политически трибуни.

Случката дава възможност да се разбере, че историята все пак е наука, а не е само инструмент за патриотично възпитание. Тя не е пръчка-показалка, макар че може да служи и за това, но ако само за това се използва, тя се поврежда. Като всяка наука историята живее чрез постоянна критическа саморефлексия. В този смисъл да се твърди, че историята не може да се пренаписва (едно клише от ранните години на прехода, съживено покрай скандала), е несериозно. Тя постоянно се пренаписва - повече или по-малко внимателно, в светлината на нови и стари исторически факти. Това е работата на историческите факултети, такъв е занаятът на историка. Това е по същество и разликата между науката история и Свещеното писание. Библията не може да се пренаписва, но историята може. И трябва.

Скандалът вероятно ще приглуши



архаичната риторика на сдружение "Съзидание"



за някакво "ново българско възраждане" и ще провокира по-сериозен разговор за ролята на интелигенцията в гражданското общество. Със сигурност една отговорна интелигенция не би допуснала да бъде въвличана в неприсъщи шамански духовни практики като баене за власт на успешни кметове и президенти. Българското възраждане се проточи повече от Италианския ренесанс и може би вече е време да се разбере, че тази пропагандна абракадабра е контрапродуктивна. България не може постоянно да се възражда под хипнотизиращите образи на славни герои и събития от предмодерните епохи. Актуалният проблем пред българското общество е как да напусне възраждането и да влезе в модерността. Опитите в това отношение през последните сто години постоянно са се проваляли поради неспособността на българското общество да приеме, че общата кръв, общата съдба и общата земя не могат да бъдат водещи структуроналагащи ценности в едно модерно общество.

Внушителен дял от вината за това неразбиране носи българската интелигенция. Структуроналагащата ценност в едно гражданско общество е съзнанието за гражданска взаимност между достатъчно отчуждени човешки същества. Българското общество не може до безкрайност да търси основанията за своето настояще и бъдеще единствено в миналото. Ако продължи да го прави, това означава след някоя година отново да устрои "държавно погребение" на цар Калоян, отново да разрови дупката в Царичина и да търси там висш разум и на практика да продължи да живее в метафората на героичната самодостатъчност, изящно показана от Емир Костурица във филма "Ъндърграунд".

Канонът на Паисий, около който е конструирана огромната част от българската историография, не е вечна политическа панацея и неговото прилагане в началото на XXI век рискува да превърне историята в гротеска. Разстоянието между героичното и комичното понякога е много малко, а глобализацията може да разруши и тази дистанция.

-----------

* Инфузория - паразитен микроорганизъм.

** Примерите са от статията "Апотеоз на ибрикчийството" от уважавания и влиятелен публицист и общественик Иван Гранитски (в. "Стандарт", 26 април 2007).
 Ясен Бориславов
195
7969
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
195
 Видими 
29 Ноември 2007 02:50
През пролетта на 1876 г. в Батак са избити няколко хиляди души. ... Година по-късно в Стара Загора след отстъплението на ген. Гурко са избити значително повече хора .... В същото време в националната памет името на Стара Загора не носи онзи ореол на национален трагизъм, с който е свързано името на Батак. Коя е причината за това? ...Стара Загора не е имала своя Иван Вазов или Захари Стоянов, или художника Пиотровски, които да превърнат трагичния исторически факт във въздействащ художествен образ, а всеки художествен образ е един мит. Това, според мен достъпно обяснение...

И грешно обяснение !
Разликата между жертвите в Батак и жертвите в Стара Загора е огромна. И тя не е нито в бройката, нито в начина на избиване, нито в количеството, нито в чисто човешкия трагизъм на жестокостта, а в причината.
-
Жертвите в Стара Загора са страничен продукт на една война в която избитите са се оказали случайно на неподходящото място в неподходящото време. Те нито са вземали решението за войната, нито за хода й, нито са я водили. Те са странични и пасивни жертви.
-
В Батак е саможертва. Решението за бунта е на самите жертви. Това е тяхно осъзнато решение. Решение в избора между спокойствието и хляба за роба и риска на достойнството и свободата.
-
И без Вазов и художествените образи, символния заряд на Батак е налице. И този заряд е художествено отразен, а не обратното. Това е символът на човешкото достойнство на свободният човек, можещ самостоятелно да взема решения и да носи отговорност за тях. Това е символът на свободния българин.
-
Дали "развенчаването" на "митът Батак", всъщност не иска да унищожи символа на това, че българинът може да бъде и свободен човек ?
29 Ноември 2007 02:53
Неориентирано и слабо писание.

