:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,704,724
Активни 385
Страници 15,654
За един ден 1,302,066

Мутриархат

В образованото гражданско общество Великата Мутра Майка ще сияе в комична светлина
Ясен Бориславов
Един ден историята на демократичния преход ще бъде внимателно написана и подвързана в томче. За да бъде тя изчерпателна, в нея ще трябва да има поне една глава, посветена на мутрогенезата и мутризацията като важни социокултурни характеристики на периода. Този текст е опит да се предложи проект за такова изследване.
Стандартният исторически подход би очертал феномена "мутри" на базата на изобилните писмени източници - вестници, архиви, явни и секретни доклади, спомени и т.н. Тази реконструкция ще опише явлението в неговите социално-икономически, политически и етико-естетически параметри, ще съживи паметни събития и образи като Стефан Мирославов - Крушата, братя Васил и Георги Илиеви, Илия Павлов и т.н. Анализът на емпиричния материал вероятно ще открие интересни зависимости между спортисти, криминални контингенти и служби за сигурност, ще се промъкнат нишки към партийни централи, възможно е да се открият и данни, представящи някой партиен лидер или о.з. генерал като тайнствен мутриарх. Така картината на мутризацията ще става все по-ясна, но самото явление ще остане необяснено. Следствието ще изглежда като причина. Затова тази линия на изследването засега ще я оставим да виси като един конец на ръкав, който по-нататък ще зашием към дрехата.
Основният въпрос, на който едно изследване върху мутрогенезата трябва да отговори, е защо българското посттоталитарно общество, изправено пред перспективата да се преформатира в гражданска общност с хоризонтална структура и демократични публични институции, позволи да бъде пренаредено в нов йерархичен ред. Защо, след като възторжено прегърна свободата, то отново се раздели на роби и господари, жертви и герои и защо позволи зад фасадата на гражданските институции да се настанят тайнствени общности, официализирани в публичната реч като "сенчести групировки"? По-просто казано,

защо другите държави си имат мафия, а у нас мафията си има държава

според крилатата фраза на Христо Калчев.
Отговорът на тези въпроси предполага холистичен, т.е. цялостен и разширен във времето и пространството подход, какъвто е методът на културната антропология. Това означава да се надникне в история, литература, фолклор, образование, идеология, език и пр.
Общоприетото антропологическо разбиране за културата като система от идеи, чувства и стратегии за оцеляване, предавани от поколение на поколение, позволява изследването на културата "мутра" да бъде разделено на две части. В първата част тя трябва да бъде ясно дефинирана. Това означава мутрите да бъдат описани в тяхната човешка ситуация - биологични особености, облекло, накити, бит, ценностни ориентации, убеждения, погребални ритуали и т.н. Втората част трябва да провери по достатъчно надеждни начини кои елементи от структурата на културата "мутра" са предавани от поколение на поколение и как това е ставало. Важно е изследователят да се придържа към принципа на релативизма, т.е. да разграничава собствената култура от изследваната култура. Това ще го избави от прибързани и погрешни изводи.
Преди да продължим, нека уточним, че културата "мутра" има значително сугестивно въздействие върху българското общество. Тя не е маргинална, а по-скоро престижна и това ясно личи в

мутреенето като тип поведение

сред хора, които не са автентични мутри. Нейните символи (джипове и мерцедеси с едноцифрени или симетрични номера, масивни накити, охраната като аксесоар и т.н.) се свързват с образа на успеха. Нека добавим и вече утвърдената представа за красивата млада българка като мутреса, както и наложеното в медиите усещане, че подиумите на красотата тръгват от или водят към обиталища на културата "мутра". Иначе казано, тя е достатъчно значима и заслужава изследователско внимание.
Тъй като на въпроса "Що е мутра?" в битов и визуален аспект отговорите са ясни, тук няма да се спираме на това. Ще се ограничим до едно експлицитно очертаване на основните характеристики на този социокултурен типаж - сила, богатство, екстериториалност, упражняване на реална, макар и несанкционирана от публични норми власт. Негова основна структуроналагаща ценност е разбирането за насилието като източник на свободата и богатството. Това убеждение сплотява мутренските групировки - полуконспиративни йерархични структури със строги вътрешни правила и силен рефлекс за солидарност.
Пристъпваме към втората част, която трябва да провери

как функционира триадата "свобода-богатство-насилие"

