:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,708,666
Активни 422
Страници 19,596
За един ден 1,302,066
Вълнение

Колониален бунт в Тибет

Китай възнамерява да използва олимпиадата, за да укрепи контрола си върху Лхаса
Снимка РОЙТЕРС
Тибетски активисти на мълчалив протест в източния индийски гр.Калкута
Джордж Оруел би разбрал отношението на китайците към Тибет. В "1984" той изкова термина "двумисъл" или способността да се вярва във взаимоизключващи се неща. По същата схема китайските лидери се правят, че вярват едновременно и в това, че традиционната тибетска култура е неприятна, пълна със суеверия и жестокост, както и че Тибет е "неразделна част от Китай". Те твърдят също, че тибетският духовен водач Далай Лама хем става все по-неадекватен, хем успява да разпали последната вълна от антикитайски бунтове в Тибет.

Далай Лама е постоянният дразнител в усилията на Китай да постигне пълно международно уважение. Статутът му и достъпът му до световните лидери държи постоянно жива и актуална темата за Тибет, въпреки че нито една страна не признава неговото правителство в изгнание. И както китайските лидери трябва да признаят през зъби, той си запазва лоялността на повечето тибетци. Когато през 2005 г. природозащитници се разтревожиха от тибетската мода да се носят тигрови и други кожи, те се обърнаха към Далай Лама с молба да порицае тази практика. Той го стори и тибетците изгориха на клади кожите.

Китай продължава да вижда в Далай Лама



олицетворение на "тибетския проблем"



Всъщност той предлага единствено приемливото решение за този проблем. Китайската стратегия е да изчака Далай Лама да умре и да му намери приемлив наследник. Миналата година дори бе издаден указ, който гарантира роля на правителството при подбора на новите превъплъщения на "живия Буда". Но тази стратегия е обречена. Никой наследник няма да предизвиква такава почит и преклонение. И никой няма да бъде така убедителен защитник на ненасилието и на "средния път" за Тибет - почти пълната независимост, за който мнозина тибетци мислят като за свое рождено право.

Гневът, палежите, вандализмът и кръвпролитията в Лхаса през последните дни не бяха предизвикани и подстрекавани от Далай Лама. Те се разразиха въпреки постоянните му призиви за сдържаност и отчасти бяха последица от отказа на Китай да отиде по-далеч от безцелните преговори с представители на Далай Лама. Можеше да е и по-зле: тибетските националисти рядко предприемат терористични акции, макар някои от активистите им в изгнание явно говорят, че жп линията между Тибет и Китай, открита през 2006 г., е чудесна мишена.



Сериозните преговори с Далай Лама



и възможността за завръщането му в родината за пръв път от бягството му в изгнание в Индия след въстанието от 1959 г., може да поуспокои гнева на тибетците. То може да подкрепи и тезата на онези, които твърдят, че провеждането на Олимпиадата в Пекин може да укроти Китай и да го подтикне към по-малко репресии. Това ще даде шанс и на Китай да спази обещанието си за автономия на Тибет от 1951 г. Това ще подобри имиджа на страната пред света и дори в Тайван.