Хистериката около Баташкото клане тази година беше работа на "интелектуалците" около Г. Първанов, най-вече Б. Димитров, и освен укора на ВАЦ тя им донесе и изборна катастрофа - помаците масово гласуваха за ДПС, вместо за НСП, както много доскоро правеха (лани Триград беше червен). Това беше по-лошо от престъпление - то беше грешка.

Ако не беше мозъчният тръст на Първанов никой нямаше да е и чул за безобидния проект на М. Балева и др. Тъпните на Гранитски сега за пръв път чувам, но не се учудвам - като гледах целия им партейски лов на вещици. Подписах възванието срещу нарушаването на свободата на научното изследване.

Освен партийната катастрофа, бурята в чаша вкисната радомирска боза допринесе за пореден път за разединението на българските граждани - на българи и турци, на християни и мюсюлмани (след като все повече хора разбраха, че помаци, а не турци клали в Батак), на родници и безродници, на комуняги и седераси.

Партийните злосторници, а не българите като такива и не "възраждането" са виновни.

Българите, които успяват със свои сили в живота и имат вземане-даване с цивилизования свят обаче са вече импрегнирани срещу черната партейска хейт-мангъринг (насъскване на омраза).

Иначе не намирам нищо лошо в патриотизма и интереса към историята у много българи, вкл. увлечението им по чалга историята (стига тя да не прелива и в официалния исторически дискурс), и дори няма лошо в препогребването на "цар Калоян", построяването на паметниците в Плиска и Преслав, паметниците на Крум в Пловдив в кв. Тракия и на Калоян във Варна пред съдебната палата (за което местните високочели също спорят в момента).

България преживява преломно време и е оправдан интересът на обикновения човек към туй кои сме, отде идем и де отиваме. Глобалния бизнес не изключва регионализма - и както обичат да казват международните бюрократи, think globally, act locally. Българите все повече ще има за какво наистина да се гордеят. Само че любовта към родното да не се обръща в омраза към "безродното" и "неродното". А да се съчетава с доброжелателно любопитство към другите (а не с комплекси).

29 Ноември 2007 03:24
Прекрасен анализ.
29 Ноември 2007 04:51
Brightman .
И още едно друго нещо, което използва едни от най-долните методи на манипулацията и пропагандата. В статията вече се говори за Митът Батак като за нещо неоспоримо. А бе няма Мит Батак бе. Има Действително Клане в Батак. И не ни пързаляйте в посока какво е мит и как се заражда един мит и как един мит може и да не е ... мит. Тези алабаланици си ги развивайте в друга статия - за мита. Но не намесвайте Батак. Клането в Батак е Действително.
29 Ноември 2007 05:23
Статията е една вкисната радомирска боза. А свободата на академичната интерпретация в никакъв случай не означава омаловажаване на фактите в подкрепа на спорни тези, налагани от организации като Отворено общество.
29 Ноември 2007 05:28
Обществената реакция у нас към едно научно изследване беше, меко казано, истерична и повече прилича на тази на ислямските фундаменталистки режими, когато се засягат (или поне така те си въобразяват) устоите на религията им.
Повече информация и интервю с потърпевшата ("осъдена на смърт" от Атака и живееща понастоящем под закрила на германските служби за сигурност) можете да прочетете тук и тук
29 Ноември 2007 05:35
Мнооого добро есе.
29 Ноември 2007 05:53
Ясен Бориславов , мноооого слабо и неубедително.
Митът за героизма на Крали Марко си е един мит . Историческата всепризната истина Е , че той наистина се е сражавал в качеството си на васал на султана. Ами развенчавайте го този мит години наред. Усвоявайте фондове , развивайте " научни методологии " и прочее. Същото се отнася и за споменатия от теб поп Кръстю. Незаслужено набеден за предател. Развенчавайте го и този мит. Изчистете името на човека. Никой нищо няма против. Още повече , това по никакъв начин не намалява величието на Левски.
НО ! Да се захване някой да теоретизира за значението на митологията във формирането на националното самосъзнание и националната памет ПРИ НЕОСПОРИМИ доказателства че в случая Батак не става и дума за мит , а за ФАКТ - това какво е ?
Ще ти кажа - това е съзнателна ЛЪЖА . А изследователите на факта със самото му обявяване за мит стават ЛЪЖЦИ. И не се занасяй с простотии от сорта , че пропуск за модерния свят е отказване от историята. ВСИЧКИ велики държави имат купища митове в официалната си история. Те с България се захванали.
Я предложи , ей така , на майтап , на хер Ото Хомбах да даде трибуна от своите вестници на един друг борец против митовете - английския историк Дейвид Ървинг, известен с твърденията си, че холокоста не съществува .
29 Ноември 2007 06:05
В една цивилизована страна не е работа не президентството и правителството да критикуват - и изобщо да упоменават по име някакъв историкокултурен проект на никому неизвестна изкуствоведка от Берлинския своб. ун-т. Това е смешно, другари. Тов. Сталин имал компетентно мнение по езикознанието, генетиката, яровизацията и по другите нАучни работи. И евангелските църкви в щат ТенесИ искат да не се учи Дарвин в държавното училище. Това се вика мракобесие (обскурантизъм по чуждоземски).