в дълбокия хоризонт на българската култура и дали е възможно някои модели да са предавани от поколение на поколение. Да започнем от свободата. Тази дума няма как да не събужда в съзнанието на всеки българин дълга редица от романтични исторически, фолклорни и литературни образи като хан Крум, цар Симеон, Крали Марко, Индже войвода, Шибил, Хаджи Димитър и т.н., изброявянето е излишно, защото логиката е ясна. Това е образ на свободата, която по думите на Дон Кихот, стои на върха на бойното копие, а в българската версия тя не ще Екзарх, а иска Караджата.
Но има и друго, по-модерно разбиране за свободата като живот в рамките на общоприемливи регламенти, гарантиран от публични институции. В този случай източник на свободата не е бойното копие, а знанието и критическата способност на обществото. Тази свобода иска Екзарх. Изследването трябва да провери кое от двете разбирания за свободата по-интензивно е вграждано в съзнанието на поколенията чрез идеология, литература, изкуство, учебни програми. След като данните се сравнят, изследователят вероятно ще се окаже изправен пред въпроса дали, свързвайки свободата главно със смелостта, дързостта, юначеството и като цяло с героичното и подвига, българската култура не е свързала тази ценност по неочакван начин и с насилието. И дали този образ на свободата не се е оказал и мутрогенериращ фактор?
По същия начин трябва да се изследва и образът на богатството. Кой е неговият най-интензивно вграждан в съзнанието източник - рационално организираният труд, някакво провиденциално събитие (тук известната студия на Иван Хаджийски за иманярството може да помогне), или пък някаква афера, гешефт, удар, т.е. прикрито или явно насилие над хора и норми? Да се потърси образът на предприемача в българската култура - как изглежда, колко интензивно присъства? Ако се окаже, че го няма или присъства главно като "чорбаджия изедник", да се обясни защо е така и дали това не е още един мутрогенериращ фактор. Важно е също да се види кое по-често е възприемано като източник на добродетели - бедността или богатството. Ако се окаже, че българската култура не е изградила достатъчно въздействащи образи, съвместяващи богатство и достойнство, дали трябва да изглежда странно, че съвременните

обществени богатства се оказват обсебени от асоциални групи

По-нататък трябва да се изследва интензивността на вграждане на някои патриархални ценности и норми, както и степента на тяхната актуалност в съвременното българско общество. В кого вярват повече българите - в своите роднини, земляци и приятели или в институциите? Кой е по-надеждният източник на сигурност и закрила? Отговорите могат да се вземат от наскоро публикуваното Европейско социално изследване, според което у нас доверието в политиците е 1.8, в парламента - 2.2, а в съдебната система - 2.4 по десетобална скала и на практика е най-ниското в Европа. Освен това може да се провери колко често в учебниците от минали десетилетия се срещат думи като колектив, колективизация, колективизъм, колективност, интерпретирани като висока нравствена ценност, но не и като възможност за отклоняване от лична отговорност. (Важно е да се прави разлика между колектив и екип. В екип се работи, а в колектив се живее.) На базата на резултатите би следвало да се помисли дали милата и носталгично жалена в българската литература монолитна патриархалност, преродена в ценностната норма на колективната сплотеност, не се е оказала още един мутрогенериращ фактор. Патриархалността е характерна черта на мафията изобщо. Неслучайно клановете често се наричат фамилии.
Изследването може да продължи и в други посоки. Да речем,

защо вицовете за полицаи бяха перифразирани във вицове за мутри?