Но Китай не дава и най-слаб знак, че отчита тези аргументи. Вместо това изглежда възнамерява да използва Олимпиадата, за да укрепи контрола си върху Тибет, докато олимпийският огън минава парадно през Лхаса. Както и в останалите райони на Китай, Пекин се надява икономическият растеж да смекчи призивите за политически свободи. И както и в другите размирни райони с етнически малцинства като Вътрешна Монголия и Синцзян, Пекин се надява вътрешните имигранти да потиснат националистическите чувства. Ако и докато това се случи, винаги може да се прилага сила. Сега това бе сторено доста по-благоразумно, отколкото в миналото. Но това изглежда е тактиката, избрана от Китай, за да управлява Тибет. Както при антиутопията на Оруел, бъдещето е изобразено като стъпка от ботуш върху човешкото лице. Завинаги. А не бива да бъде така.
65
3290
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
65
 Видими 
22 Март 2008 02:58
нека не се заблуждаваме, комунистите без оглед на националност, винаги са били безмозъчни уроди, така че емблемата на ботуш размазващ човешко лице е перфектна. Не бива да забравяме, че в жълто-лайняната велика китайска мао-империя тази емблема беше заменена с танк размазващ гърчещо се тяло на млад, невинен студент, но основната идея остава същата! Това не са хора, а канибали и не виждам как изключителен човек като Далай Лама може да преговаря за каквото и да било с тях.
22 Март 2008 03:17
Да дават независимост на Тибет по бързо ако искат да ядат поне веднъш ориз на ден.Оти може ембарго като на Куба да им се направи и конските им глави да станат като на хипо.
22 Март 2008 03:17
Ако искате южната част на БГ да се отцепи, и да стане туркистан, продължавайте да подкрепяте Тибет, идиоти с идиоти
22 Март 2008 04:30
morehappyman, много куха лейка си. Какво общо има Тибет с южна България? Тибет е била независима държава, която Китай напада и до ден днешен продължава да държи под окупация.
22 Март 2008 04:43
Още едно Косово. И за там ще трябват стотина хиляди миротворци.
22 Март 2008 04:53
Кейчо мейчо, когато у тукашно не е имало не туржи, ами българи даже, Тибет отдавна са били отделна държава Поне малко история прочети мой човек, знам че толкова ти е багажа, ама прочети ве, библиотеката все още е без пари
22 Март 2008 05:04
morehappyman, ставаш смешен с липсата си на познания. Отиди и прочети ти малко история преди да пишеш глупости. Ако знаеш английски отиди на Wikepedia и напиши History of Tibet. Приятно четене
22 Март 2008 05:48
Аз чета ли, чета ли...ама ти ли освен да пускаш търсачките, да беше взел и да прочетеш малко ли?????
22 Март 2008 05:50
ЕВРИКА, според кейчо, цяла Азия трябва да се подари на наследниците на цар Дарий (сега ако пак пусне търсачката за да разбере кои аджеба са наследниците му....ША СА ГРЪМНА )
22 Март 2008 06:00
morehappyman, явно четенето много не ти се отдава щом продължаваш да дрънкаш глупости.
http://en.wikipedia.org/wiki/History _of_tibet
22 Март 2008 06:06
Кейчо, явно мисленето ама ХИЧ не ти си отдава, затова почвам да пиша БАВНО:
1.Официално, България е създадена 681г. А преди това? Според ценните помисли на кейчо, тези които са живели преди това ИМАТ пълното право да си искат земите обратно.
2.Тибет от сумая ти е време си е чисто и просто част от Китай. Точка по въпроса. Всичко останало е просто демагогия, като тази странната на кейчо
3.Щом Тибет има пълното право (кейско право, аз за друго не съм чувал) да се отдели и да си направи отделна държава, така и турчолята от Южна България имат пълното право да се отделят, и да си създадат отделна държава (пак според кейското право)
4.ТУка нечия логика куца, мисля че е кейската, не тази на Аристотел
22 Март 2008 06:12
И като стана дума, тогава и Хамериката трябва да върне на Мексико ...може би "New Mexico"? Texas? Arizona?
И когато Канада даде независимост на Квебек? А Англия на ирландците? А Австралия на....аборигените?
Тука е мястото кейчо да се намеси и да допълни списъка (ако може да го гугълне разбира се )
22 Март 2008 06:16
The Chinese Communist government led by Mao Zedong which came to power in October lost little time in asserting its claim to Tibet. In 1950, the People's Liberation Army entered the Tibetan area of Chamdo, crushing resistance from the ill-equipped Tibetan army - see Invasion of Tibet (1950–1951)
22 Март 2008 06:24
Продължавай да четеш, имаш напредък а сега се върни мааалко по назад във времете, примерно 1000-2000г назад
22 Март 2008 06:35
Хепи,
Толкова бързо мислиш, че чак не се забелязва. Обаче игнорираш факта, че жителите на Ню-Мексико, Тексас и другите бивши мексикански територии не изявяват желание да се отцепят. Напротив, наскоро имаше демонстрации на нелегални емигранти които се жалваха, че не им се разрешавал немедлено проблема да станат легални американци ( не да са мексиканци, автономни калифорнийци или някаквикви други). Що се отнася до Квебек, имаше референдум преди десетина години който противниците на автономията спечелиха с под 1%. Без съмнение ако бяха спечелили автономниците щеше им се даде автономията. Канадците не са комуняги и отчитат фактите. Предполагам тогава в Щатите щеше се говори и за стени и пазачи на границата и неистов наплив на емигранти и откъм север.
*
Та с две думи - няма значение дали отдавна или скоро. Има значение дали автономниците са по-напреднали или по-назад от метрополията. Това регулира процесите. Някой мечтаят да ги абсорбират, други полудяват само от мисълта че е възможно.