Не е в компетентността и на широката публика, без научна и историческа подготовка, да коментира такива научни, а не публицистични, проекти.

Никой, вкл. Балева, както прочетохме в публикацията й, не оспорва, че имало клане в Батак (може да има спор за числото за закланите - две, три хиляди и т.н.). Като се казва "мит", става дума не че е нямало клане, а как пропагандата след Освобождението - като в прочутите картички с готическите надписи от кости, извадени богохулно от костницата - постепенно иконизирала клането, с каква цел (ако е имало съзнателна цел).

Отначало клането изглеждало на българите като нещо позорно (нека / Беласица стара и новий Батак / в миналото наше хвърлят своя мрак... но ний помним, че в нашто недавно / ... свети нещо славно). По-късно може би клането станало някак си нещо славно за родниците, с което се гордеят и не го дават никому. (В промеждутъка то оправдавало асимилацията на малцинствата от 1912 до 1985-89.)

Кое е пропагандно ценното на клането днес според Първанов? То е, че насъсква омраза, настройва част от електората против ДПС (и българските турци и Турция). Вторично, оправдава възродителния процес и неговите инициатори и изпълнители, които днес се стремят към властта. Първанов стана политик като говорител на ОКЗНИ - организация на милиционери възродители, които защитаваха възродителното си дело след десети.

Какво стана реално? Помаците, потомци на авторите на клането, се уплашиха от бурята в чаша боза и гласуваха като един за ДПС. Също както бабаитлъците на Атака по-рано накараха циганите да гласуват масово за ДПС. ДПС само спечели!

Учените хора пък с право се възмутиха от лисенковската, маккартистка тъпня - държавни сановници, клеймящи научен проект.

Накрая, което е и повода за новото галванизиране на въпроса, ВАЦ (вестникарска корпорация от цивилизована европейска страна) естествено се сети да осъди тъпнята на българските си редактори, които за свой резил се намесиха активно в лова на вещици.

Как изглежда Баташкото клане на днешния просветен българин? Като трагичен епизод от век на религиозен фанатизъм и халифатска тирания. Махнете тиранията, махнете фанатизма, които карат роднини и съседи да се колят - а не раздухвайте нов фанатизъм. Целта на българската гражданска държава в 21 в. е националното единство, не противопоставянето изкуствено на гражданите - порядъчни, трудови хора, не лумпени - по религиозен и етнически признак.

Как изглежда Баташкото клане по света? На времето благодарение на У. Гладстон и журналистите получило доста широка известност. Но сега някак се губи исторически пред другите кланета - 50 милиона умрели от испанския грип в рая на ПСВ, 50 милиона загинали във ВСВ, та до дреболии като арменското клане, Сталиновите чистки и Голодомора, Холокоста, Хирошима, Великата културна революция, Камбоджа, Руанда, Босна. Може би почти цялата подсахарска Африка ще измре от ХИВ до края на века.
29 Ноември 2007 06:26
Брайтмана изобщо няма понятие за какво приказва - представил си е изкланите батачани като Матросов или спартанците на Термопилите.
29 Ноември 2007 06:37
От статията и "интелектуалните" мистрии на Фичката излиза следното :
1. Вестниците не могат да изказват мнение ;
2. Вестниците не могат да публикуват мнения ;
3. Политиците не могат да изказват мнения;
4. Никой няма право на мнение по въпроса за националното си достойнство.
Интересна работа!
Че то, преди 10-ти имахме повече право на мнение. Даже Партията непрекъснато се допитваше до мнението на народа.
29 Ноември 2007 06:52
Не, отврат - казах само, че президентът (правителството, парламентът) в една цивилизована страна не дават оценки на научни проекти, не насъскват омраза, не разделят гражданите си по религиозен признак. Също и не подклаждат местнически политически страсти и не задават - с нарочни декларации и отворени писма - наклона на обикновените хора по въпроса.

Позорно е също, че и Юхновски се намеси в лова на вещици. И че редакциите на най-четените вестници (по една случайност - немска собственост) - също.