Не е ли това акт на припознаването им като реална власт в общественото съзнание? Представата за смеха като нещо по условие деградиращо е измамлива. Той може и да легитимира. Вицовете за Тодор Живков бяха в изобилие, но те не деградираха неговата власт, а по-скоро я легитимираха.
Заради особено важната роля на интелигенцията при изграждането на общественото съзнание се налага изследването да отдели специално внимание и на образа на българския интелектуалец. През Възраждането той е преди всичко създател и бранител на културния интегритет и това е разбираемо. За да се възроди българското през XIX в., то е трябвало в някаква степен да се "самоизмисли" в героично-романтична светлина, което е направено от възрожденската интелигенция. Но ролята на интелектуалеца в модерното общество е по-различна - чрез него обществото се самоописва и саморазбира, а не се самоизмисля. В българската култура през целия XX век интелектуалецът присъства в двете роли и изследването трябва да провери в коя от тях присъствието му е по-интензивно. За да е по-ясно, ще добавим, че при талант и усърдие в първата роля той става "титан на словото", а ако прояви последователност във втората роля, рискува да се окаже "гнил интелигент". Ако се установи, че през XX век, а и днес, "титаните" са много повече от "гнилите", това може да обясни и защо българското общество по-често и по-лесно се самоизмисля и значително по-трудно се самоописва и саморазбира. Знам, че това изследване е трудно, затова и само давам идеята, но сам не бих се заел да го правя.
Така, белейки като глава лук люспа след люспа дълбинните структури на българската душевност, изследователят с изненада може да установи, че в сърцевината й, скрит зад добродетелите на героичното, патриархалната сплотеност, бедността и пиететната обич към "народа", се крие един неразрушен от модерността мит, който за удобство тук ще наречем Великата Мутра Майка.
Сега вече можем да се върнем към изоставения ръкав и да го пришием към дрехата. В сиянието на