22 Март 2008 06:59
А в Южна България имаше ли референдум? Ха познай от раз ако имаше какво щяха да решат не с 50+1 гласа, а с 110%
22 Март 2008 07:03
Извинявай.
Подценил съм те.
22 Март 2008 07:17
Е, каква точно е разликата между окупиран Тибет е окупиран Ирак-да само в това, че Данаеца е забранил употребата на въпросният термин, или понятие
22 Март 2008 07:53
Колониален *инет в "Икономист"
22 Март 2008 08:03
Тъй и тъй стана дума за Ирак, какво стана със Северен Ирак, турците там ли са още?
22 Март 2008 08:46
"...Пекин се надява икономическият растеж да смекчи призивите за политически свободи."Край на цитата.
Хубаво се надява Пекин на икономическия растеж, но как да им го осигурим, като сме в рецесия? Нали някой трябва да им купува стоките, за да имат икономически растеж. Има рецесия, няма растеж! Нека обясняват на китайските трудещи се защо няма растеж, а инфлацията е 9 процента месечно /засега/! По икономическа линия ще има и други изненади за ККП, най-голямата комунистическа партия в света.
Пуста рецесия и нас ще обърка и китайските комунисти ще обърка.
22 Март 2008 08:48
Във всяка държава могат да се намерят групировки с искания на етническа основа. Това са кюрдите в Турция, северно ирландците във Великобритания, баските в Испания, косоварите в Сърбия, и т.н, както при определени условия могат да се окажат и турците в България.
Въпросът е, че има двоен стандарт от страна на САЩ, той подкрепя само едните, които са им изгодни, а другите не. Нещо повече службите в САЩ в определени моменти подтикват тези групировки към етнически размирици. Такъв момент е приближаващите олимпийски игри.
Нашите политици защо се гъзурчат на САЩ, защото ги е страх от такива размирици.
22 Март 2008 08:57
В Северна Ирландия има около 25% католици , ЧАСТ от които се дърпаха да се отцепват. Останалите са кротки . Измежду мнозинството протестанти потомци на преселниците от другио остров също има екстремисти които се трепят с лудите католици. Ама в кратуните марксически туй се изживява като борба на целото прогресивно човечество против империализъмо.
22 Март 2008 10:15
Воци, ти ся империалист ли си, а може би бушолиз...хиларист, но никога обамънист...Ха Ха.?!
22 Март 2008 13:26
Мдаа, за някои хора варварската окупация на независимата страна Тибет през 1950г. и унищожаването на една уникална култура от страна на маоистки Китай е достатъчно основание Китай да получи вечни права върху Тибет А ние сме седнали да очакваме от такива хора нормално мислене и някаква човечност...
22 Март 2008 17:30
А мирната окупация от всичкото боклук на Северна Америка?
А Испано-АМериканската война някой да е чувал?
А залива на прасетата?
а Корейската война?
А войната във Виетнам? Където за по доста по малко невинни жертви политиците бяха принудени да я спрат?
А войната в залива
А безпрецедентното нахлуване в Ирак???
......................................... ......to be continued....soon...
22 Март 2008 17:59
За кратуната Vocьо-Боцьо
Северна Ирландия беше изкуствено откъсната от Ирландия с въстание, подкрепено разбира се от Англия. Все едно Родопите, къде процентът на мюсюлманите е висок да се считат към Турция. Но исторически Северна Ирландия си е ирландаска територия. По-горе писах, че има много области където процента на населението, различно по религиозен или етнически състав не отговаря на основното население - унгарците в Словакия и Румъния, кюрдите и почти във всяка държава има такива маси.
Кюрдите са типичен пример, но тях никой не ги взема под внимание. Обратно Тибет и Косово бяха сериозно обгрижени. Докато за Тибет бих се съгласил някак си, то за престъпната мафиотска територия Косово, съвсем не мога да се съглася.
Ето това е двокният стандарт.
22 Март 2008 19:07
екстра-маркс - за примера с унгарците в румъния!