Не споделям обаче писаното от други хора, вкл. и Захари Стоянов, и сегашни комунисти, като форумеца Старшината оня ден в специална тема, че българите (всичките или повечето) страдали от душевна низост - и в частност според няколко други автори се вкопчвали в мита за "страданието" си, за да оправдаят малодушието на батачани (и българите изобщо). Сред българите има всякакви хора, както и сред всички други народи. Много зависи и от обстановката, и от личните качества ръководството.

Смятам, че истерията имаше изцяло политически (политтехнологически, както казват руснаците), а не собствено етнопсихологически, характер - тя беше една възродителна партийна машинация против ДПС, която се провали позорно.

Сега се проваля за втори път, защото се сблъсква - сефте - с преобладаващото мнение и стил на мислене в западна Европа. Така ще се научат.

Голямо е злото на възродителния процес - не само за турците, а за българите и политическата ни култура. Има да реверберира не знам още колко и ще настървява брат срещу брата и ще ни къса душите. Докато са живи Гоцевци.


29 Ноември 2007 07:00
Чичо Фичо, да знаеш кой е спонсорирал това изследване и защо? Тъй де, като търсим истината, нека да е докрай.
29 Ноември 2007 07:21
Така се почва.По малко, по малко.След 50 г.никой няма и да е чувал за Батак, но ще се водят нАучни спорове, какъв е бил цветът на брадата на Азис.
29 Ноември 2007 07:23
Чичо Фичо ,
1. Не е работа на Президент и правителство да вземат страна в научен спор. Нашите го направиха за да заработят политически актив ( същото както навремето се бутаха да прегръщат Стоичков ) . А в този случай даже се създаде изкуствено етническо напрежение - съгласен.
2. Нашата трагедия е незначителна в сравнение със световните катаклизми и огромните човешки жертви и страдания които си вървят откак свят светува - съгласен
3. Представата на българския народ за трагедията на Батак се основава ИМЕННО на умелото фалшифициране на определен визуален материал с голям емоционален заряд. - ТЕ ТОВА Е ЛЪЖА
Цялата постановка на научното изследване ( с академична отдалеченост ) се свежда до следното : какъв голям психологически ефект има визуалния материал в историческите ни представи и колко лесно е да се изманипулира всичко на картинката да изглежда истинско и по този начин да заблуди будния търсещ дух на историците и народа. ДА , ама НЕ. Защото въпросната картина има нищожен дял в ( да не кажа почти никакъв ) при формирането на научните представи за историческите събития по онова време. С две думи : каквото и да е показано на картината , вярно или не , то просто не е главното в историята на за Батак.
При огромния поток от фалшификации на историята за които са похарчени десетки милиони долари и които ни заливат от екрана да се захванеш с ефекта от една картина дето е близо до истината и при това не е оказала никакъв ефект поради туй че е слабо известна - това е политическа провокация и пиклата да не се прави на неразбираща какви ги е забъркала.
29 Ноември 2007 07:27
Изследването е на Берлинския свободен ун-т. Като знам как се финансират такива мършави хуманитарни изследвания, не вярвам да са го спонсорирали Мосад или Цереуто ли беше? Или Прайъри ъф Зайън? Може да има евентуално някакви европейски пари. Ама ние сме в ЕС, другари.

"Истината" за Батак, описана от Юджин Скайлер (от втора ръка) например, е, че селото си предало оръжието след преговори без бой, пуснало башибозука (техни съседи помаци) да се разквартирува по къщите им и след това постепенно почнало грабене, изнасилване и накрая клане, при което мъжете били посичани със саби явно без особена съпротива - което се пише и от Пиотровски при инсценировката за картината - християните клекнали и подали вратове, помаците разкрачени с ятагани и саби приели кръвожадно изражение. "Така било писано, нямало какво да се прави" - говорели лицата на всички позиращи. За сравнение - в съседна Перущица въстаниците не се предали и повечето загинали в църквата с жените и децата - чели сме за Кочо. В Копривщица - първата пушка - чорбаджиите откупили града.

След Освобождението помашкото село Тъмръш било изклано, изгорено и ограбено от християните - досега има израз "туй да не ти е Тъмръшката яма" (т.е. гювеч). Мястото сега не е населено. Такава била съдбата на много башибозушки села, особено черкезките, които не са останали. Някои изоставени черкезки села били заселени отново от български бежанци - такива във Варненско например са Осеново (Диш будак) и Самотино (Абди кьой).
29 Ноември 2007 07:32
Воци,
Става дума за раздуване на клането по користни подбуди, вкл. политически. Ето каквито сега ги виждаме.
Квалификациите ти към непознатата ти изкуствоведка и дама не приемам за джентълменски.
Историята е ясна - няма място за соул-сърчинг. България е в ЕС, ВАЦ е в Европа. Гоце, Божо, Гранитски и пр. не са в ЕС, а в СССР.
29 Ноември 2007 07:38
Батак е "мит" само в СЕГА-шно време


А писанието е немито, да оди на баня да се пере!
29 Ноември 2007 07:40
А сега мога ли да попитам и аз родниците:
Другари,
Какво точно ви харесва (ви е скъпо) в Баташкото клане? С какво се гордеете? Каква е актуалността му днес? На какви ценности ни учи?
29 Ноември 2007 07:47
Чича, язе да те питам за правът раян.........