структуроналагащия мит за Великата Мутра Майка

изглежда по-лесно да се разберат механизмите на мутрогенезата и мащабът на мутризационните обществени трансформации. По-ясно става защо културата "мутра" има всепроникващо влияние не само в бизнеса, но и в съда, прокуратурата, правителството, парламента, а нейни перфидни мутации могат да се открият дори и в академични и интелектуални среди. По-лесно е да се разбере защо изборите за публични органи на властта се превръщат в публично купуване на гласове, както и гротескно-карнавалният характер на борбата с организираната престъпност изглежда по-разбираем. В светлината на устойчиво вградената в българското съзнание патриархалност изглежда по-лесно да се разбере и защо шумни обществени скандали като "Григоров - Филчев", "Овчаров - Александров - Пеевски", аферата "Куйович" и много други приличат на семейни кавги и по правило остават без сериозни (или никакви) институционални последици.
По-нататък изследването може да резюмира по-ярките примери на ирационално поведение на високо държавно равнище. Прегледът, естествено, трябва да започне от дупката в Царичина (тя е символ на ранния преход, както потъването на "Титаник" символизира края на Belle epoque) и би могъл да завърши с актуални събития като държавната намеса в голф индустрията.
Следвайки принципа на релативизма, изследването би трябвало да анализира и негативните нагласи към културата "мутра" в българското общество, изразени в реплики като "тъпи мутри" и "мръсни мутри". Логично би било да се обясни, че думи като "тъпи" и "мръсни" в случая изразяват неразбиране на субкултурата "мутра", а това означава и затруднено разбиране на собствената култура. Тук изследователят може да вмъкне разкази за джентълменството на Поли Пантев, аристократизма на Иво Карамански и добрия вкус на Иван Тодоров Доктора.
Дали културата "мутра" ще бъде асимилирана от нормите на гражданското общество, или ще успее да ги приспособи към своите разбирания и ценностни нагласи, е актуален въпрос без ясен отговор засега. Изследователят би могъл да направи прогноза, с която и да завърши изследването.
За да тръгне едно общество по пътя на рационалността, то трябва първо да го открие. Трябва логосът да се освободи от мита, както очите на слепеца от пердето. В едно рационализирано общество мутрите може и да не изчезнат напълно, но те стават негодни за употреба, както Сервантес с "Дон Кихот" по думите на Унамуно не е унищожил рицарския роман, но го е направил негоден за употреба. В образованото гражданско общество Великата Мутра Майка сияе в комична светлина.
Далеч съм от мисълта, че модерната българска култура е парадигмално настроена на мутрогенерираща вълна. Това изследване показва само един ракурс, за да се види как отделни части от една култура по неочакван начин могат да влияят върху други нейни части. Историята на прехода има и по-оптимистични ракурси, би могло да се проучат анклавите на нормалността в българския преход, които не са никак малко, но това е тема за друго изследване.
Нека завършим този проект с един поучителен фройдистки виц.
Млада жена сънува, че я гони огромен орангутан. Тя бяга, а орангутанът по петите й, и така дълго време. Накрая жената стигнала до една пропаст и ни напред, ни назад. Отчаяна, тя се обърнала към маймуната и извикала:
-Ами сега?
-Не знам госпожо, вие ме сънувате.
 Синове на Великата Мутра Майка
56
23319
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
56
 Видими 
23 Февруари 2008 01:28
даже фройдисткият виц накрая не е фройдистки...
23 Февруари 2008 01:31
Мутрата започва там където изчезва държавата. Колкото повече държавност, толкова по малко мутри, а при супер държавност (тоталитарен режим на някоя еврейска идеология-религия) има само една мутра - държавният глава.
23 Февруари 2008 01:48
ъхъ. така при през. путин нема мутри, а само полонисти с висше образувание...
23 Февруари 2008 02:59
Аз пък ще се разгранича от съфорумците досега и ще кажа : Браво, Ясене за две неща. Първо за интересна тема и второ за нагледен пример, защо "интелигенцията" ни не намира отзвук сред народа ни. Изказа доста ме измъчи въпреки че темата ми беше много интересна, както и призмата през която се гледаше.
По темата: не е задължително да намерим някаква присъща за нас българите черта с която да обясним "романтизирането" на криминалния контигент. Колкото е присъща мафията към американското или италианско о-во, толкова е и на всякъде другаде. Тъжният коментар в нашия случай беше цинизма на управляващите да използват този контигент за всяване на ужас в о-вото и създаване на недоверие към държавата като уред за постигане на общи цели. Цинизма и омразата им към този народ, омраза която им позволява да използват това средство за постигане на целите си може да ни послужи за калейдоскоп да надникнем в душите на управляващия елит, а не на народа български.
23 Февруари 2008 03:18
Половината от едновремешнио мутренски елит е преминала през опити да пробият в Канада. Да не изброявам имена- известни са на всички.
Неприятната за тях изненада е как перфектно смазаната англосаксонска съдебна машина без много шум за отрицателно време им завира главите в г.зовете.
И айде обратно за райската кочина да си вършат зулумите безнаказано.
23 Февруари 2008 04:12
Воци, статията на този журналист обаче е недостойно слаба за вестник с претенциите на "Сега". Попара.
23 Февруари 2008 05:39
Всъщност, резервисте Редник Юг, мисля, че това е страхотна пародия. И на традиционното за постмодерна писане, и на хуманитаристиката поне в няколко области, и на пародията на социален, и политически живот тук и сега, и на специфично българската "архетипистика" (ако те кефи повече - "Юнгистика", и на БД патриотизма, който вече се е превърнал в литературно-историко-политически жанр. Не е изключение. Навремето един комичен кандидат президент (явно другаде му е била силата) - И. Маразов, беше "изтуинпийксил" по сходен начин политиката в България. Да се търсят в текста анализи на реални социални процеси и адекватността на тези анализи, не е сериозно. Но ти явно правиш наука някъде, където тя наистина се прави, а не тук, където и науката, както и всичко останало, се превръща в пародия на самата себе си, и освен това се сътворява на достъпен за сътворителя й език. А авторът на статията безспорно е талантлив човек. П. С. Ако ти мислех злото, щях да ти пожелая пет до десет години в някоя "уманитарна" катедра в малък провинциален университет - тук и сега.
23 Февруари 2008 05:42
Но, разбира се, всеки ще прочете в татията това, което иска да прочете, и ще намери потвърждение или отрицание на собствените си тези - не нещо друго. Напоследък всички са "малко-нещо" като хипнотизирани от собствената си риторика.
23 Февруари 2008 05:47
А статията верно май е пародия. Обаче...Сега имат една приятна рубрика - "После", където дори Димитри Иванов понякога прасва по нещо, защо не са я пуснали там?

Редактирано от - Rednik South O.Z. на 23/2/2008 г/ 05:57:44

23 Февруари 2008 06:26
Ами... Вероятно защото цялата ни действителност се е превърнала в едно голямо "после".... Ако всичко е пародия, то как трябва да изглежда един анализ на пародията? И къде му е мястото - при анализите или при пародиите?
....................
Замислял ли си се някога за връзката между структурата на политическото говорене и структурата на вица?
23 Февруари 2008 06:50
Само за второто.
23 Февруари 2008 07:44
Я, па тоя, "историята на демократичния преход".!? Е па нема токова нещо ""демократичен преход".
23 Февруари 2008 09:43
Поздравления за автора!
Отдавна по страниците на в.Сега не се е появявало нещо толкова добро.
За съжаление отдавна масовата аудитория така се е профанизирала, че няма как да оцени интелигентността и дълбочината на това есе.

Редактирано от - Erinia на 23/2/2008 г/ 09:46:35

23 Февруари 2008 10:19
И от мен

ПП Вярно е, че такива текстове не се радват на много мнения. Като стигнем до вглеждане в себе си - или "гнил интелигент", или - "трябва да се дават вредни за прочитането им".
23 Февруари 2008 10:26
Калинке, включи се в дискусията за сап-а на първа страница, че там гнилите интелигенти съвсем я оплетоха. Моля те! Никакви ги няма в рефлексиите!
23 Февруари 2008 10:28
Да-а...
Какво е статията?
Според мен - резюме на нАучен труд, вероятно дисертация...
Такова странно набъркване на културология, етнография, философия, история, икономика, литература и литературознание от ранната ни история през Средновековието и Възраждането, та до наши дни, смесване на историческо-реалистичното или полуреалистичното в някакъв псевдонаучен опит за доказване на нещо, което не се нуждае от доказване, използването на известни имена от нашата и световна историята и литература (от цар Крум през Сервантес и Ботев до Бахтин и Булгаков ( "гротескно-карнавалният характер", и всичко това за... за припознаването на някаква предопределеност на настоящата политическа реалност - та всичко това ми дава основание за горното предположение... Авторът сякаш се стреми да ни покаже не толкова някакава конкретика или задълбоченост на изследването си (то такава (и конкретика и задълбоченост) определено липсва), а предимно се опитва да ни внуши висотата на своята ерудираност ( няма да задълбочавам и да кажа елитарност) чрез "свободното" боравене с множество чуждици (за по "простите" - термини от няколко области на науките) и същевременно чрез "усложнения" си и "високонаучен" изказ ни "разказва" своята визия за настоящето - т.е. какво се вижда от висотата на Кулата му - та Той наблюдава (неясно остава с микроскоп или телескоп) какво става в обществото ни и единствен Той е призван да ни открие тайните на окаяното ни битие в светлина на последните Му прозрения отвъд хоризонта на историята...
23 Февруари 2008 10:34
Дъртанян,
Де да беше пародия -
Почти съм сигурен, че е резюме...
Поредният научен труд в стил Мирча Кришан...
Той поне ни разсмиваше и това беше целта му...
23 Февруари 2008 10:52
Добро утро :-)
Предлагам на г-н Бориславов тутакси (още в понеделник сутринта) да си защити авторското право върху идеята, че току-виж някой му го краднал и натрупал луди кинти.
Много оригинален поглед и.... току-виж се оказал единственият верен.
Макар това да е само идеен проект, смея да направя един коментар:
Намирам израза Великата Мутра Майка за леко неточен предвид на женския му род, който се явява в конфликт с исторически сложилата ни се национална патриархална култура, където доминацията е, логично на името, запазена за мъжкия пол. В тази връзка предлагам на бъдещите изследователи да търсят формулировки на прототипа, указващ, че носителят му е от мъжки пол. Може би Великата Прото Мутра, Пра Мутра, Архи Мутра и т.н., където мъжкият пол на обекта се подразбира, но във всички случаи при категорично избягване на всякакви алюзии с женския такъв. Обръщам внимание и върху следния парадокс: че ако и думата "мутра" да е граматически в женски род, то казвайки "мутра" никой не визуализира образа като жена. Възможно е и това да бъде включено в изследването и дори да бъде развито като отделно изследване със сексуално-лингвистичен уклон.
*
Използвам отворения прозорец, за да кажа на г-н Бориславов, ако случайно чете тук, че съм голяма почитателка на съботно-неделната му колонка за плодовете, зеленчуците и рецептите всякакви Желая му да е все така забавен, оригинален и четивен