трансилвания е изконнo румънска земя!
22 Март 2008 20:11
И що да е изконно румънска, щот си гледал много филми за Дракула
Аз пък знам, че е изконно унгарска, както Македония е изконно българска
22 Март 2008 20:13
И въобще много интересна логика вадите - понеже света е пълен с несправедливо окупирани и отнети територии, че и цели държави, дайте да не даваме на народите право на самоопределение, какви са тия да се противопоставят на големите империи, хаамаха, хайде всички обратно в Османската империя, какво ми се правите на отворени, независими държави ще ми искат
22 Март 2008 20:43
СС, изконно българско е България, на синьо, черно и бяло море...ама нам така ни се сака, обаче на САЩ, "петрол- море" му се сака...Ъндърстейнд "авер"...Ха Ха.
22 Март 2008 21:41
Чудесно е когато САЩ помагат на подтиснати и онеправдани народи. САЩ не могат да помогнат на всички. Не могат и да не помагат на никой.
В случая САЩ и Европа трябва да помогнат на един народ с уникална култура, минало, религия да се избави от варварското иго на Китайската комунистическа партия. Не може ККП с декрети да ръководи духовните и религиозни дела.
Аз не виждам какво неморално намира Маркса в действията на САЩ? Може би щом САЩ помагат на Тибет, трябва задължително да дойдат в България и да ръчкат цигани и турци да се отделят, за да бъде задоволен в морално отношение Маркса.
22 Март 2008 22:09
РАЗБЕРЕТЕ: след двете световни войни, Европа и Светът ПОУМНЯХА и ПОМЪДРЯХА, и решиха- създадоха ООН и подписаха/35 европейски държави, САЩ и Канада/ Заключителния Акт от Хелзинки-1975 г., което Европа и Светът решиха и казаха, че "ОТТУК-НАТАТЪК НЯМА да има ЕДНОСТРАННО променяне на междудържавни граници"!
Т.е., след 1975 г., да се говори, позовава или претендира за нечии "ИЗКОННИ земи"/ с претенции за връщането им ли?!/ е, по същество, Отказ от ООН и договореностите в Заключителния Акт от Хелзинки-1975 г.- сиреч, Отказ от Поумняването и Помъдряването на Европата и Света след двете Световни Войни/ и връщане към Трета, може би?!/! НЕразумно е!!!
22 Март 2008 22:10
неморалното е че подкрепят държава на религиозна основа, не за друго ама нещо хич не подкрепят резните наследнаци на Дарии например -
капиш Гузамбу?
22 Март 2008 22:14
параграпе:
не е едностранно променянето на границите на сърбия - многостранно е
и не минавай с булшита за незаконност на акта - сърбите сами се лишиха от това правото си да се позовават на международни закони, да не говорим че Югославия се спомина разкъсана от създателите си.
22 Март 2008 22:50
Когато историята започва с колонизацията на Новия свят и образуването на САЩ, света трябва да се съобразява с това, ако не иска, те тогава тръгват самолетоносачите, Апачите, Магнумите, по рано Колтовете и Винчестерите и законите на дивия Запад...Т, ва е положението гаспада..., а ако не сте научили как се казва тва, много е просто, америкън ИНТЕРС демокраси Нейсе...
22 Март 2008 23:48
Не бе Милчо казва се "империята отвръща на удара"
23 Март 2008 00:08
, света трябва да се съобразява с това, ако не иска, те тогава тръгват самолетоносачите, Апачите, Магнумите, по рано Колтовете и Винчестерите и законите на дивия Запад...Т, ва е положението гаспада..
23 Март 2008 00:21
CC,