Земи го спишувай и пъблик тоз мит в америчко - като как америчко се бута да се впише исторически като главен ослободител и борец насрещу германията по онуй време
Па тогаз имей правото да се изкажуваш и по тъдявашните митове.
Туй дето е дразнещо у тебе е дето едни и същи неща ако са в близката ти днешна околност не видиш и греди да са, пък за насам и сламки много ти се чинят.
29 Ноември 2007 07:50
Чичо Фичо , съзнателно изместваш акцента.
Според авторката на изследването там НЕ става дума за раздуване или омаловажаване а за влиянието на визуалният образ при формирането на исторически представи ПО ПРИНЦИП . И изкривяване на историческата действителност ( посоката на изкривяване не се коментира ) поради лекотата с която въпросният образ би могъл да бъде манипулиран.
За пример е взета злополучната картина вместо да бъде взет някой американски исторически блокбастър пълен с исторически лъжи и поради огромното си разпространение оказващ невероятно дезинформиращ ефект.
Резултатът от НАУЧНОТО АКАДЕМИЧНО изследване щеше да е безспорен и аз щях да го приветствам с две ръце.
Повтарям : Фактът , че за основа на изследването е взета неизвестна картина с " нисък интензитет " на експозиция силно е затруднил изследването , но за сметка на това постигна ГЛАВНАТА си цел - политическа провокация.
П.С. след като прочетох още веднъж интервюто с госпожицата , която имам честта да не познавам аз промених мнението си за нея. Тя не е пикла , а е пикле.
29 Ноември 2007 07:50
Чичо Фичо дипломат, дипломат, дипломат, министър, президент, ураааа..
Толков а умен горкия..
29 Ноември 2007 07:54
"Той беше толкова интелигентен, че всички в ротата го смятаха за идиот" - Швейк.
"Колкото по-голям интелигент, толкова по-голямо говедо" - Капитан Загнер.
29 Ноември 2007 08:14
Чичо Фичо,
"Истината" за Батак, описана от Юджин Скайлер си е негово виждане . Моите познания по материята друго сочат: Християнският Батак и помашките съседи от Тъмръш открай време спорели за една кория на баир по средата между двете села. Когато избухнало въстанието батачани се вдигнали и нападнали Тъмръш. Микровойна за територия от ерата на 19 век. Имало пушки , стрелба , жертви и от двете страни. Корията временно станала владение на Батак. Да , ама когато работата се обръща тъмръшани събрали подкрепления от други мохамедански села и водени от Барутанлията нападнали Батак за отмъщение. При това положение да се смята , че някой в Батак разчитайки на милост е пускал доброволно нападателите в къщите си е наивно.
И все пак не това е главното в спора.
Аз твърдя , че някой по-умен е подхвърлил на пиклето парите и идеята да се захване с високонаучното изследване именно върху тема , която е парлива в съвременна България. Ефектът е постигнат.
29 Ноември 2007 08:15
А бе Чичо Фичо,
Баташкото клане е символ на това, с което се е сблъскал Българския народ в един период от историята. И е паметник на това. А че убийцате са били помаци е без значение. Защото се е случило в онази държава.
А явно за тебе дали нещо е масово убийство (безнаказано), е въпрос на мащаби - вярно, срещу 1 500 000 убити арменци, в Батак жертвите са нищожни.
А всеки народ има право да интерпретира отделни моменти от историята според собствените си приоритети и не знам дали трябва да има обвинения за това.
За сравнение можеш да видиш музея на Балканската война в Одрин - дали е наша работа да коментираме паметника на Шукри паша, и начина, по който са представени българските войници там?