Редактирано от - Eleanor Rigby на 23/2/2008 г/ 10:55:04

23 Февруари 2008 11:09
Пародия е, приятелю... Другото попада в сферата на интелектуалната невъзможност; някъде на границата между неизмеримите бездни на шизофренията и безразмерното пространство на дебилността... Нямакак да е това, което мислиш... И според мен е добра, многопластова пародия. Браво на автора.
23 Февруари 2008 11:11
редник, вземи изясни, какво е "задълбочено" и "конкретно", за да ни просветне какво точно ти липсва в текста на Я.Бориславов.
23 Февруари 2008 11:17
Любима песничко на Бийтълс, според мен авторът просто търси архетипното родство между виденията на един Леонардо да Винчи, например (и не само него) и интелектуалнитя елит на нацията ни - мутрите, и го намира в обожествяването на великото женско начало, на извечната богиня-майка; на Ищар и Венера... А татко Юнг май добре обяснява защо това е архетип и по какъв начин излиза от Сянката.
......................................... ....
Казано по друг начин, в България всички политици са мутри, ама не мутри като мутри, а чисти *утки сплескани. Да им **** всичката ***** майна!
..............................
За едно от големите си достойнства смятам способността си да се ориентирам сравнително бързо в различните типове дискурси, или ако искаш - бързо да овладявам различни понятийно-терминологични системи. Така че, убеден съм, моята диагностика на горния текст е сравнително точна.
23 Февруари 2008 11:21
Calina Malina,
Защо пишете
текста на Я.Бориславов
?
Нима Вашата нАучна мисъл не може да определи какво точно представлава написаното?...
-------------------
Дъртанян,
Дано да сте прав, но ако е така, то наистина трябваше да е в "После"... и тогава нямаше да спорим...
Е, няма как да разберем...
23 Февруари 2008 11:21
провиденциално събитие...
като как е на бг език

23 Февруари 2008 11:27
Е, и това "сплескани" не го разбрах... друго си е стегнати, тесни, влажни, горещи, игриви, палави...
23 Февруари 2008 11:29
редник, на въпроса - въпрос???
ПП Над първия ми постинг една от богините на възмездието го е определила, просто може да бъде прочетено.
23 Февруари 2008 12:06
Явно доста грехове сте натрупали, за да се стигне до възмездието да се възхищавате взаимно на горните редове...
------------------
Спомням си реплика на един форумец "Що не се вземете?"...
23 Февруари 2008 12:09
Ох, пак същото - където двама, и аз трети, и все бързам да преваря! Вери сори! - както казва минаващият. Редник, просто "текст" като родовото понятие, като най-общото.Текстът - основна единица на културата - начало, край, т.е., рамка, вътрешна структура, знаковост, специфично кодиране и т. н. Барт, Лотман и т.н., и т.н. В този смисъл музикалното произведение, картината и т.н., и т.н., също са текст. Ако са възможни няколко определения, за предпочитане е най-общото. Абе - уманитарни жаргони... Нещо като "траф" при силнотоковите и като РАМ при компютърджиите. (Само дано не продавам краставици на краставичаря!? )
23 Февруари 2008 12:36
Естествено, че нищо не съм разбрал, Брайтмане! Иначе защо ще пиша? А текстът, който визираш, е пародия на пародията на пародията.... Т.е., той рефлектира върху един постинг след статията, не върху самата нея. Колкото и за тъп да ме смяташ, допускаш ли, че мога да включа такова нещо в едно сериозно писане? Ако "да" - лошо... Опитах се да влеза в стила на автора - сега, като се чета, неуспешно, признавам си. Е, поне ти си получил откровение и си прозрял истината, така че, всичко е наред!
23 Февруари 2008 13:09
Охх....! Знам какво е "принцип" на релативизма, Брайтмане.... Но, общо взето, не споря чия интерпретация е правилна. Пък и май никой не си е правил труда да интерпретира. Спорехме какъв е бил ВЕРОЯТНИЯТ замисъл на автора - дали се е опитвал да прави сериозен текст, или пародия. Е, моето ПРЕДПОЛОЖЕНИЕ беше, че е пародия. Не можеш да вземеш подобен текст за сериозно изследване - ако си с всичкия си. А че една пародия, за да е добра, трябва да е правдоподобна - това е отделен въпрос.
23 Февруари 2008 14:35
Доктор Хаус , не спира да ми натяква , като защо , СЕГА най-упорито бяга от теми по дереджето на селското ни стопанство , за което , Му е и безпардонен ината ... Днес обаче , се държи , као шашнат ... Куче ниедно , вика , четеш блестящ автореферат /с преодолими проблеми пред "критичната дистанция" спрямо реалното време и йощ други некой такивата ключови думи , като пари , политика , смяна на собствеността , а в системен план и "разпад-градеж"/... Другото е , че един зидаромазач ми обясни "майката"... Който не сеща , да пита комшията си... Ясен Бориславов
23 Февруари 2008 15:06
Добра статия, но слабостта й е, че има множество сложни думички, неразбираеми за затъпяващата аудитория, както и това, че форумните многознайковци не оценяват труда на другите.. Ех, как ми се иска някой такъв многознайко да си даде малко зор и да сътвори нещо, а себеподобните му да го оплюят
23 Февруари 2008 16:09
Брайтман мили ,
Масовото действие , пада ли в манталититета ... Ако да , като как или второстепенно ... Бързам по задачи , Приятел ... Утре , живот и здраве , ще се "продължим" ...
23 Февруари 2008 16:37
Брайтман, само една дребна забележка. "Модерната епоха"е приключила, .... да кажем, ........преди известно време.... Културата на епохата, в която живеем, се нарича "постмодерн". Той и Емо Мутанта си мислеше, че след съвременността идва Новото време, ама.... за него друг път. Днес не е актуален.
23 Февруари 2008 18:03
Я. Бориславов,
23 Февруари 2008 19:04
Има един такъв соц виц, бегло напомня разказания по-горе орангутански:
.
Младата бригадирка Курнелия Самосвалска сънува, че из строежа я гони огромния кранист Пешо Благоебов. Тя бяга, а Пешо по петите й, и така дълго време. Накрая Курнелия стигнала до един необезопасен балкон и ни напред, ни назад. Отчаяна, тя се обърнала към Пешо и извикала:
- Ами сега?
- Ми не знам бе, другарко, вие ме сънувате.
Сънувала Курнелия, каквото сънувала, а на сутринта срещнала Пешо и му зашила един шамар. Пешо се подсмихнал невъзмутимо и рекъл:
- Ма като не искате да ви ебат, не ходете по строежите бе, другарко!
23 Февруари 2008 19:24
Отдавна не е някаква модна дума, Брайтмане... И никой не го свързва с "екстравагантности" от типа на тия, които си представяш. Определени начини на мислене, писане и т.н. И най-вече, изследването им - структура, и не само... Така че е просто термин. А модерно и модернизация, както ти ги разбираш - да, точно така се употребяват във всекидневието. Но и вивисекцията, която правят медиците, Висоцки беше определил като "поножовщина". Стана малко глупаво - все едно, че работя в сервиз за поправкана компютри, и доказвам на някого, че RAM не идва от Рамбо. Тъпо и за двамата. Да ги зарежем тия глупости, а?
23 Февруари 2008 19:53
В различни среди думите се употребяват по различен начин, Брайтмане. Това исках да кажа. Като професионален термин е едно, като куха дума, употребявана от снобизъм - друго. Реакцията ти е към второто, и си прав. А за текста, с който започнаха споровете - ти търсиш анализ на проблеми, към които имаш пряко отношение, и го откриваш, аз (и още няколко) визирахме формата, в която тези проблеми са изложени, и се чудехме, дали е пародия на определен (смешен) начин на разбиране, или авторът наистина е толкова тъп, та да си въобразява, че прави научно изследване. Моите подозрения бяха, че е първото. Оттук и недоразуменията - различни неща сме търсили с тебе, и всеки ги е намерил. В един добър текст има всичко.