очевидно не трябва да си говориш с мен, а с екстра-маркса.
23 Март 2008 01:37
"Visa с рекордно IPO в САЩ"
http://money.ibox.bg/news/id_1725088423 "гатанка:.... Четиво за внимателно прочитене по темата "Сугарев и Тибет"
23 Март 2008 02:42
А Параграфе по твоита философиа СССР незаконо си промени границите излиза.Бангвадеш незаконо се отдели от Пакистан.Ами тогава защо бяха признати от другите народи с новите си граници.ООН няма нищо общо с границите на държавите.Ако Сърбия законо се съгласи Косово да не бъде повече час от територията на Сърбия заради болшенството резани с които не може да живее повече да видиме дали ООН ще я задължи да се води тази територия на Сърбия......
23 Март 2008 04:26
Мериканците май са решили да си правят военна база и в Тибет.
Целите размирици са организирани отвън, но Китай не е Сърбия.
23 Март 2008 04:33
Точно така , кошкин !
ЦРУ е внесло тибетците от тимбукту да правят мръсно на китайските ви тавагишчи преди Олимпиадата.
23 Март 2008 09:03
Я да цитирам тук един коментар, поради неговото фундаментално значение:

феда направи две неща, които не бяха публикувани:

1) под претекст да финансира инвеститори (банки) да купят акциите на виза, раздаде тихомълком десетки милиарди долари на фалиращите банки за да не обявяват фалит;

2) използва същата акция да накара банките да разпръснат слухове, че сащ щели да намлят покупките от китай и за това цените на комодитите щели да паднат.

надеждата е че с тези пари, получени даром, банките ще започнат да отпускат кредити отново едни на други, а по-късно и на фирми и частни лица.

който живее в сащ знае, че инфлацията се изстреля.
но правителството говори за само 4% годишна инфлация.

цените на комодитите трябва да паднат наполвина за да спре налягането върху цените вътре в сащ, но това е много малко вероятно да стане ако няма една световна криза.

за това целта сега е да се хвърлят колкото може повече лайна във вентилатора за да се създаде несигурност и с това свиване на световната икономика...

ето това са сащ.

и за това си ги обичаме толкова.


Натиснете тук
23 Март 2008 09:37
Аз няколко пъти съм споменал тук за книгата на Ленин "Империализмът-последен стадий на капитализма". Ние сега наблюдаваме този етап. Изглежда историята трябва да премине през този етап. Трябва ясно да се каже, за тези, които са незапознати с Маркс, Енгелс, Ленин, че те не са отричали капитализма и са считали, че човечеството трябва да премине през това. Икономичеката система, която въвежда Ленин е НЕПА - държавно регулиран капитализъм, система, която след 2-та световна война беше възприета от Кенс за почти всички капиталистически страни и която ги възстанови от войната.
Едва през 80-те години се появиха либералните теории на Фридман и др., на които впрочем се дължат и състоянието на световната икономика, най=вече на тази на САЩ днес - настъпващата рецесия и пирамидите в недвижимите имоти. Така, че за да се разберат тези събития е нужно да се следва духа на историзмът, а може би на историцизмът - разграничението е направено от Попър.
Искам тук да добавя, че в момента в политиката на САЩ се провежда гореспоменатия империализъм - нарушават се основополагащи принципи, установени след Втората световна война и всякакви отнасяния към морални или принципни положения са иреливантни.
23 Март 2008 09:43
екстра-маркс пълния член!
да се следва духа на историзмът, а може би на историцизмът
23 Март 2008 09:44
Пропуснах да добавя, че борбата на САЩ срещу СССР съвсем не беше за демокрация и човешки права - тези неща бяха идеологическата канава, на която САЩ се опитваха да развият своят империализъм, СССР беше основната пречка за това. САЩ тогава сериозно нарушаваха правата на негрите, потдържаха редица диктаторски режими в Африка, Азия, Латинска Америка и т.н.
Борбата на САЩ срещу СССР беше, понеже, той възпираше техните империалистически домогвания. След разрушаването на СССР от Горбачов и компания те вече бяха с развързани и ние виждаме империализмът в действие.
23 Март 2008 09:46
да се следва духа на историзмът, а може би на историцизмът
Е голяма работа, сбъркал е човекът. За да си паснат формата и съдържанието, е трябвало да каже:
да се следва духа на историзЪма, а може би на историцизЪма


_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
23 Март 2008 09:48
не се е объркал! наистина пълния член!
и ние виждаме империализмът в действие
23 Март 2008 09:58
Бира
Според Попър историзнът е когато се изследват някои зависимости в историческото развитие, например изследванията на Тойнби. А историцизмът е когато с говори за исторически закони, както е при Хегел, Маркс, Енгелс и Ленин.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД