Тая държава окончателно започнах да не я разбирам! Ето - водещата новина на "Сега" от вчера. "11 дни след като Европейската комисия спря парите за пътища за България заради корупционните скандали във фонд "Републиканска пътна инфраструктура", шефът му Веселин Георгиев подаде оставка. Тя бе веднага разписана от премиера Сергей Станишев, който обаче не пропусна да похвали работата му. Управляващите специално уточниха, че отстраняването на Георгиев няма връзка с проверката дали пътният фонд е сключил в противоречие с морала и закона договори за 120 млн. лева с фирма "Биндер", в която неговият брат е директор."
Ако правилно съм разбрал, ситуацията е долу-горе следната - човекът работи перфектно, всички казват, че не е нарушил закона и няма конфликт на интереси... и хоп. Уволнен! (Самонапуснал, де.) Защо бе, хора? Защо?
Естествено, на всички ни е ясно за какво става въпрос. Става въпрос за пари. Много пари и много съмнения за източване на фондове към "приятелски фирми". Една прекрасна система, която функционира безотказно - политици, бизнес, подземен свят. Има три неща, с които държавата към този момент не може да се справи: борбата с организираната престъпност, ограничаването на корупцията и отстояването на някакъв морал. И случаят с Веселин Георгиев е красноречива илюстрация за това. Затова, каквото и да ни говорят, отстраняването на Веселин Георгиев е блюдо от трапезата "Да нахраним еврокомисарите!".
Да им подхвърлим нещо, за да млъкнат
и да си затворят очите. Погледнете само хронологията. Има проблеми с почистването на снега по време на големите зимни бури. После се оказва, че двамата братя на пътния шеф управляват фирми, които печелят търг след търг от фонд "Републиканска пътна инфраструктура". Накрая двама висши чиновници от същото ведомство са хванати с подкуп.
От Брюксел започват да гледат накриво, още повече че предстои изпитна сесия за България. Защитните механизми се включват, ЕК изръмжава и веднага гръмват два бушона - арестуват в една съмнителна като детайли акция висши чиновници от пътния фонд. Онези от Европа обаче не се вързаха на номера. Спряха временно изплащането на парите за инфраструктура заради очевидния конфликт на интереси и съмнения, че с парите се злоупотребява. И защитаваният до този момент Веселин Георгиев сам подаде оставка. Министърът на евроинтеграцията Гергана Грънчарова заяви, че "ЕК ще оцени положително освобождаването на пътния шеф". С което в прав текст призна, че уволнението му е чиста проба курбан.
И тук идва моментът за моралните норми. Цялата риторика на нашите политици ни кара да мислим, че за тях
моралът няма място в политиката и бизнеса
Пример - премиерът Сергей Станишев заяви по повод уволнението на Веселин Георгиев, че конфликтът на интереси е "неясна и деликатна материя, която е по-скоро морално, отколкото законово обоснована". Друг пример - вътрешният министър Румен Петков обяви след среща с Франко Фратини в Брюксел, че очаква ЕК отново да започне да плаща инфраструктурни проекти, защото случаят с корумпираните висши чиновници "няма по никакъв начин допир с европейски средства". Наложи се Брюксел да обяснява, че разхищението на български пари е също толкова порочно, колкото прахосването на европейски.
Да, конфликтът на интереси е деликатна материя. Но неслучайно българският народ я е нарекъл с нетолкова деликатна дума - "шуробаджанащина". Нарекъл я така, защото подобна свързаност не води до нищо добро. Когато става дума за много пари, независимо дали са български или европейски, един подобен конфликт на интереси създава предпоставки за източване, за корупция. И фактът, че политиците се правят, че не разбират това, може да се нарече само с една дума - наглост.
Наглостта, впрочем, също може да мине в категорията на абстрактните понятия като "морал" и "етика". Тя обаче може лесно да се опредмети - в случая чрез отвратителното състояние на инфраструктурата, в която са налети милиони евро, и високия стандарт на висшите чиновници, живеещи официално от едната заплата. Затова силно се надявам, че ЕК няма да се върже на номера - "няма човек, няма проблем", който българската страна се опитва да й пробута. И докрай ще настоява за изясняване на всички детайли по скандалите във фонд "Републиканска пътна инфраструктура". Аз лично охотно се присъединявам към призива: "Нахранете еврокомисарите! С факти!"
|
|