23 Февруари 2008 19:56
Вероломе, откъде го извади тоя постмодерния виц! Като за химик не е зле!
23 Февруари 2008 20:37
Беше през зимата на 1991 г. Две бизнес лейдита въведоха това понятие "мутра" за сутеньорите, които им вземаха пари.Но тези сутеньори нямат нищо общо с традиционните вече мутри.Защото тези сутеньори ядоха бой от мутрите, които изместиха всякакъв сутеньор до момента и вкараха техните си хора. Мадамите се казват Ирина и Марчела, от Варна са.После станаха истински бизнес дами-имат магазин, от онези пари.
23 Февруари 2008 21:22
Нали уж сутеньорите им беха взели ония пари. А после мутрите взели парите от сутеньорите. Значи са си толкоз истински колкото и всичкото останало " бизнесдама ".
24 Февруари 2008 02:36
>>><<<
Авторут се подфичква с нас, пробутвайки свръхдългите си мисли. Мислата му почва от Варна, взима бързия влак и се изтриса в София с общоприетото закъснение. Дългата мисъл се ражда в дълга глава, която дълго е учила, дълго е мислила и още дълго има да мисли. Обаче и листа дълъг, та дългото се събира....
глей ся:
Така, белейки като глава лук люспа след люспа дълбинните структури на българската душевност, изследователят с изненада може да установи, че в сърцевината й, скрит зад добродетелите на героичното, патриархалната сплотеност, бедността и пиететната обич към "народа", се крие един неразрушен от модерността мит, който за удобство тук ще наречем Великата Мутра Майка
ми аз като почнах от главата лук и мислата ми се просълзи, бърше сълзи, върви, бърше, върви, бърше, върви върви върви, бърше и после - мутра майка и пак плаче
24 Февруари 2008 11:54
Чудесен текст, браво на Автора!
Фактът, че форумните комплексари в бирени, реднишки и пр. формати се напинят да плюят бездоказателствено, е симптоматичен - бездарието класически се опитва да принизи качеството
24 Февруари 2008 12:23
Ех, с годините явно е неизбежно totalното оглупяване...
---------------------
sluncho6,
Рядко ни огрявате-
Капнете няколко капки розова вода в насълзените си очи и ще Ви мине...
Дали пък не е носталгията?...
24 Февруари 2008 13:13
Браво на автора! Чудесен текст.
24 Февруари 2008 13:27
Снощи , Доктора се наряза толкова , че със съветската медицина взе да се оправдава ... Туй Му чаках и го подпрях по Въпроса ... Манталитета доминирал в "ежедневието" на общото ни ... От там натъй , рационалното вземало връх , като масово усилие за оцеляване на отделното , в "Системата за общ напредък от по-висок ред"... Като пренебрегва тази подробност , социалната ни антропология можела да се срине до замери на черепи и кости или най-много , до статистики за етническото съдържание на българския преход към демокрация и корените на расизма в "националното" ни ... Докторът свърши вечерта с пространно слово за етическите аспекти на общия ни живот , през призмата на критичното състяние , в което изпада системата на политическото ни общуване... Било много важно за Рационалното ни ...
24 Февруари 2008 16:00
Брайтман мили ,
Не очаквах , като слонче да движиш из контекста на поста ми , но ... Стигаш до последното съставно изречение на първият му абзац и заритваш ... Ами и него прочети , че го свържи с останалите ... Вероятно , третираш манталитета като нещо неизменно и загърбваш "моторната" динамика на рационалното в масовото усилие за общ напредък ... Остава да кажеш , че щото сме българи , други можаха да сторят прехода си през обедната почивка , а ние 18 години , на далавера го въртим ... Сетне , Приятел , вж. и сети последния "монолог на Доктора" ... Звинявай за "манталитетните" ми безобразия в изказа ... В един постинг , толкоз...
24 Февруари 2008 17:27
>>><<<
"моторната" динамика на рационалното в масовото усилие за общ напредък това е регулирано кръстовище кръстовище при спрял ток
24 Февруари 2008 17:53
Ей, накарахте ме да го прочета този материал...Обаче...три пъти му вдигах на вола опашката, два пъти минах по него ...и в момента заничам, но теле няма... ... Дъртийнян точно е схванал...Чиста проба бъзик...а вие си търсете "научните" похвати и некои афторови съображения и подходи към персонификация, детерминизация и конюнкция водещи до деструкция на космотелеологията като научна пермутация...



®_____®_____®_____®_____®_____®_____® _____®_____®_____®_____®_____®_____®_____ ®


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
24 Февруари 2008 20:45
Само за миналата седмица в ЕС имаше скандал за корупция за близо 150 милиона евро.
-------------
На всяко маломозъчно седесарче различно мислещият му изглежда един пенсиониран комунист с трудовете на Ленин и Живков на нощното шкафче и три дози простанал дневно.
24 Февруари 2008 21:13
Brightman, - Вярно, статията цели точно по болното място инерцията в мисленето и е нормално да предизвиква съпротива на тези, които добре са си завряли главата между краката. Но това не означава, че не е вярна и много нужна.
Приятелю, ами ти с три думи си казал същото, което авторът е написъл с хиляда знака.Не твърдя, че споделеното от него не е вярно. Само, че нашите дълбокомислени разсъждения - какво е искал да каже художникът със своята творба нямат нищо общо с неговото намерение... Авторът е използвал контрапункта между сложността на изказа и простотията мутренска...изхождайки от презумпцията за оксиморона "умен мутраджия", като по този начин е засилил въздействието на думите си...



®_____®_____®_____®_____®_____®_____® _____®_____®_____®_____®_____®_____®_____ ®


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД