Често пътувам в страната. Към Благоевград, към Враца и Козлодуй... Знам всяка явка на катаджиите, всяка хранилка. Знам колко патрулки може да се появят по пътя и слушам новините - може пък Румен Петков да се е вдъхновил за някоя нова акция и да трябва да внимавам малко повечко.
Ако пътуваш към Враца, местата са ясни. Ако не е разклонът след излизане от магистралата към Ботевград, ще е малко преди Скравена. Има патрулка около Люти дол - около ханчето или при самото село, после на КПП-то преди Мездра или след това. Понякога са ме глобявали неправилно, понякога - правилно, а понякога са ми прощавали великодушно. Но е факт, че макар и много предвидими, все пак униформените могат да те изненадат и затова си нащрек. Както е факт и че когато подминеш патрулката, по традиция натискаш газта и така често стават бели. Няма значение, че
опасните места по тези трасета са също толкова популярни,
колкото хранилките на катаджиите. Аз мога да разкажа от първо лице историята на повечето от паметниците, които стърчат покрай пътя - изгорелите момчета от Добролево, покрай чиято димяща кола минах, безумеца, който тръгна да изпреварва два тира край Мездра и се заби челно в насрещна кола, и още, и още... Като мен вероятно са мнозина. Но от това желанието ни да предизвикваме съдбата сякаш не намалява.
Все пак оня ден КАТ отчете рекорд в събраните глоби и спад в цифрата на загиналите. Парите, които са взели от шофьори, са над 20 млн., а броячът на убитите по пътищата е отчел 37 души по-малко. От МВР дори са си поставили за цел до няколко години ранените да не прескачат цифрата от 6597, а загиналите - не повече от 700.
Хм... не бих искал да съм на мястото на номер 6597. Всъщност едва ли има човек, който да иска да бъде в тази статистика - лично или чрез свои близки, защото няма абсолютно никакво значение дали си номер 1 или 6597 - просто си жертва. Да, трябва да сме реалисти - едва ли ще има година, в която да няма тежки катастрофи. Точно този реализъм обаче трябва да ни накара да оценим ситуацията честно и безмилостно жестоко.
Ако разгледаме цифрите от гледна точка на националната сигурност и просперитета на държавата, можем да изчислим, че примерно за 10 години един областен град изчезва - повече от 10 000 души са убити и близо 70 000 души ранени. Стряскащо. Причините за тази зла статистика са ясни - това е манталитетът на шофьорите: да карат неразумно, да пресичат на червено, да спестяват от ремонти, да се правят на пилоти, да пият и да сядат зад волана...
На тази закостеняла ситуация й трябва здрав шамар,
който може да се удари само чрез държавна политика. На война като на война! Реализмът не е повод да се примиряваме с тази статистика.
Ако държавата иска да победи в тази битка, ако иска да спаси жертва номер 6597, то трябва да направи няколко неща. Първо, открито да влезе в истинска война с манталитета на шофьорите. А това може да стане с мощни инвестиции в хора, обучение, техника. Само така ще накара всеки бабаит да се страхува, че от всеки ъгъл може да излезе полицай и да го одере жив... (финансово имам предвид). Защото в момента МВР е в капана на рутината. Всички знаят по кое трасе колко полицаи къде има. Дори да има акции всеки месец, то тази рутина няма как да се промени, защото системата остава една и съща - патрулки, засади, стоянки, хранилки... Минаваш покрай полицая и си същото неразумно говедо.
Ако аз не знам колко са патрулките по пътя, дали ако профуча покрай едната, на следващия завой няма да налетя на друга, бих ли си позволил стрелката на километража да чисти таблото до цифрата 160? Ако на всяко опасно място има униформени, които да контролират и подпомагат шофьорите, дали биха ставали поредица от катастрофи? Ако полицаите не знаят дали няма внезапно да попаднат на проверка от съседно управление, дали биха си позволили да вземат рушвети или просто да си мързелуват в канавката? Едва ли.
Така стигаме до втората идея. Чудесно е, че най-накрая униформените са започнали да събират глоби и че в хазната са влезли около 20 млн. лева. Но това няма да промени ситуацията по пътищата, за мен тази новина показва единствено, че глобите са излезли на светло. Ако в правителството, парламента и президентството са единодушни, че ще се води война срещу безумието, то трябва да си стиснат ръцете и да приемат решение
събраните глоби да отиват на фронта
Ако парите, които се събират от глоби, се инвестират в отварянето на нови работни места и повече обучение и техника, то шансът на МВР да свали брояча на премазани под 6597 се увеличава значително. А сега има и достатъчно хора, които бързо могат да влязат в униформа и в час. Все пак нали съкращаваме армията значително?
Глобите вършат работа, защото никой не обича да му бъркат в джоба. Практиката показва, че само материалните загуби карат българите да се съобразяват със закона. Парите обаче не трябва да бъдат събирани от полицаи. Банкнотите са като онова бижу от "Властелинът на пръстените" - докоснеш ли ги, и дяволското огънче се появява в погледа. Десет полицаи няма да се изкушат, но единадесетият ще се полакоми, а появи ли се корупция, войната е загубена.
Много по-просто е да се принуждават шофьорите да плащат бързо чисто административно. Ето ти фиша, ето ти и банковата сметка. Ако платиш до един ден, глобата е една, ако закъснееш 24 часа, парите се удвояват, ако просрочиш с една седмица - се утрояват. На война като на война - без милост. Жертва номер 6597 си струва да бъде спасена... Както и всички останали.
|
|