Редактирано от - ruff на 29/11/2007 г/ 08:20:02

29 Ноември 2007 08:31
Е, поне не си връзваме като американците жълти лентички за 10-тина селяндури, загинали от "приятелски огън" на 3000 км от "what a country".
29 Ноември 2007 08:37
Урочасаха Батак. Там ДПС спечелило изборите.
29 Ноември 2007 08:54
След 9 септември в науката нахлуват едни такива бодри, енергични селяни от типа на Гранитски, Първанов и Божидар Димитров, които налагат партийно-класовия критерий в науката с прости, разбираеми за народа думи. Сега пак става същото, но не под ръководството на отсел идеологически, а на пазарните медии. Колкото по-голяма е простотията, толкова по-голям тираж.
29 Ноември 2007 08:56
Един елементарен въпрос.
Добре, направили са си изследването. Публикували нещо.
За колко подобни изследвания сме чували, Чичо Фичо?
Хиляди и милиони такива събират прах.
Защо трябваше да харчат пари, за да ни го навират в лицето?
Правилно - неправилно, вярно - невярно. Да оставим това настрани.
Например - чорапите ми миришат. (Или не, да речем.)
Ако аз си събуя обувките в хола ти е едно.
Ако ме хванеш на улицата да ми събуваш обувките, определено ще се усъмня в добрите ти подбуди.
29 Ноември 2007 09:05
Уф, нещо са заспали тази сутрин патриотарите, пък аз очаквах ноо qko шоо във форума

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
29 Ноември 2007 09:07
Така е то. Като си неаме история -- благодарение на you know who -- всеки може да доде и да разправя каквото си иска.

В таа връзка, летото като бех у етнографскио музей (да водим туристи), в едната от залите на тавана имаше дупка къде 3 метра у диаметъро. И провесени едни канапи, едни листя "пази се", ужос. Немало кинти за ремонт. От друга страна, заведението в задната част на дворецо процъфтява.

Та, както казва колегата по-горе, правилно - неправилно, вярно - невярно. Да оставим това настрани. И да му ударим по още едно мохито в кръчмето зад дворецо.
29 Ноември 2007 09:12
Най-добре си купете и прочетете книжката. "Съзидателната" истерия на патрьотичните гоцевски и сие елементи, минира предварително всяка разумна критика срещу този пасквил. Или поне тя ще остане нечута на фона на божидардимитровското гърмене и трещене с доспехи и конски опашки. Освен това Балева лъже - не знам дали като защитен механизъм, или просто защото цялата и работа е полу-истинна, полу-лъжовна. Просто прочетете и сравнете интервюто й в петъчния "Гласове", статията й от лани, както и великото изследване. Но в държавата на съзидания и гоцета - т`ва йе положението.
29 Ноември 2007 09:17
Да добавя едно заяждане на дребно.
Авторът слага бележка под линия: инфузория - паразитен микроорганизъм.
Разгръщам речника на чуждите думи.
Едноклетъчно животно с микроскопическа големина и доста сложен строеж на тялото; живее във вода или паразитно.
Виждате ли разликата?
Отнесъл се е човекът.
Какъвто му е духът на статията - това вижда навсякъде. Паразитно - това е най-главното.
29 Ноември 2007 09:18
Не съм запознат с "научното изследване" на "пиклата", но си задавам въпроса- митът Батак ли е най-големият мит в нашата история? От него ли трябва да започнем да я поправяме? Не трябва ли да започнем най-напред от лъжите и митовете за произхода на прабългари, на славяни, за покръстването ни, за писмото ни?
Научното изследване за мита Батак ми се струва, че е една провокация отвън, която е целяла съответната реакция и съответните последствия за разделение на нацията ни. Не се правят изследвания за произхода ни, релгията и писмото ни, защото биха довели до консолидация, обединение на нацията и повод за национална гордост. Правят се такива, които допринасят за разделянето й. Напълно е възможно проектът да е финансиран от глобализаторите, които целят унищожаване на нациите.
Днес прочетох една новина, че съдружникът на Сорос се пренася в Азия и заявява, че там е бъдещето. Ето такива хора финансират подобни "научни проекти". Като насерат едно място и се местят другаде.
Жалкото е, че продажни български интелигенти изпълняват в момента ролята на помаците, клали навремето в Батак и Перущица.
29 Ноември 2007 09:21
... Парад на безродници и търговци на национална памет
Другото интересно нещо е как немските вестници Труд и 24 часа си приписаха активите и светкавичната позиция на в-к Атака и особенно на телевизия СКАТ и журналиста Валентин Касабов, благодарение на когото успяхме да видим заснето нивото и същноста на онова човешко недоразумение, наречено проф.Блумбауер.
...."митът Батак" се превърна в Гаврата Батак. И не само Батак. Цялата ни История се опитват да пренапишат бившите интернационалисти, днешни глобалисти.... срещу няколко сребърника или по-скоро срещу шепа турски лири.
Цялата гръцка история е компилация от Митология, легенди и реалности. Едва ли някоя гръцка Мартас Балевакис ще си позволи да посегне на гръцката история. По една много проста причина - в Гърция има гръцко правителство и управление и последствията за някакво немско институтче, държавата Германия, както и за самата Балевакис&Блумбауер - нямаше да бъдат никак безобидни.
Тук може. И ще може докато тази днешна България се управлява от безродни отрепки и национални предатели.
29 Ноември 2007 09:25
Като стана дума, повечето инфузории съвсем не са паразити. Инфузории са разните и му там еуглени и чехълчета, за което всички са чували в училище.
Интересно обаче защо под линията не е уточнено какво е бледа спирохета?
На бас че това е много по-лесно за обяснение, отколкото какво е мит.

Редактирано от - Oraсle на 29/11/2007 г/ 09:28:32

29 Ноември 2007 09:33
Ясен Бориславов: "Чуха се и гласове в защита на академичната свобода на интерпретация, но те поради характера на своя изказ (не достатъчно гръмогласен), както и поради естеството на аргументацията (академична, а не емоционално цветиста), се оказаха разбираеми за ограничена и затворена среда."
Аре бе, от кой? От школата на сорофчетата и хелзенския ли? Или ограничена и затворена среда на автора?
Ето тука и отговора на:
Александър Долев - "дискурсионист-дискурсолог-дискурсовед"

„Митът Батак” затъна в батака на „актуалния национално-политически дискурс 1”
Натиснете тук
29 Ноември 2007 09:38
Чичо Фичо, какво имаш предвид с израза маккартистка тъпня?За онзи Маккарти, който прецака комунистите в Америка ли става въпрос?Все си мислех, че е положителна личност за демократите.
Батак просто е нарицателно и събирателен образ на жертвоготовността на българите срещу жестоката тирания.Избрали са едно от многобройните места на които се е случвало това и са го превърнали в мит-памет.
Все ми се иска историците да се занимаят с един друг "мит" - Клането в Акдере (Бяла, Варненско).Използвайки факта, че минават руски войски, местните изгорили 2000 турци - от всякакъв пол и възраст.Вярно ли е и доколко?
29 Ноември 2007 09:42

Възпоминания От Батак
Разказ от едно дете
Натиснете тук
29 Ноември 2007 09:44
Авторът е прав. В едно гражданско общество свободата на словото предполага защитаване или оборване на една теза с аргументи, а не кръстоносни походи срещу всеки, дръзнал да каже нещо различно от общоприетото или да изрази по някакъв начин съмнение в точното отразване на един или друг исторически факт. Нашите т.нар. "интелектуалци", гравитиращи около Гоце използват същите мракобесни методи, каквито използваха срещу Солженицин и поета Петър Манолов, например. И тогава и сега бяха и са убедени в безспорната си правота.
Извинявайте, но това е средновековие!
Тук не визирам само конкретната ситуация. Това е тревожен сигнал, че нашенският самопровъзгласил се "културен и научен елит" знае как да се саморазправи с инакомислещите. Нищо ново не е научено и нищо старо не е забравено. Дори и заплахите за физическа саморазправа.
29 Ноември 2007 09:47
Копие на Daily Telegraph, 20.Септември 1876г.
Натиснете тук
29 Ноември 2007 09:54
"Убийството на кмета Керелов е описано в разказ на очевидец - съпругата на сина му - Босилка:
Трендафил Керелов

......„Моят свекър отиде да посрещне башибозуците, когато селото беше заобиколено, и се срещна с Ахмед ага, който каза, че иска да се събере оръжието от селяните. Трендафил отиде и го събра. След като то беше предадено, стреляха по него с пищов и куршумът му одраска окото. Тогава чух Ахмед ага да заповядва със собствените си уста Трендафил да бъде набит на кол и опечен. Думите, които използва, бяха „Shishak aor“, което на турски означава да се набие на шиш като парчетата месо, наречени „кебап“. След това взеха от него всичките му пари, съблякоха му дрехите, извадиха му очите и зъбите и го набиха на кола бавно, докато той излезе през устата му. След това те го опекоха на огъня още жив. Той живя половин час в продължение на ужасната сцена. По това време бях съвсем близо до Ахмед ага. Освен мене тук се намираха няколко български жени. Ние бяхме обкръжени от башибозуци, които ни ограждаха от всички страни, и бяхме принудени да гледаме какво става с Трендафил.“..........
Натиснете тук
29 Ноември 2007 09:54
Крюелке, като си толкова "отворена" и специалист по гражданските общества - що не вземеш да спретнеш една студия "митът холокоста"?
... Колкото до СС Гоце и Боко Тиквата - ТЕ се криха като плъхове докато Сидеров и Касабов от тлв СКАТ реагираха на тази гавра с БГ памет.
Днес СС Гоце и Боко Тиквата се опитват да се представят, като първи защитници на националната ни памет... ти па от къде да знаеш що е това национална памет, како Крюелке
29 Ноември 2007 10:05
Братя!
В момента са ни пратили да търсим под вола теле. Истината е мого по-проста и за илюстрация ще ви дам една кратка народна приказка.
Един селянин орал, орал, пък накрая седнал до нивата да похапне. Хляб и сирене.
Минал един циганин.
- Чорбаджи, даваш мене малко хлебец?
Дал му.
- Чорбаджи, даваш мене малко сиренце с хлебеца?
Дал му.
Наял се циганинът.
- Чорбаджи, даваш мене един цигар?
Дал му.
Циганинът изпушил цигарата, позамислил се и рекъл:
- Чорбаджи, даваш мене един дуп?
НЕ Е ВАЖЕН БАТАК.
ВАЖЕН Е ДУПЪТ.
Пробват ни - докъде?
29 Ноември 2007 10:11
Чичо Фичо, Пиша за да отговоря на въпроса Ви: какво означават за мен събитията в Батак от 1876 година.
Вероятно не знаете, но Българската Старостилна Православна Църква канонизира жертвите на клането и ги причисли към светите мъченици за вярата. Паметта им се празнува на 17 май (4 май стар стил). Канонизирането им, според практиката на Светата Православна Църква, се базира на детайлни проучвания на събитията, в което (не се съмнявайте) нямат участие приближените до Първанов историци и интелектуалци, оценката Ви, за които споделям.
Прилагам на Вниманието Ви препратка към допълнително четиво по темата, в случай, че Ви интересува Натиснете тук
С поздрав:
29 Ноември 2007 10:13
Чиче!
Виж горното, наистина.
Църквата е безкрайно внимателна по такива въпроси.
Ами сега?
29 Ноември 2007 10:17
Чичо се кланя на друг бог....
..сигурно вече пише некое "изследване" озаглавено - "митът за насилственото потурчване на българите"
29 Ноември 2007 10:22
В мотивите на изследването "Митът Батак" се развива тезата, че този мит, пресилените описания на Захари Стоянов и други автори създават и поддържат омразата на българите към мюсюлманите днес. С това твърдение авторите очевидно обвързват своето научно изследване със злободневен политически контекст. Нещо повече- в целите на проекта е отбелязано, че изследването е призвано да подобри отношенията между тези групи хора както в страната, така и на трансгранично равнище. Естествено, предизвиканата реакция сред българите беше политическа и тя показва, че те все още не са готови да заобичат мюсюлманите, което дълбоко разстройва авторите, ЕС и Чичо Фичо. Впрочем пресилените български реакции не са изненада и се дължат на това, че изследването провокира емоции в ситуация, в която една турска етническа партия управлява България днес.
В по общ план това изследване е част от цяла поредица провокации с политически контекст, част от които бяха идеята за турски паметник на Шипка, свалянето от учебниците на "Аз съм българче", премахването на памфлетите на Ботев от изпитния материал в университетите, идеята за паметник на Сюлейман, репликата че сме нация от изроди, искането за втори официален език турски, за българо турска федерация, идеята турски самолети да охраняват българското въздушно пространство и....Мисля че и други могат да допълнят списъка нататък. Ето защо аз не бих нарекъл изследването научно, а неумел опит да се използва теоретична постановка с политическа цел.
29 Ноември 2007 10:41
Чак да мразим мюсюлманите - надали.Обаче фактът , че Турция не си спазва договорите и не плаща тракийските имоти дразни.Дразни и фактът, че турското БКП (ДПС) бута бизнес на Турция за сметка на български фирми.Само Костов натика в ъгъла турските комуняги.
29 Ноември 2007 10:42
Нямам много време сега, но просто се набива в очи как една разумна и балансирана теза може еднакво да раздразни талибаните от двете воюващи страни.
Чичо Фичо, за съжаление напускаш почвата на безпристрастен любител на българската история и почваш да се асоциираш с оня образ и крилатата фраза "пази Боже сляпо да прогледа", сори.
А Атака също ясно показва как всяка разумна патриотична позиция може да се опошли и опорочи.
Моето лично мнение, неколкократно съм го казвал, атакуването на исторически митове не е само академично, а по-скоро политическо занимание. Младата изследователка е също далеч от научната безпристрастност. Политическата страна на скандала очевидно ще се развива и възможно най-лошата защита на българската ни кауза е с това да се заеме Атака. Президентът също така трябва да остане настрани от скандала, това беше грешка.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД